Bloglarda yazmak günümüzde oldukça cazip bir işe dönüştü. Ama blog yazmak da tabî ki birtakım kurallara bağlı. Bu kuralları sizlerle paylaşacağım.

Bloglarda yazmak günümüzde oldukça cazip bir işe dönüştü.  İnsanların artan internet kullanıcılığına yaptığı yatırımların meyvelerini topladığımız şu günlerde kişisel bloglar, haber blogları, indirme blogları, ücretsiz hizmet veren bloglar gibi birçok blog oluşmaya başladı. Kimileri bloglarında sadece hobi olarak yazarken kimileri ise para kazanmak için yazmakta. Ama blog yazmak da tabî ki birtakım kurallara bağlı. Bu yazımda sizlere bu kuralların birkaçını anlatmaya çalışacağım.

Özgünlük;

Bu madde bir blogun olmazsa olmazıdır. Yazılarınız özgün; yani tamamiyle size ait ise blogunuz arama motorlarında çok değerlidir.

İnsanlara Fayda Sağlamak;

Blogunuzu okuyan insanlar boş vakit geçirme hissine kaplılmamalıdır. O yüzen insanların kullanacağı veya işlerine yarayacağı bir bilgiyi paylaşmanız gerekmektedir. Ancak bu demek değildir ki bilimsel birtakım yazılar yazın. Kimi insanlar bilimsel yazılar ararken kimileri ise düşünce dünyasını geliştirmek için okunacak yazılar arar.

Konu Seçimi ve Güncellik;

Konu seçimi blogunuza uygun olmalıdır. Yani bir download blogu kurduysanız burada gündem haberleri paylaşmak yanlıştır.  Ancak konu seçimi de tek başına yeterli değildir tabi ki. Bir haber blogu kuran kişi güncel olayları blogunda paylaşmalıdır. Günübirlik yazılar yazmalı blogunu günlük yazıdan mahrum etmemelidir. Bu hem arama motorlarının blogunu sevmesine hem de insanların blogunu takip etmesine ve hit artışına ortam hazırlar.

Blog ve Yazı Süslemeleri;

İnsanlar bloglarda vakit geçirirken sadece yazı okumaktan sıkılabilir hatta uykusu gelebilir. Bunu önlemek için mültimedya içeriğin blogunuzda ve yazınızın içinde bulunması sizin yararınıza olacaktır. Örnekle açıklayacak olursak;  kendinizden yola çıkarak düşünün, bir resim eklenmiş veya bir video eklenmiş makaleyi okurken mi daha çok keyif alırsınız yoksa sırf yazılardan oluşmuş bir makaleyi mi? Tabi ki mültimedya içerik olan makaleyi. Aynı şekilde blogunuzun tasarımına da özen göstermelisiniz. İnsanların aradığını bulması yanlış kategorilere sapıp sinirlenmemesi gerektiğini de unutmamalısınız.

Son olarak blog yazmanın bir sabır gerektirdiğini unutmayın. Siz kendiniz olarak yazarsanız hiçbir sıkıntı çekmeden insanların beğenisini kazanırsınız.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Blog ve Wordpress kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 4 Ocak 2012 | 18:01 anında oluşturulan içerikte , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *