Günümüzde makale yazarlığı oldukça gelişmiş durumda. Bunun en büyük nedeni kuşkusuz ki internet. Öyle ki; makale yazıp stok edip çeşitli internet sitelerine satış yapan insanlar gün geçtikçe artıyor. Bilgi çöplüğü olarak ifade edilen “internet” makale yazarlılığının artmasıyla yavaş yavaş kendini özgünleştirmeye başlamış bulunuyor.Bundan 3-5 sene evvele baktığımızda insanlar internetten para kazanmak için forum siteleri kuruyor ve içini “alıntı” içerikler ile dolduruyordu ama artık insanlar internetten para kazanmanın daha keyifli kısmını keşfetti.

Aslında bu değişimi insanlar kendi başlarına bulmadı. Arama motorları bunun alt yapısını oluşturmuş ve özgün şeylere önem vermiş aramalarda özgünü üst sıralarda bulundurmayı amaç edinmişti. Bu aslında Google,Yahoo,Bing,v.s.. arama motorlarının ortak paydası idi. Neden böyle bir düzenlemeye gidildi diye insanların kafasında bir soru işareti oluşmuştur. Bunun cevabı aslında oldukça basit.” İnternet çöp değil bir hazine olmalı! “ felsefesi. Arama motorları ve diğer büyük web şirketleri bu amaç doğrultusunda haraket ederek geçimini internetten sağlayan bireyleri özgünlüğe mecbur kıldı.

Makale yazmak eskiden zaman ve bilgi birikimi gerektirirdi. Ama artık bu ikiliye iki kardeş daha eklendi: Emek ve bilgisayar kullanma becerisi…  Eskiden makaleyi gazetelerde veya bazı kitaplarda bulurduk. Fakat şimdi internet de buna eklendi.

Ufak çaplı bir araştırma yaptım, insanların interneti bilgi almak için kullandığında neler olduğuna dair. Sonuç olarak şunu gördüm; insanlar artık “Makalenin internetteki yeri” diye internette arama yaptığında çıkan x sonucun hepsinin birebir aynı olmasından şikayetçi. İnsanlar da özgün yazılara aç durumda. Bu açığı kapatacak olan makale yazarlığının artmasıdır kuşkusuz.

Makale yazmak insanın kendini ister istemez geliştirmesi ve düşüncelerini telaffuz etmesini kolaylaştırmasını sağlamakta olduğundan makale yazarlılığının artması şüphesiz ki o ülkenin bireylerinin bilgi ve kültür seviyesinin de artması demektir.

Sonuç olarak makalenin internetle yeniden işlevlik kazanması oldukça hoş bir durum… Ülkemizde ise makale yazarlılığının artması memnun edici ve övünülesi bir durumdur. Bunu sağlayan arama motorları ve şahıslar “İNTERNET ÇÖPLÜK DEĞİL BİLGİ HAZİNESİDİR!” felsefesini başarıyla hayata geçirmiş durumdadır.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Kişisel Tespitler kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 5 Ocak 2012 | 11:58 anında oluşturulan içerikte , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *