Hiç düşündünüz mü çirkin miyim güzel mi diye? Mutlaka düşünmüşünüzdür. Dürüst olmak gerekirse çoğu insan kendine göre güzeldir. Güzellik çoğu zaman göreceli bir kavramdır. Çoğu zaman diyorum çünkü gerçek fiziksel güzellik altın oran ile sabittir. Bu konulara girmeyeceğim. Bu yazımda sizlere çirkin olmanın yararlarını anlatacağım. Yararı mı olur bunun, demeyin. Olur. Bakınız nasıl olur…

yasli-genc-güzel-cirkin-2013

Güzel Olmak Nedir?

Çok sığ bir şekilde anlatmaya çalışayım. Güzellikten kastımız öncelikle fiziksel olanıdır bunda hem fikir olalım. Güzellik: Vücudun her uzvunun diğeri ile eşit veya oranlı olmasıdır. Altın oran ile sabit ise bu kusursuz güzelliktir. Mesela yüzünüzde bulunan sağ ve sol yanaklarınız birbiri ile oranlıdır. Eğer ki bu oran kusursuz ise sizin yanaklarınız güzeldir. Kulaklar, burun, ağız, gözler şeklinde bu örnekler çoğalabilir.

ÇİRKİN OLMANIN YARARLARI

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere…. Büyük bir burun, kepçe kulaklar, geniş bir kalça, küçücük gözler, kocaman bir çene, v.s… Dert ettiğiniz bir fiziksel özelliğinizin aslında sağlığınız için “fayda” anlamına geldiğini öğrenmek ne kadar teselli edici olur? İşte Oxford ve Southampton üniversitelerinde yürütülen araştırmaya göre çirkin olmanın getirdiği avantajların listesi …
Büyük kalçaların yararları
Araştırmalara göre büyük kalça kötü kolesterolü ortadan kaldırıp, damar sertleşmelerine karşı koruyucu olan iyi kolesterolü yükseltiyor. Oxford Üniversitesi’nin çalışmalarına göre büyük kalça diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Kalçadaki yağlar ayrıca tampon görevi de yapıp yağ asitlerini temizliyor.
Dr. Konstantinos Manolopoulos “Yağın nerede toplandığı önemli. Kalçadaki ve bacaklardaki yağlar iyi ama karın çevresindekiler kötüdür” diyor. Kısacası göbek kötü fakat geniş basenlerde problem yok.

Küçük göğüslerin yararları
Büyük göğüsler sırttaki kıvrımları değiştirerek ağrıya neden olabiliyor. Öte yandan küçük göğüsler daha duyarlı imiş. Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre büyük göğüsler, küçük göğüslerden yüzde 24 daha az duyarlı. göğüsler ucundan duyarlılığı ileten sinirler küçük göğüsler daha gergin oluyor.

Büyük kulakların yararları
Büyük kulaklar yaşlanmayla beraber oluşan duyma kaybını önleyebilir. Dr. Ralph Home “Kulağımızın dış kısmı, sesleri belli bir yere toplama konusunda önemli rol oynuyor. İnsanların daha iyi duymak için ellerini kulağının arkasına koyduğunu görürsünüz. Kulak daha büyük olduğunda kulak kanalınıza daha fazla ses akışı olduğu doğru” diye açıklıyor.

Kalın parmakların yararları
Güzel görünmeseler de bir Hobbit’in parmaklarına sahipseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Bilim insanlarına göre kısa parmaklar insanların daha iyi koşmalarına yardım ediyor. Uzun parmaklarsa işlev görmek için daha fazla enerji gerektiriyor.
Wale Üniversitesi’nden Dr. Ian Bezodisan “Biyomekanik açısından, bir kemik ya da parça daha uzunsa hareket etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar” diyor. Uzun parmaklılar daha esnek kirişlere sahip olmalarından dolayı daha çok yaralanmaya da maruz kalıyor.

Bodur bacakların yararları
Chicago Üniversitesi ile New York’taki Uluslararası Uzun Ömür Çalışmaları Merkezi’nin araştırmaları kısa bacakların daha kalın kemikli olduğunu, bunun sağlıklı yaşlılık için önemli olduğunu gösteriyor.
Aberdeen Üniversitesi’nden ostropoz uzmanı Prof. David Reid, “İnsanlardaki osteoporoz veya ileri yaşlardaki kemik kırılmaları kemik sayısıyla ilgilidir. Bazı kırılma çeşitleri için, daha büyük kemiklere sahip olmak avantaj” diyor.

Büyük burnun yararları
Büyük burunlar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olan toz parçacıklarını ve bakterileri solumamızı engelliyor. Araştırmacılar büyük burunların pislikleri içine yüzde 7 daha az çektiğini gösteriyor. Büyük burunlar aynı zamanda saman nezlesinin etkilerini de azaltıyor.

Görüldüğü üzre çirkin olmak da bazen yarar sağlıyor. Ama boş verin güzellik – çirkinlik geçici şeyler… Siz en iyisi mi ruhunuzda ki güzellik ile ön plana çıkın. Gün geliyor o güzel bedenler bakılamaz iğrençliklere dönüşebiliyor.

Sağlıcakla kalın.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Toplum ve Birey kategorisi için hazırlanan incelemede 1 Yorum bulunmaktadır. 24 Eylül 2012 | 17:57 anında oluşturulan içerikte , , , , etiketleri yer almaktadır.

Çirkin Olmanın Yararları Nelerdir?” için 1 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *