Sayfa içi seo olarak da bilinen On Page Seo oldukça önemli bir mevzudur. Bana göre SEO’nun can damarıdır. Bu makalemde sizlere SAYFA İÇİ SEO’dan bahsedeceğim. Fazla detaya inmeden ama ana hatlarını da kaçırmadan siz blog yazarlarına sayfa içi seonun önemini anlatmaya çalışacağım.

Sayfa İçi Seo [ ON PAGE SEO ]

 

  • Meta Tag Yapısı: 

Meta Tag yapısından kastımız, site başlığı, açıklaması ve anahtar sözcüklerdir. Başlığınızı kısa ve konunuzu özetleyecek şekilde seçmelisiniz. Aynı şekilde açıklamalarınızda kelime tekrarı yapmayıp özgün ve kısa yazılara önem vermelisiniz. Anahtar kelimelerinizi ise mutlaka yazınızla alakalı seçin.

ÖNERİLERİMİZ; Başlıkta: max. 50 karakter    –      Açıklamada max. 150 Karakter

Kısa yazılarda max. 3, orta uzunluktaki yazılarda max. 5, uzun yazılarda ise max.7 anahtar kelime kullanın.

 

  • Konunuzda bulunan önemli başlıklar;

Konunuzda bulunan önemli başlıkları mutlaka ama mutlaka h2 veya h3 kodları ile yazın. Çünkü Google sitenizde bulunan bu başlıkları önemli olarak algılar ve ilgili aramalarda sizi ön plana sürer.

 

  • Sitenizdeki Hedef Kelimeniz;

Gayet kolay bir mevzudur ama abartıda her şeyi berbat eder. Sitenizin teması gereği değişkendir. Hedef kelimenizi

<h1>örnek keyword</h1> olarak geçirin. ANCAK H1 etiketinin kullanımı max.1 olmalıdır. 2. bir h1 etiketi işi bozar.

 

  • Hedef Kelime Oranı;

Oldukça sinir bozucu bir olay aslında (: . Eğer rekabeti yüksek bir kelime ise (Sağlık, Yemek Tarifi , v.s..)  %2 veya %3

Rekabet oranı düşük bir kelime ise %3 veya %4 oranla o kelimeyi yazınızda kullanın.

 

  • Multimedya ile zenginleştirme;

Multimedya içerikler internette önemli ögelerdir. Yazınıza birkaç resim ve bir video eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Özgün videolar ve resimler olması yazınızı daha da değerli kılacaktır. Eğer özgün videolar paylaştıysanız mutlaka, Youtube gibi büyük sitelere videonuzu upload ediniz ve sitenizden bağlantı veriniz.

 

  • Sayfa içi linkleme;

Aslında çok önemli bir konudur. WordPress kullanıcısı iseniz bunu yapan eklentiler mevcut. (ÖR:SEO Smart Links) Ama başka bir sistem kullanıyor iseniz manuel olarak bu kriteri yerine getiriniz. Yazınızdaki önemli kelimelerden min.1 max.3 tanesine sitenizde ilgili bir konuya link veriniz.

 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür ve SEO için en iyisini yapmak istiyor iseniz Google’ı bir insan gibi düşünmeniz yeterli olacaktır.

Bazı değinmediğimiz konular;

Yazınızda önemli olarak düşündüğünüz kelimeleri, cümleleri  Kalın, altı çizili, yatık gibi unsurları kullanarak belirtin.

Yazınıza eklediğiniz resimlere alt etiketi ekleyin, tanım ve isimlerini resme uygun seçin.

Önemli olduğunu düşündüğünüz ögeleri RENKLENDİRİN.

sayfa-ici-seo
Sayfa içi SEO ile ilgili atladığımız veya yanlış söylediğimiz bir konu varsa yorum ile bizleri bilgilendirebilirsiniz.
Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Seo kategorisi için hazırlanan incelemede 2 Yorum bulunmaktadır. 23 Ocak 2012 | 15:04 anında oluşturulan içerikte , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Blogunuzun Sayfalarını SEO’ya Uygun Hale Getirin!” için 2 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *