Her site sahibinin sorunudur Google’dan index alma… Çok şükür bizim böyle bir sorunumuz yok ama olanlar oldukça çok. Peki Google sitelerini neden sevmiyor? Neden arama sonuçlarında göstermiyor veya arkalarda gösteriyor? Bunun neden ve sonuçlarını bu makalemizde dile getireceğiz.

Google site indexlerken  birçok kritere göre davranır. Google bu indexleme işini yapması için Google Botları, Google örümcekleri adı altında yazılım ve algoritmalar kullanır. Bu botlar sitenizi birkaç şekilde bulabilir. Bunlar;

  • Başka sitelere verdiğiniz linkler ile
  • Google dizinine sitenizi ekleme başvurunuz ile
  • Sitemapları google’a bildirmeniz ile
  • Güncel ve özgünlüğünüzü belli etmeniz gibi birçok neden sıralayabiliriz.

Bunların herbiri sitenizin Google gözünde değerini ifade eder aslında. Yani burada belirtilen her maddeyi yapan bir site sahibi Google tarafından sevilir.

Başka sitelere link verme

Bu konu oldukça geniş aslında. Ama ana hatlarıyla bahsedecek olursak; Güncel, özgün veya hit alan bir siteye adresinizi veya bir sayfa linkinizi verirseniz (Normal Şartlarda) Google o siteyi tararken sizin bağlantınıza da geçer ve sizin sitenizi de tarar.

Google Dizinine Site Ekleme

Bu Adresten sitenizi Google’a tanıtabilirsiniz.

Sitemapları  Google’a gösterme

Eğer bir WordPress blog siteniz varsa BURADAKİ yazmış olduğum makaleden yardım alabilirsiniz.

Ama sisteminiz başka bir sistem ise Google’dan Sitemap nasıl yapılır araması yaptırıp bilgi alabilirsiniz.

Google’nin endi hizmeti olan “WEBMASTER TOOLS” a girişi yapıp sitemapınızı Google’a gönderebilirsiniz.

Güncel ve özgün bir blogun Google tarafından çok çabuk farkedildiğini de eklemek isterim.

google-siteni-sevsin

Tüm bu bilgilerden sonra sitenizin Google’un sitenizi neden sevip neden sevmediğini az çok anlamış olmalısınız. Google, dizinine sitenizi eklerken özgünlük, yararlılık, tasarımda güzellik, kalite, … gibi birçok kriteri dikkate alıyor ve unutmayın sizden dünyada 1 tane var. Kendinizi ve yaşadıklarınızı dile getiren bir site açsanız bundan daha özgün içerik bulunamaz ve Google başta olmak üzere birçok arama motoru sizi fark edip yukarılara taşır.

Son olarak rekabeti yüksek kelimelerde yükselmek için mutlaka bir uzmana danışmalısınız demeden edemeyeceğim. Ama rekabeti düşük kelimelerde yükselmeyi amaç ediyorsanız kendi çabanızla güzel yerlere gelebileceğinize inanıyorum.

Eksiklerim, yanlışlarım varsa yorum ile belirtin lütfen.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Seo kategorisi için hazırlanan incelemede 2 Yorum bulunmaktadır. 24 Ocak 2012 | 18:44 anında oluşturulan içerikte , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Google Siteleri Dizine Eklerken Nelere Dikkat Ediyor?” için 2 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *