Bugün gazetelerde haber okurken rast geldim. Bir gazete tuzlu sudan bahsetmiş, yararlarından v.s… Okudum biraz ve ilgimi çekti. Küçük çaplı bir araştırma yaptım, tuzlu su ve insan sağlığı hakkında. Okuduklarım beni oldukça şaşırttı. Aslında bu kadar kolay bir şeyin etkileri bu denli büyük olur muydu şaştım kaldım. Sizlerle bu araştırmamı paylaşmak isterim. Yazımın devamını okumanızı öneririm.

Tuzlu ve suyun karışması ve tuzun suda çözülmesiyle oluşan karışım insan sağlığını olumlu etkileyen bir karışımdır. Bildiğiniz üzre yazın denize gittiğinizde bütün bir yılın stresini orada bırakırsınız. Su sizi rahatlatır ve bütün gün denizde kalmak isterseniz. Bunun nedeni suda bulunan tuzdur. Tuz insandaki negatif enerjiyi alır ve rahatlamasını sağlar. Bir çok meditasyon yöntemi öncesi de tuzlu su kullanılır. İlaçla tedavinin dışında soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de burna tuzlu su çekmenin ve akmasını beklemenin yararı vardır. Görüldüğü üzre tuzlu su insana faydalı bir karışım. Peki ne yapmalıyız bu faydayı sağlamak için? İşte cevabı…

tuzlu-su-yararları nelerdir

  • Akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde yarattığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için ya da toplantı, sınav, üzücü bir olay gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir miktar ( 1 litre suya iki çorba kaşığı tuz yeterli ) tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız.
  • Her akşam eve geldiğinizde ellerinizi sabunlamadan önce, banyonuzda lavabo başında önceden hazırlayıp bıraktığınız bir miktar tuzlu su ile yıkayın.
  • Malum yaz ayındayız. Sıklıkla duş almaktayız. Duş alırken de arada tuzlu suyu başınızdan aşağıya dökerseniz tam ve net sonuçlar alırsınız. Ancak sonrasında normal su ile durulanmayı ihmal etmeyin.
  • Bütün gün ayakta yoruldunuz ve bırakın ayakta gezmeyi yattığınızda bile ayaklarınız mı ağrıyor, işte çözümü burda, ayaklarınızı tuzlu suyla yıkamak tahmin ettiğinizin ötesinde bir yarar sağlar. Hatta 10- 15 dakika ayaklarınızı tuzlu su içinde bırakırsanız tahmin bile edemeyeceğiniz rahatlık sağlar.
  • Tuzlu bir su ile kulaklarınızın çevresini ovalayın. Çünkü Akupunktur noktaları kulaklarınızın üzerindedir ve tüm vücudu buradan rahatlatabilir veya rahatsız edebilirsiniz.
  • Tuzlu bir su ile ıslattığınız ellerinizi, kulağınızı baş ve işaret parmaklarınızın arsına alarak kulak kepçesinden başlayarak, dayanabildiğiniz kadar güçlü ve sıkarak masaj yapın.  İlk anda bazı noktalar acıyacaktır (bunlar bedendeki ağrıyan bölgelerin kulaktaki refleks noktalarıdır). Kısa bir süre sonra bu ağrılar kaybolacaktır. 2 -3 dakika bu masajı yapmanız yeterli olur. İsterseniz uzatabilirsiniz de. Zaten masajın sonuna doğru bedeninize bir sıcaklıklığın yayıldığını hissedeceksiniz. Bunun ardından ağrılarınızın azaldığını ve kaybolduğunu da…
  • Tutulan boynunuzun tedavisi de tuzlu su ve masajdan geçer. Duşa girip tuzlu su ile ıslattığınız omuz ve boyun bölgenizi daha sonra orta derece sıcaklıkta normal su ile yıkayın ardından o bölgelere masaj yapın ve  sıcak bir havlu yardımı ile masaj yaptığınız bölgeyi sıcak tutun.( Dikkat derinizi yakmayın =) )
Gördüğünüz gibi tuzlu su insan sağlığı için gerçekten rahatlatıcı. Hatta abartmadan küvetinizi veya jakuzinizi tuzlu su ile doldurup içerisinde 15- 20 dakika kalabilirsiniz. Fakat suyun çok sıcak olmamasına ve süreyi abartmamaya dikkat edin. Burda yazanlar  tuzlu suya alerjisi olanlar için önerilmez.
Her tuzlu su uygulamasının ardından normal temiz bir su ile o bölgeyi temizleyip tuzdan arındırın aksi taktirde derinize zarar verirsiniz. Önerilen tuz yemeklik kaya tuzudur. Fabrikasyon tuzları pek kullanmamaya dikkat edin. En iyisi her zaman en doğalıdır.
Not: Dişinizin ağrısına da tuzlu su ile ağzı çalkalamak iyi gelir. Bu da genel kültür olsun (:
Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından İlginç Haberler kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 25 Haziran 2012 | 14:30 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *