WordPress tema yazarı olarak sık sık manşet sistemleriyle haşır neşir oluyoruz. İlk zamanlar bizi çok zorlayan bu manşet sistemi artık sorun olmaktan çıktı. Ben ve benim gibi eklenti-in kullanmadan işini halletmek isteyen site sahipleri için bu yazımı hazırladım.

Aslında çok kolay bir sistem olan manşet sistemini hepimiz kullanmak isteriz. Siteyi zengin gösteren bu sistemlerin başında Nivo Slider gelir belki de… Biz de Nivo Slider’in açık kaynak kodlarını yayınladığı sitesinden indirdiğimiz js ve manşet kodlarını WordPress’e uyarladık.

EKLENTİ KULLANMADAN WORDPRESS SLIDER  – MANŞET YAPIMI

Önce ihtiyacımız olan dosyaları indirelim.

Tüm Dosyalar ve Çalışır haldeler.
Buyrun indirin: WP-MANSET-SISTEMI-INDIR

Şimdi sıra geldi dosya düzenlemeleri ve ekleyeceğimiz kodlara.

Öncelikle bu sistemin timthumb sistemini kullandığını bilmenizi isterim. Bu yüzden aşağıda bulunan timthumb dosyasını da indirmeniz gerekmektedir.

İndirmek İçin Bağlantı : Timthumb İndir

Şimdi ise temanızda bulunan functions.php dosyasını açalım.

<?php

?>

kodları arasına şunu ekleyelim.

add_theme_support( ‘post-thumbnails’ );

Şimdi gelelim indirdiklerinizi nereye atacağınıza. İndirmiş olduğunuz manşet dosyasını temanın ana klasörüne atın. timthumb.php dosyasını da temanın ana dizinine atın.

Şimdi sıra geldi manşet sisteminizi çağırmaya.  Aşağıdaki kodu temanızın istediğiniz yerine yapıştırabilirsiniz. Bu kod ile manşet sistemi çağırılacaktır. Benim önerim index.php dosyasının içinedir. Yani manşet sistemi nerde görünsün istiyorsanız oraya yapıştıracaksınız.

<?php   include (TEMPLATEPATH . ‘/manset/manset.php’);  ?> 

Hepsi bu kadar. Artık çalıştırma vakti…

Şimdi manşeti nasıl ekleyeceğinizi anlatıyorum.

WordPress yazı oluşturma ekranında bulunan “ÖZEL ALANLAR” bölümüne isim olarak ” manset ” (tırnaksız olarak yazacaksınız.) yazın ve değer kısmına da manşette çıkmasını istediğiniz resimi ekleyin. Yani;

ozelalanekle-mansete

Artık manşet sistemi resiminizi otomatik olarak boyutlandıracaktır ve gösterecektir. manset.php dosyasının içerisinde kaç konu göstereceği v.s.. yazmakta. 46. Satırdaki  ”  &showposts=5&cat=  ” kısmındaki 5 değeri kaç adet manşet  göstereceğini belirtir. Eğer oraya  ”    &showposts=5&cat=1   ” yazarsanız ise sistem sadece 1 numaralı kategorinin manşetlerini gösterecektir.

Ayrıca; manset.php’de bulunan ve 15. ve 32. satırlar arasındaki değerleri de Türkçeleştirdim onlarla da istediğinizi yapabilirsiniz.

Demo oluşturmadım fakat bir ekran görüntüsü aldım. Buyrun;

manset-demosu

Kendinize iyi bakın. Saygılarımla…

WordPress Slider Yapımı (WordPress Manşet Sistemi)” için 3 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *