Günümüz dünyasında obezite, şişmanlık gibi hastalıklar armaya başladı. Bunun nedenleri çeşitli olmakla birlikte asıl neden tabi ki sağlıksız beslenme. Her ne kadar dikkat edilse de verilemeyen kilolar problem oluyor. Sizler için derlediğim bu yazıda sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken spor aktivitelerinin ne kadar zayıflattığını açıklayacağım.

Tabi ki bunları yapmadan önce alanında uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Tek başına bir sporun zayıflatmanın aksine şişmanlatabileceğini unutmamalı hekime başvurmalı ve diyet ile birlikte sporun uygulanması gerekmektedir.

hangi-spor-ne-kadar-zayıflatır-öğren

İşte hangi spor ne kadar zayıflatır? Kaç kalori yaktırır? Cevapları…

Koşu: 30 dakikalık bir koşu 450 kalori harcamanızı sağlıyor. Koşmak aynı zamanda kalp ve solunumla ilgili antrenman imkanı sağlıyor. İyice ısının. Ayakkabılarınızı ve kıyafetlerinizi giyin çünkü sakatlanmadan koşmak önemlidir.

Kaya tırmanışı: Kaya tırmanışında bir kayadan diğerine ulaşmak için fazla enerjinizi atıyorsunuz. Kalbiniz için bunu çok sık tekrarlamayın, kaya tırmanışı her yarım saat için yaklaşık 371 kalori yakıyor .

Yüzme: Yüzmek, mükemmel bir vücut antrenmanı sağlıyor ve uyguladığınız yüzme şekline bağlı olarak yarım saatte 360 kalori yakmanızı sağlıyor. En iyi yüzme antrenmanı mesafe idmanıdır, en sağlıklı zayıflama yöntemlerindendir.

Bisiklet sürmek: Bisiklet kullanmak mükemmel bir egzersizdir. Hızınıza bağlı olarak yarım saatte yaklaşık 300 ya da 400 kalori yakarsınız. Bisiklete binme ayrıca iyi bir kardiyo (kalple ilgili) idmanı sağlıyor.

Boks: Ringde ayakta kalmak için yeterince hareket ederseniz, her 30 dakikada 325 kalori kaybedersiniz. Kalp ve solunumla ilgili sağlığınız ve kas dayanıklılığınız yükselecektir. Tabi ki tehlikeli bir spordur (:

Raket Topu: Çalkalayarak yarım saatte yaklaşık 300 kalori yakabilirsiniz. Raket topu size önemli bir kalp ve solunum idmanı sunuyor. Vücudunuzun alt bölümünü güçlendiriyor ve sağlamlığını artırıyor. Ayak bileğinizi burkmamak için öncelikle ısınmalısınız.

Basketbol: Basketbol oynarken durmaksızın hareket etmek yarım saatte 288 kalori civarında bir kayıp sağlıyor. Basketbol, esnekliği, dayanıklılığı ve kalp- solunum sağlığını geliştiriyor. Ani burkulmalara ve dönüşlere karşı ısınmalısınız. Boy uzaması da önemli faydalarındandır.

Kürek sporu: Yarım saatte 280 kalori yakabileceğiniz kürek sporu, ekstra enerjinizi atmanın en etkili yollarından biridir. Kürek çekmek aynı zamanda dayanıklılığı, gücünüzü artırıyor ve omuzlarınızdaki, uyluğunuzdaki ve pazılarınızdaki kasları güçlendiriyor.

Tenis: Eğlenceli bir oyun olan tenis için hız, güç, çeviklik ve reaksiyon süresi gerektiriyor. Tenis oynayarak, kalp ve solunum ile ilgili sağlığınızı desteklerken yarım saatlik bir sürede yaklaşık 250-300 kalori yakabilirsiniz. Ayak bileğinizi sakatlamamak için uygun spor ayakkabı seçmelisiniz. Kıyafetler de oldukça önemlidir.

Kros kayağı: Kar yağarken dışarıda olmak zaten metabolizmanızı hızlandırır. Karla ne kadar yakın olursanız yarım saatte yaklaşık 270 kalori yakarsınız. Değişik zeminler ise iyi bir mesafe idmanı sağlayacak.

Buz pateni: Buz pateni yapmak, eklemlerinizi zorlamadan koşmanın tüm faydalarını sunar. Buz üzerinde yarım saat paten yaparak, 252 kalori tüketebilirsiniz. Paten, uyluğunuz, kalçanız, diz arkasındaki kirişiniz için mükemmel bir egzersiz sunuyor.

Kısmen alıntı: Sabah

Devam edecek… (:

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Genel kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 22 Ağustos 2012 | 20:21 anında oluşturulan içerikte , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *