Bu aralar İngilizce kelime ezberleme çalışmalarına başladım. Kendim için en yararlı yöntemi de bu süre zarfında bulmaya çalıştım. İnterneti kullanarak bir kaç tane öğrenme yöntemi testi yaptım. Çoğu saçma sapan testlerdi. Gerçekle alakası olmayan sonuçlar verenler bile oldu. Çünkü bu testleri hazırlayanların bir test hazırlama stili var. O stil de testlere yansıdığından kesinlikten uzak sonuçlar verdi. Neyse ben de bir kaç tane testi denedim ve ortalama bir sonuç elde ettim. Sizler için de bu testleri burada paylaşıp nasıl yapmanız gerektiğini yazacağım.

öğrenme-testi

Öncelikle kendi sonuçlarımı sizlerle paylaşayım. Ben %65 görsel %30 dokunsal %5 işitsel bir zekaya sahipmişim. Kendimce bunun testlerini de yaptım ve gerçekten bu doğru. Özellikle görüp dokunduğum objelerin İngilizce karşılıklarını farkında olmadan öğrenebiliyorum ve hatırlamam uzun sürmüyor.

Bakınız: öncelikle şu testi yapmalısınız. Testi yaparken dürüst olun.

1. )Testi indirmek için TIKLAYIN.

bu testi yaptıktan sonra sonuçları bir yere not edin.

Görsel: 27 toplam
İşitsel: 19 toplam
Dokunsal: 20 toplam
Gibi…

Daha sonra alttaki testi indirip onu yapmalısınız.

2.) Testi indirmek için TIKLAYIN.

bu testi de yaptıktan sonra sonuçları toplayın.

Dokunarak-Hareket ederek: 12
Duyarak: 5
Görerek:9

Gibi…

Testlerimiz bitti şimdi değerlendirme süreci…

İlk testten aldığınız puanların en yükseğine 90, en azına 20, orta değerdekine ise 50 sayısını verin.
İkinci testten aldığınız puanların en büyüğüne 90, en azına 40 orta değerindekine ise 70 sayısını verin.
Şimdi değerleri toplayın.
Sonuçlarda en yüksek değeri alan ögeler sizin öğrenme stilinizi şekillendirmeniz gereken yolu gösterir. Yani hafızanız o şekilde her şeyi çok çabuk kabul eder ve hatırlar.
Eğer sonuçların iki tanesi aynı değerlere veya -20 / +20 değerlere sahip ise bu sizin hafızanızın çift yönlü çalıştırılması gerektiğini gösterir. Yani hem görsel hem dokunsal yüksek değerlere sahip ise sizin görüp dokunduğunuz bir cismi unutmanız çok zordur demektir. En az değeri alan öge ile öğrenmeniz imkansız denilebilir.

Peki görsel/dokunsal/işitsel hafıza sahipleri ne tür bir öğrenme yolu sergilemeli işte bunun yanıtı:

Farklı öğrenme stilleri için öneriler

Dokunarak-Hareket ederek

Ders çalışırken

Sık sık ara vermeye gereksinim duyabilirsiniz. Sözcükleri ya da sözel bilgileri öğrenirken onları kuma yazın! ya da kilden yaratın!. Öğrenirken ellerinizi kullanabileceğiniz her fırsat size yardımcı olacaktır. Ders çalışırken hareket edin. Örneğin küçük çocuklar çarpım tablosunu öğrenirken trampolin üserinde atlayabilirler.

Öğretmenlere ipuçları

Bu öğrenciler genellikle öğretmenleri tarafından başarısız olarak görülürler. Aslında bu öğrenciler yaratıcıdırlar ve ellerini kullanabilecekleri fırsatlar ararlar. Sınıfta mümkünse size yakın oturmalılar ve aktiviteleri iyi organize edilmelidir. Bu öğrencilerin hareketliliklerinden sınıfta yararlanabilirsiniz. Örneğin sınıf panosunu düzenleyebilirler, sınıfın temizlenmesine yardımcı olabilirler ya da hareket gerektiren diğer işleri yapabilirler. Hatta sınıfta yapmaları gerekenleri ayakta yaharak bile daha rahat edebilirler.

Duyarak

Ders çalışırken

Bu öğrenciler ders çalışmak için sessiz bir yere ihtiyaç duyarlar. Yüksek sesle okumakla ya da teybe kaydedilmiş materyali dinlemekle öğrenmelerine katkıda bulunurlar. Başka bir arkadaşla çalışmak da bu çocuklar için iyi olabilir.

Öğretmenlere ipuçları

Bu öğrencilere önceden kaydedilmiş bilgiyi dinletebilirsiniz. Bu mümkün olmazsa kendi kendilerine yükses sesle okumalarna ya da bir arkadaşı okurken dinlemelerine izin verin. Yazıl ödevlerde büyük ihtimalle ekstra zamana gereksinim duyabilirler.

Görerek

Ders çalışırken

Görsel öğrencilerin çalışabilecekleri derli toplu ve karışık ve kalabalık olmayan bir yere gereksinimleri vardır. Ders notları tutmaları yararlıdır. Ders kitabında ya da yazılı metinlerdeki resimlerden çalışmak bu öğrencilere çok uygundur. Bu öğrenciler genellikle yazılı sınavlarda başarılıdır.

Öğretmenlere ipuçları

Bu öğrencilerle çalışırken tahtaya yazarken onlara arkanızı dönmeyin çünkü bu öğrenciler siz konuşurken sizin ağzınızı görmek isteyeceklerdir. Görsel öğrenciler ders anlatımı sırasında eğer not tutmuyorlarsa dersten kolayca uzaklaşacaklardır. Bu öğrenciler yazılı yönergelere gereksinim duyarlar. Bu öğrenciler için genellikle okumayı öğrenirken fonetik yöntem uygun olmamaktadır.

Başka yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Öğrenme Stili Testi Yapmanın Vakti Geldi” için 1 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *