Sosyal ağlar dediğimizde hepimizin aklına gelen o iki şey: Facebook, Twitter. Aslında önce sosyal ağ nedir bunu tanımlamak gerek. Sosyal ağ; insanların gerçek yaşamında bulunan arkadaşlıklarının internet ortamında da devam etmesi ve diğer insanlarla tanışıp bilgi alışverşinde bulunmasıdır, diye tanım yapabiliriz. Yapılan araştırmalarda sosyal ağlara katılımın en çok geri kalmış ve gelişmekte olan toplumlarda arttığı görülmüş. Bunun nedenleri oldukça fazladır aslında. Ancak en önemli iki nedeni vardır. Birincisi reel ortamda sosyalleşememe, ikincisi aile baskıları…

Eskiden insanlar sosyalleşmeye çalışmazdı çünkü insanlar sürekli iç içe olduklarından sosyalleşme ortamının içinde bulunurlar ve doğal olarak farkına varmadan sosyalleşirlerdi. Ama günümüzde insanlar, bilgi teknolojilerinin de artması ile evden veya işten çıkmaz oldular. Dolayısıyla sosyalleşme ortamını tam anlamıyla yaşayamaz oldular. Bu açığı kapatmak adına sosyal ağlara ve internete yöneldiler. Sosyal ağların bireyleri ne kadar sosyalleştirdiği ise ayrı bir mevzu… İnsanların bu türlü sitelere yönelmesi ile sosyalleşmeyi robotlaşma olarak algılamaya neden oldu ve tekdüze yaşamanın iyi olduğuna inanmaya ortam hazırladı.

Gelişmiş toplumlarda sosyalleşmenin sağlanması için düzenlenen konserler, yarışmalar, şenlikler, şölenler, v.s.. uygulamalar başarıya ulaştığından bu insanların sosyalleşme probleminin diğer toplumlardaki insanlardan kat kat daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

İkinci önemli madde ise aile baskıları… Özellikle geri kalmış toplumlarda ataerkil aile sistemi içinde yetişen çocuğun sosyalleşmek için hayatı görmeye ve öğrenmeye çalışması ebeveynler tarafından bolca engele uğraması demektir. Bunu aşmaya çalışan bireyler sosyal ağlara takılıp gününün üçte ikisini bu sanal ortamlarda geçirmekte. Bunun sonucu olarak da geri kalmışlığın artması ve beraberinde gelen robotlaşma.

Sosyal ağlar aslında doğru kullanıldığında sosyalleşmeyi kolaylaştıran sistemlerdir fakat sosyal ağda bulunmanın sosyalleşmeyi sağlayacağını düşünmek oldukça yanlıştır. Sadece sosyal ağ sosyalleştirmez bireyi. Buna katılması gereken ana madde reel ilişkilerdir. Bu ikiliyi kuramayan toplumlarda sosyalleşme sorunu daim kalacaktır.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Kişisel Tespitler kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 5 Ocak 2012 | 11:53 anında oluşturulan içerikte , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *