İnternetin faydaları ve zararları saymakla bitmez. İnsanların gündelik yaşamının önemli bir parçası olan internet kimi kötü niyetli insanlar tarafından emek hırsızlığı için bir araç olarak da kullanılmaya başlandı.Orijinal içeriklerin pahalı ve değerli olduğu dünyamızda korsana yönelmenin aslında doğal olduğunu düşünüyorum. Bu “Korsana Evet” dediğim anlamına gelmesin. Tabi ki böyle bir şey söylemek çok yanlış olur. Korsan kullanmak hem etik olarak hem dini olarak hem de vicdani olarak uygun bir davranış değildir.

Bir filmi ele alalım. ABD’de çekilmiş iyi bir film ortalama 35000-40000 TL arasında maliyete sahip. Bu filmlerin tek kazanç kapısı günümüzde ne yazık ki sinema. Film sinemada izlenmez veya az izlenirse yapımcılar büyük zararlar eder; çünkü Orijinal DVD satın alma günümüzde bitme noktasında.

Bir başka konu olan korsan müzik indirmeleri. Bu da sanatçılara büyük darbe vurmak anlamına gelir.

Bu korsan işinden tek para kazanan ne yazık ki emek hırsızlarıdır. Çünkü maliyetsiz bir kazanç sağlıyorlar. Korsan dağıtanların nereden kazanç sağladıklarına gelecek olursak; Kurdukları internet sitesinin gelirleri ve tabi ki indirilen dosyaların yükleyen kişiye kazancı. (Bakınız: Upload/Download sitelerinden kazanç yöntemi)

İnsanlar doyumsuz varlıklardır. Bu sebeple tüketmeye doymazlar. Hazırdan gelen her şeye razıdırlar. Bir de korsan kullananların bakış açısıyla konuya bakalım: Bir korsan içerik kullanıcısının tek savunacağı şey belki de “ÇOK PAHALI” ifadesidir. Peki gerçekten öyle mi? Biraz Pazar araştırması yapıldığında bir orijinal albümün 5 – 20 TL arasında bir orijinal Dvd filmin ise 5 – 15 TL arasında fiyatlandığını görürüz. Bu orta gelirli ve düşük gelirli aileler için gerçekten sıkıntı vericidir. Fakat zengin kesimi etkilemeyecek niteliktedir. Ancak düşünüldüğünde yine de korsan içerik kullanmamak gerektiği bir gerçektir. Çünkü film – müzik gibi şeyler insanların 2.dereceden ihtiyacı hatta lüks ihtiyacıdır. 2000 TL maaş alan bir bireyin ayda 3 film ve 5 Albüm satın alması o bireyin ihtiyacını rahatlıkla karşılar ve o bireyi mali açıdan sıkıntıya sokmaz.

Son olarak korsan içerik kullanmamaya özen göstermeli bu sektörlerin devamı için, orijinal içerik kullanmaya çalışılmalıdır. Unutmayın ki korsan kullanmak etik açıdan kötü, dini açıdan günah, vicdani açıdan rahatsız vericidir.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Kişisel Tespitler kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 6 Ocak 2012 | 11:48 anında oluşturulan içerikte , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *