Üniversite adaylarını için büyük önem taşıyan tercih dönemi başladı! Adaylar bu sene neye göre tercih yapacağını bilmediği için sizler için çeşitli kaynaklar önerdik. Bu konumuzda LYS-YGS tercih işlemlerini ve hangi siteden yararlanarak tercih yapabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle ÖSYM duyurusunu yayınlayalım.

BASIN DUYURUSU

(23 Temmuz 2012)

2012-ÖSYS Tercih İşlemleri

 
2012-ÖSYS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2012 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2012 tarihi saat 17.00’de sona erecektir.

2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları 
Kılavuzu,ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden 23 Temmuz 2012tarihinden itibarenyayımlanacak, başvuru merkezlerine de örnek olarak gönderilecektir. Adaylar, isterlerse kılavuza ÖSYM’nininternet adresinden erişilebilecekler veya başvuru merkezlerine gönderilmiş olan basılı kılavuzu yerinde inceleyebileceklerdir. Başvuru merkezlerine 26 Temmuz 2012 tarihine kadar basılı kılavuz gönderilmiş olacaktır. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacaktır. 

Tercih işlemleri, Kılavuzda belirtilen esaslar uyarınca gerçekleştirilecektir. Tercih yapacak adayların, 23 Temmuz 2012tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini buna göre yapmaları gerekmektedir.Kontenjanların bulunduğu Tabloların son sütunlarında yer alan 2011-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2011-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu; 2012-ÖSYS’de değerlendirme işleminin değiştiği, bütün adayların yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP’lerinin 0,12 katsayı ile çarpıldığı unutmamalıdır.
Adaylar tercihlerini isterlerse bir başvuru merkezi aracılığıyla, isterlerse internetten kendileri bireysel olarak yapabileceklerdir. Başvurularını internetten yapmak istemeyen adaylar doldurdukları Tercih Formu ve nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte istedikleri bir başvuru merkezine tercih için başvuracaklardır.
2012-ÖSYS adaylarına duyurulur.

2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (23 Temmuz 2012)

Şimdi gelelim neye göre tercih yapacağımıza… Bildiğiniz üzre katsayılar değişti. 0,15 olan katsayı artık herkes için 0,12 oldu. Bunu mutlaka göz önüne alın. Sizlere bir site önerelim ve biraz da kullanımını anlatalım. Bu site çeşitli filtreler ile sizleri tercih işlemlerinde sıkıntıdan kurtarıyor.

Siteden puanınızı yazıp tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tercih sepetinizi doldurup daha sonra ösym’den tercihinizi yapabilirsiniz.

Site girişte bizi şu mesajla karşılıyor.

Değerli Üniversite Adayları,
Tablo 4 listelerinde bulunan mor renkli başarı sıraları, bu sene uygulanmakta olan 0,12 (tek) katsayı sistemi eğer geçen sene uygulanmış olsaydı, bölümlerin taban başarı sıralarının (geçen sene) ne olacağını gösteren dönüştürülmüş halidir.
3 farklı yaklaşım ile elde edilen 3 sonuç Kötümser, Makul, İyimser olarak isimlendirilmiştir.
Mor renkli bu taban başarı sıraları, bölümlerin bu sene oluşacak taban başarı sıralarının tahmini değildir.
Bu sene oluşacak başarı sıralarında, kontenjan değişiklikleri, barajı geçen aday sayıları, meslekler ile ilgili eğilim farklılıkları vb faktörler ayrıca etkili olacaktır.

Lisans tercihleriniz için Tablo 4, önlisans tercihleriniz için tablo 3’ü kullanmanız gerek.

İşte bu da site: http://www.dogrutercih.com/

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Genel kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 23 Temmuz 2012 | 13:00 anında oluşturulan içerikte , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *