Müzik hayatımızın bir parçası… Evde, sokakta, dükkanlarda, seyehatte, … her yerde müzik ile iç içeyiz. Peki bu kadar iç içe olduğumuz bir ögeyi ticarette nasıl kullanabilirler? Demek istediğim şu; müzik ile sizin alışveriş alışkanlıklarınızı etkileyebilirler mi? Bu konumuzda müziğin alışveriş üzerine olan etkilerinden bahsedeceğim.

Müzik insanların alışveriş yollarını değiştirebilir. Bir kitap satın alırken arkaplanda çalan klasik müzik sizi entellektüel hissettirdiğinden kitaplara daha yakın olabiliyorsunuz ve satın alma oranınız artabiliyor. Bunun dışında, bir kıyafet mağazasında çalan popüler müzik sizi heyecana sürüklüyor, mutlu ediyor ve alışveriş amaçlarınızdan çıkıp ummadık kıyafetler alabiliyorsunuz. Şimdi gelelim kilit sorularımıza…

müzik-ve-alışveriş-arasındaki-ilişki

 

Müziğin hangi ögeleri sizi alışveriş yaparken etkiler?

Müziğin Sesi ve Alışveriş Arasındaki İlişki

Araştırmalara göre, müziğin ses düzeyi alışverişin şeklini ve yolunu değiştirebiliyor. Çabuk alışveriş yapılan bir yerde (gündelik kıyafet mağazası,v.s…) yüksek sesli  müzikler tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise gayet anlaşılır, gürültülü çalan müzik insanda “HEMEN AL ÇIK” etkisi yapıyor ve alışverişinizi hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Hafif müzikler ise teknoloji, lüks, detaylı ürün satışı yapan mağazalarda kullanılmalıdır. Bunun sebebi ise insanların ürünlerin özelliklerine göre seçim yapmasıdır. Ürünü detaylı olarak inceleyecek olan müşteri hafif müzikler ile havaya sokulabilir. İkna edilmesi daha kolay hale gelebilir.

Müziğin Temposu ve Alışveriş Arasındaki İlişki

Araştırmalara göre, düşük tempolu müzikler insanı yavaşlatmaktadır. Bir restauranta gittiğinizde müzik arkaplanda hafif hafif çalmakta ve yavaş yavaş devam etmektedir, bunun sebebi ise sizin daha fazla yemek yemenizi sağlayacak olan ortamı hazırlamaktır. Ne kadar yavaş yemek yerseniz o kadar fazla yersiniz. Bu durum süpermarketlerde de geçerlidir. Düşük tempoda çalan müzik sizi markette tutacak ve her ürünü incelemenizi sağlayacaktır. Bu da daha fazla alışveriş yapmak demektir.

Bu durumların tersi de aynı etkinin tersine neden olmaktadır.

Müzik Türü ve Alışveriş Arasındaki İlişki

Müziğin türü insanların/müşterilerin hislerini değiştirebilir. Araştırmalara göre, bilindik müzikler müşterilerin iyi şeyler hissetmesine ve iyi düşünceler içinde olmasına neden olmaktadır. Bilindik müzikler müşterilerin zaman kavramını unutmamasını sağlamaktadır. Müziğin başı, ortası, sonu kişi tarafından bilindiğinden ve o müziğin ortalama kaç dakika olduğu tahmin edilebilir olduğundan müşteriler zamanı iyi kullandığını düşünecektir. Peki ya bilinmedik müzikler… İşte o zaman tüm kontrol karşı tarafa geçmektedir. Zaman kavramını unutan müşteri alışverişi uzatacaktır ve bu da beraberinde daha fazla alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak, müziğin çeşiti de alışverişi etkiler. Şöyle ki; eski deneyimlerinizi hatırlatacak olan duygu yüklü bir müzik sizi mutsuzluğa ve düşünmeye sevk edeceğinden alışveriş yaparken aldığınız ürün miktarınız otomatik olarak düşecektir. Ancak; sizi mutlu hissettirecek olan hareketli veya anlamsız müzikler sizi alışverişe sevk edecek ve tüm düşüncelerinizi alışverişe yöneltecektir. Bu da beraberinde fazla ürün almayı getirecektir.

Müzik ve Ürün İlişkisi

Bir mağazada satılan ürün ile o mağazada çalan müzik ilişkili olmalıdır. Aksi durumda müşteri alışverişine konsantre olamaz ve bir ürün almadan mağazadan ayrılır. Örnekler ile açıklayalım. Bir spor dükkanında çalan müzik mutlaka hızlı ve heyecan verici olmalıdır. Çünkü müşteri kitlesi genç insanlardan oluşan bu dükkanlar müşterilerini bu şekilde etkileyebilir. Bir kitapçı da ise çalan müzik klasik müzik olmalıdır. Çünkü klasik müzik insanlara entelleküel bir hava kattığından müşteri kendisini kültürlü, ağır hissedebilir. Bu da beraberinde satış demektir.

Görüldüğü gibi müzik insanları etkiliyor. İnsanların alışveriş yöntemlerini, alışveriş alışkanlıklarını değiştirebiliyor. Bu makalemizi okuduktan sonra bir mağazaya/dükkana gittiğinizde arkaplanda çalan müziğe dikkat ederseniz bizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Müzik ve Alışveriş İlişkisi” için 1 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *