Geçtiğimiz yıllarda çıkan tarihi vergi affında yeni bir gelişme! Vergi borcunun iki ve üzerinde aksatarak hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna AF kapıda! Haberin devamı konu devamında!

Borçlarını yapılandırdığı halde ödeme zorluğu çekenler için düzenleme yapılacak!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘nda kabul edilen torba yasaya eklenen bir madde ile yapılandırmadan yararlandığı halde taksitlerini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna yeniden yapılandırma imkanı getiriliyor ki bu bazı kesimlerin malesef tepkisini alıyor. İnsanların devlete olan borcunun ödemesi için kolaylık sağlaması kime neden dokunur bunu anlamak zor!

Star gazetesinin haberine göre, 6111 sayılı kanun kapsamında, vergi borçlularına yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştı. Söz konusu yasanın ilk yılında, vergi borçlularının bir kısmı taksitlerini ikinin üzerinde aksattı. Bu da, mükelleflerin yapılandırmadan elde ettikleri hakları kaybetmesine yol açtı.

vergi borcu
Ekonomi yönetimi de, bu kapsamdaki vergi borçlularına ikinci bir şans verme kararı aldı. Karar doğrultusunda da, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘nda kabul edilen ve yakında Meclis ‘te görüşülmeye başlanacak olan madde hazırlandı.

4 AY İÇİNDE ÖDEME ŞARTI GELİYOR!
Geçici maddede, taksitlerini aksattığı için, hakkını kaybeden mükelleflere ‘aksattıkları taksitleri ve gecikme zamlarını ‘ 4 ay içinde öderlerse, yapılandırmaya devam etme hakkı verildi.

KAPSAMDA 5 MİLYAR LİRALIK BORÇ VAR!
Söz konusu düzenlemenin yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendirdiği bildirildi. Yine düzenleme kapsamında yaklaşık 5 milyar liralık vergi borcunun yeniden yapılandırılmasına imkan sağlandığı kaydedildi.

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte, 2011 yılında borcunun taksitlerini aksatanlar başvuruda bulunacaklar ve aksattıkları borçları dört ay içinde ödeyecekler. 4 ayın sonunda ise yapılandırmadan kaldıkları yerden devam edecekler.

İKİNCİ HAK SADECE 2011 YILINI KAPSAYACAK!
Düzenlemeden, 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanacak. Düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar esas alınacak.
Mükellefler, taksitleri, gecikme zammı ile birlikte 4 ay içinde ödeyecekler. Söz konusu maddenin de yer aldığı torba yasa önümüzdeki günlerde Meclis ‘e gelecek.

Bu konuda okuduğum bazı yorumlar beni çok şaşırttı. Bi vatandaş “biz enayi miyiz ki devlete borcumuzu ödedik” demiş. Ben buradan o vatandaşa derim ki; “Sen enayi değilsin kimse değil! Devleti yönetmenin bakkal idare etmeye benzemediğini bil ki ona göre konuş! Onca ailenin yüzü gülecek belki bu af ile sen kimsin ki buna karşı tavır alıyorsun! Ne sıfatla bunu yapıyorsun? Bu devletin mahkemesi hakkı hukuku var sen üzerine düşen borcu ödemiş isen senin için o dava kapandı daha da dillendirip kendini küçük düşürme. “Senden şimdi + ücret almıyorlar bitmiş davanı konuşupduruyor küçük düşürüyorsun kendini” Kısacası şunu söyleyeyim; SANA GİREN ÇIKAN YOK SEN MERAK ETME İŞİNE BAK!

 

 

TASARI GEÇTİ AYRINTILAR İÇİN : https://www.makaleyazari.com/2012-vergi-yapilandirma-affi-sonunda-gecti.html

 

EN SON DURUM GÜNCELLEMESİ : https://www.makaleyazari.com/2012-vergi-borcu-yapilandirmasi-icin-son-durum.html

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Güncel Haberler kategorisi için hazırlanan incelemede 25 Yorum bulunmaktadır. 24 Mayıs 2012 | 11:31 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Vergi Borçlarına Affın Affı Müjdesi 2012!” için 25 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *