Malum yaz geldi, bu yaz diğer yazlar gibi sıcak ve bunaltıcı olacak. Serinleme derdi hepimizin derdi olacak. Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde hava bunaltıyor. “Şimdi böyleyse Temmuzda ne yapacaz…” dedirtiyor. Yazın büyük sorunlarından biri de o sıcaklarda uyuyabilmek. Sizler için araştırdım ve sıcakta uyuyabilmeniz için birkaç bir şeyler buldum. Buyrun konu devamına…

Sıcakta uyuma sorununa çözüm olabilecek maddeler aşağıda listelecektir.

sıcakta-uykusuzluk-cekmeyin

Sıcakta uyuyabilmek için yapılması gerekenler

 1. Stresten uzak durun: Gece yatarken, ertesi gün yapılacak işleri düşünmeyin. Sorunlarınız olsa bile bunları gece fazla kurcalamayın. Çünkü sorunlarınızı düşünmek uykunuzu kaçıracağı gibi terlemeye de yol açar.
 2. Sigara – Kahve – Çay üçlüsünden uzak durun: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın. Çay, kahve ve sigara yaz aylarında bunaltıcı etkisiyle bilinir.
 3. Kafeini fazla aldıysanız şunları uygulayın: Eğer gün içinde çok kafeinli içecek aldıysanız, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratlı besinler alarak kafeinin etkilerini azaltın.
 4. Gürültüden kaçın! : Yazı fırsat bilenler tadilat v.s.. ile uğraştığından gürültü artacaktır, gürültü artması durumunda daha sakin ortamlara gidin veya kulaklarınızı tıkayın.
 5. Işık ve elektrikli cihazları kapatın! : Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır. 40 derece olan bir ortamda 1 ampul bile sizin sinirinizi bozabilir.
 6. Büyük yatakta yatın: Uzmanlara göre yatak en az 180×240 cm boyutlarında olmalı.
 7. Alkollü içkilerden kaçının! : Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.
 8. Yalıtım yaptırın: Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.
 9. Klima kullanın! : Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın.
 10. Cep telefonunuzu yatağınıza almayın! : Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.
 11. Fazla yemeyin!: Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun.
 12. Mide yanmasına neden olanlardan uzak durun!: Ayrıca fasulye, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi gaz yapan sebzelerden ve mide yanması yapabilecek baharatlardan da akşamları kesinlikle uzak durulması gerekiyor.
 13. Ilık Süt İçin! : Serotonin, tripofan ve melatonin yönünden zengin bazı besinler uyumanıza yardımcı olur; ılık süt bunların başında gelir.
 14. Uyku getiren besinleri tüketin:  Ton ve kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, kuşkonmaz, keten tohumu, yulaf, patates ve muz da uyku getiren diğer besinlerdir.
 15. Bol bol su tüketin! : Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.
 16. Duş ve banyo: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacatır.
 17. İLGİNÇ! Buzlu çarşaf (: : Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.
 18. Yastık seçimine dikkat! : Yatağa yattığınızda boynunuzu da destekleyen bir yastık kullanın. Mümkünse elinizin ve kolunuzun üzerine yatarak uyumayın. Yüzüstü baş yana dönmüş uyumaktan da kaçının.
 19. Uyku Saatlerinizi ayarlayın: Uyku saatlerimizi ve süresini bilmek ve bunlara uygun saatlerde yatıp kalkmak, sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır.
 20. Yatak odanızı oturma odası gibi kullanmayın: Bazılarımızın yatakta yemek yeme, televizyon seyretme gibi alışkanlıkları vardır. Ancak, yatak sadece uyumak için kullanılmalıdır. Yatmadan önce zihni yormayan kitaplar okunabilir.
 21. Gündüz uykusundan kaçının: Gündüzleri uyumayınız. Ve ne kadar uyursanız uyuyun sabahları belirli bir saatte kalkma alışkanlığı edinin.
 22. Uykunuz gelmeden yatmayın: Uykunuz gelmeden asla yatağa gitmeyiniz. Uyuyamadıkça insan hepten çileden çıkar. Gelecek uykusuna da mani olur.
Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından İlginç Haberler kategorisi için hazırlanan incelemede 1 Yorum bulunmaktadır. 14 Haziran 2012 | 18:32 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Sıcakta Uyuyabilmek İçin Ne Yapmalı?” için 1 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *