Google ile sitenizi zirveye taşımaya var mısınız? Bildiğiniz gibi Google sitelerinizi örümcekleri ile görür ve tarar. Google sizi 1 günde de 1 saatte de 1 yılda da görebilir. Bu tamamiyle size kalmış bir olay. Yani sitenizin SEO ayarları iyi ise google sizi hemen farkedecektir. (Özgün ve benzersiz içeriği de unutmamak lazım) Bu yazımızda Google botlarının sizi daha rahat görmesi, sitenizi daha iyi indexlemesi için gerekli olan Google XML Sitemaps eklentisini anlatacağım. Kurulumdan ayarlamalara kadar her şeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Google Xml Sitemaps Amacı; Sitemizde var olan konu bağlantıları tek bir dosyada (sitemap.xml) arama motorlarına sunmak için kullanırız.
Sitemap; Site Haritası demektir. Arama motorlarına site haritası sunmalıyız ki site haritasından siteyi daha çabuk indexleyebilsin. Kısaca Google Xml Sitemaps sitemizin daha çabuk indexlenmesi için site haritası oluşturur.

Eklentiyi indirin: http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

Kurulum standart Eklenti kurulumu şeklindedir. Ayarlarını da panelden rahatça bulabilirsiniz.

sitemap-wordress

Bu kısa ön bilgiden sonra;

google-xml-sitemaps-ayarları

Oluşan site haritasının ne zaman oluştuğu, hangi arama motorlarına bildirildiği, başarılı olup olmadığını görebilirsiniz.

google-xml-sitemaps-temel-ayarlar

Resimde görüldüğü üzere oluşacak olan site haritası dosyasının temel özellklerini buradaki seçenekleri kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Robots.txt dosyanız varsa ilgili işaretçiği kaldırın.

Gzip ile sıkıştırma kutusunu mutlaka işaretleyin. Google botları hızı seviyor!

google-xml-sitemaps-ek-sayfalar

Ek sayfalar kutusunda sitenizde bulunmayan fakat site haritası içerisinde yer alsın istediğiniz bağlantıları ekleyebilirsiniz.

Yazı önceliği hesaplama, benim yaptığım ayarı kullabilir veya diğer ayarları seçebilirsiniz.

google-xml-sitemaps-site-haritası-konumu

Site haritasının konumu kutusunda var olan ayar işini görür fakat değiştirmek isterseniz özel konum tercih etmelisiniz. WordPress multi site kullananlar değiştirmek zorunda kalıyorlar.

google-xml-sitemaps-içeriği

Site Haritası içeriği alanında site haritasında neler olacağına karar vermelisiniz. Ben dublicate içeriği önleyebilme adına pek fazla birşey dahil etmedim.

google-xml-sitemaps-harici-tut

Hariç tutulacak sekmesinde site haritasında istemediğiniz kategorileri dahil etmeyebilirsiniz. [Ben Kullanmıyorum]

google-xml-sitemaps-sıklık-değiştir

Arama motorlarının sitenin değişik yerlerine hangi sıklıklarla uğrayacağına kara verebilirsiniz. Sizin için önemli olan neresi ise oranın değerini en yüksek yapın.

google-xml-sitemaps-öncelikler

Öncelikler alanında yukarıdaki mantık ile aynı mantık söz konusudur. Her ikisinde de değer verme söz konusudur. Aynı mantığı burda da işleyin.

Son olarak yaptığımız tüm ayarları kaydedin veya sıfırlayın.

Kaynak: Ben ve wphocası… Resimler ve ara ara anlatımlar için wphocasına teşekkür ederiz.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Blog ve Wordpress kategorisi için hazırlanan incelemede 1 Yorum bulunmaktadır. 22 Ocak 2012 | 19:11 anında oluşturulan içerikte , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Blogunuzu Google’a Gösterin | Google XML Sitemaps Ayarları” için 1 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *