Bildiğiniz üzere Windows yeni işletim sistemi Windows 8’i satışa sundu. Haliyle Windows kullanıcıları Windows 8’e geçmek için bilgi arayışına geçti. Bu konumuzda sizlere Windows 8′ nasıl geçeceğinizi ve Windows 8’e geçmek hakkında tüm bilgileri paylaşacağız.

Windows 8’e kullanmış olduğunuz Windows sürümünüzden sorun yaşamadan geçmeniz mümkün, ancak bunu yaparken önünüze bazı engeller çıkabilir. Microsoft, yükseltme işini oldukça kolay bir hale getirmiş durumda fakat bazı kısıtlamalar mevcut.

Aşağıdaki tabloda hangi Windows işletim sisteminden hangi Windows’8 sürümüne geçebilirsiniz, tüm listesi mevcut.

windows8-geçis-tablosu-sürümler

Bu bilgiden sonra bazı soruların cevaplarını size aktaralım.

Tablodaki İşaretler ve anlamları:

√ (Evet) işareti: Bu işaretli noktalarda Windows sürümler arası geçişte problem yaşanmaz. Yani yüklü programlarınız, dosyalarınız, belgeleriniz bu geçişten zarar görmez.

X (Hayır) işareti: Bu işaretli noktalarda Windows sürümler arası geçiş mümkün değildir. Yani geçiş yapılamaz.

Kısıtlı işareti : Bu işaretli hücrelerde ilgili sürümler arası geçişte bazı kayıplar yaşanacağı söylenmektedir. Yani programların bazılarında çalışmama durumu, belgelerde kayıplar, v.s… gibi.

32 BIT – 64 BIT arası Geçişler Hakkında Bilgi

Bu konuda boştan yere laf kalabalığı yapmaya gerek yok.  32 bit’ten 64 bit’e geçiş MÜMKÜN DEĞİLDİR. Aynı şekilde 64 bit’ten 32 bit’e geçiş de MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Yani sisteminiz 32 bit ise yükseltmeleriniz ancak ve ancak 32 bit işletim sistemine olur. Aynı şekilde 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız 32 bit işletim sistemine geçme olanağınız yok.

Windows sürüm yükseltme yaparken ilk adım ne olmalı?

Windows sürümler arası geçiş tablosunu incelediniz ve sisteminizi yükseltmeye karar verdiniz. Bu aşamadan sonra yapacağınız en akıllıca iş verilerinizin yedeğini almaktır. Yedek almadan işe başlamamanızı öneririz.

XP Kullananlara Son Şans!

Bildiğiniz gibi XP sürümü Windows’u zirveye taşıyan bir sürüm. Öyle ki XP’den vazgeçemeyen bir sürü kullanıcı hala mevcut. İşte bu konuda Microsoft dev bir adım attı ve XP SP3 sürümünden Windows 8’e geçişi kısıtlı da olsa mümkün yaptı. Ama bundan sonra çıkacak sürümlerde %98 ihtimal XP’den yükseltme şansınız olmayacak. Bu yüzden size tanınan son şans olabilir sayın XP kullanıcıları.

Bundan sonraki bilgiler kısmen alıntıdır.

Windows Sürümler arası Yükseltme Hakkında Bilgiler

Windows 8’e XP’den geçiş nasıl?

Windows 8’i XP’nin üzerine yüklemek için yüklemeyi Windows’tan başlatmalısınız. Bunun için Windows 8 DVD’sini optik sürücünüze yerleştirin veya Windows 8 USB diskini PC’nize takın. Sürücü içerisinde bulunan setup.exe dosyasına çift tıklayarak onu başlatın.

Hızlı geçiş

Windows 8’e geçiş sırsasında önceki yüklemelerden farklı olan, bir anahtar girmek zorunda olmamanız. Yani bir ürün anahtarı girmeseniz de yükleme devam ediyor. Bir başka dikkatimizi çeken nokta ise Windows 8’in güncellemeleri yükleme işine başlamadan önce indirmesi oldu. Yani Windows 8’i yüklediğinizde, onu en güncel haliyle yüklemiş oluyorsunuz. Bununla birlikte XP’ye geçişte önemli kısıtlamalar bulunuyor. Sadece dosyalarınız saklanıyor; programlar ve sistem ayarlarınız tarihe karışıyor.

Bu arada makalemizin ilk sayfasındaki tabloda da görebileceğiniz gibi, Windows XP’den sadece Windows 8’e geçebileceğinizi, Windows 8 Pro’ya geçişin mümkün olmadığını hatırlatalım.

Vista’dan Windows 8’e geçiş nasıl?

Hataları ve yavaşlıklarıyla bazı kullanıcıların ve Microsoft’un korkulu rüyası haline dönüşen Vista’dan Windows 8’e geçmeniz mümkün. Ancak geçiş sırasında bir miktar veriyi arkanızda bırakıyorsunuz.

Windows Vista’yı çalıştıran bir PC’niz varsa, Windows 8’i çalıştırma olasılığınız yüksek, çünkü iki işletim sisteminin gereksinimleri birbirine oldukça benzer. Sisteminizin Windows 8’e uyumluluğunu Microsoft’un Windows 8 Upgrade Assistant aracı ile kontrol edebilirisiniz.

Windows 8’e geçerken sadece dosyalarınızın ve sistem ayarlarınızın taşındığını, programlarınızın yeni işletim sisteminize aktarılmadığını söyleyelim.

Hızlı geçiş

Vista yüklü test bilgisayarımızda Windows 8’e 30-35 dakika içinde geçmeyi başardık. Windows 8’e geçiş için DVD veya USB diskteki setup.exe dosyasını Windows’tan çalıştırmanız gerekiyor. İşletim sistemini herhangi bir ürün anahtarı girmeden yüklemeniz mümkün, bu işi sonraya bırakabilirsiniz.

Yükleyici, Windows 8 güncellemelerini denetledikten sonra yükleme işlemine başlamadan önce sisteminizdeki antivirüs yazılımını kaldırıyor. Böylece antivirüs yazılımınızın yükleme işlemini bölmesi engelleniyor.

Windows 7’yi Windows 8’e yükseltme

PC’lerde ve laptop’larda zaten mükemmel çalışan Windows 7’den tüm programlarınız, ayarlarınız ve dosyalarınızla Windows 8’e geçmeniz mümkün. Üstelik bu iş genellikle sadece yarım saatte tamamlanıyor.

Testimizde Windows 7’den Windows 8’e geçerken herhangi bir veri kaybı yaşamadık. Her zaman olduğu gibi Windows 7’li sisteminizin yükseltmeye uygun olup olmadığını Windows 8 Upgrade Assistant ile kontrol etmeniz mümkün.

Güncelemeye başlayın

Windows 7’de yükseltme işini başlatmak için, Windows 8 medyası üzerinde bulunan setup.exe’ye çift tıklamanız gerekiyor. Bunun ardından yapacaklarınız çok basit: Lisans anahatarınızı girmek, güncellemelerin indirilmesini seyretmek ve antivirüs yazılımınızı kaldırmak. Antivirüs yazılımınız olarak Microsoft Security Essentials’ı kullanıyorsanız, onu bir tıklamayla kaldırmanız mümkün. Farklı bir antivirüs kullanıyorsanız, Denetim Masası’nı kullanmanız gerekiyor.

Hızlı kurulum

Yaklaşık 30 dakika içinde tüm kurulum tamamlanıyor. Windows ayarlarınız, programlarınız ve kişisel dosyalarınız Windows 8’e taşınıyor. Yükleme işleminden sonra herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için Aygıt Yöneticisi’ne göz atmanızı öneriyoruz. Sürücülerle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için Eylem Merkezi’ne de göz atmanızı öneriyoruz.

Windows 8 Yayın Önizleme’den geçiş

Bizler gibi siz de Windows 8 çıkmadan önce onu merak edip yükleyenlerdenseniz, normal şartlarda final sürüme geçmek için Windows 8’i sıfırdan yüklemeniz gerekiyor. Ancak küçük bir numara ile Windows 8 Yayın Önizleme’den Windows 8’e geçebilirsiniz.

Yayın Önizleme sürümünden Windows 8’e geçmek için Windows 8 DVD’sinin “sources” klasöründe bulunan “cversion.ini” dosyasını düzenlemeniz gerekiyor.

Windows 8’in ISO dosyası sabit diskinizdeyse WinRAR ile ISO dosyasının içeriğini bir ISO düzenleyicisi ile değiştirebilirsiniz. Windows 8’i bir USB diskine yazdıysanız işiniz daha kolay. Dosyayı direkt olarak değiştirmeniz mümkün.

“Sources” klasöründe bulunan “cversion.ini” dosyasını Not Defteri’nde açın ve MinClient, MinServer karşısında gördüğünüz değerleri 7100.0 olarak değiştirin. Şimdi Windows 8 medyasındaki setup.exe uygulamasını çalıştırdığınızda herhangi bir hatayla karşılaşmadan Windows 8’e geçebileceksiniz.

Yeni donanımla Windows 8’e geçiş

Windows 8’e yepyeni bir cihazla geçmeyi planlıyorsanız, Windows XP’li, Vista’lı veya Windows 7’li eski bilgisayarınızdaki kullanıcı hesaplarını, belgeleri rahatlıkla Windows 8’e taşıyabilirsiniz.

Windows yüklemelerini bilgisayarlar arasında taşımak için bazı programlar mevcut. Microsoft ise bu iş için ücretsiz bir araç sunuyor: Windows Easy Transfer.

Dosyalarınızı aktarabilmeniz için Windows Easy Transfer’in her iki PC’de de yüklü olması gerekiyor. Yükleme işleminin ardından araç, sizi ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendiriyor. Araç, verilerinizi aktarabilmeniz için 3 farklı yol sunuyor: Kablo ile, harici disk veya USB belleği ile.

Windows Easy Transfer, tüm verilerinizi tek bir dosyada birleştiriyor. Bu dosyayı Windows 8’de açtıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız yeterli oluyor.

Daha fazlası için arama yapabilir yorum olarak sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Saygılarımızla…

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Genel kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 15 Kasım 2012 | 17:18 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *