Biz millet olarak uykuyu severiz. Kim sevmez ki… Yapılan araştırmalar günde 8 saatten fazla uykunun zararlı olduğunu doğrular nitelikte… 8 saat veya daha fazla uyumak insanları erken ölümle burun buruna getiriyor. Yapılan araştırma da çok uykunun zararı ve öğle uykusunun yararı da dikkat çekiyor. İşte O araştırma…

Günde sekiz saat uyumak tabii ki çok tehlikelidir.
Günde sekiz saat ya da daha fazla uyuyan yetişkinler, günde 6-7 saat uyuyanlara göre daha genç yaşta ölmektedir.
California Üniversitesi’nden Profesör Daniel Kripke’nin 2004’te 1,1 milyon insan üzerinde yaptığı altı yıllık bir araştırma, günde sekiz saat ya da daha fazla (ya da dört saatten az) uyuyan insanların daha büyük bir kısmının, bu altı yıl içinde öldüğünü gösterdi.
Yetersiz uykunun kısa süreli IQ, hafıza ve mantıklı düşünme yetisi kaybına neden olduğunu iddia etmek için yeterli kanıt vardır.

uyu-ve-öl
Leonardo Da Vinci hayatının neredeyse yarısını uyuyarak geçirmiştir. Einstein gibi o da gün içinde şekerlemeler yapardı, fakat onun şekerlemeleri dört saatte bir 15 dakikaydı. Büyük sözlük bilimcisi Dr. Johnson’ın öğleden önce uyandığı pek görülmemiştir. Fransız filozof Pascal da gününün çoğunu yatakta uyuklayarak geçirirdi.
Diğer taraftan uzun yaşamalarıyla ünlü olan filler günde sadece iki saat uyur. Koalalar günde 22 saat uyur, ama sadece on yıl yaşarlar. Karıncalar daha önce de bahsedildiği gibi, günde sadece birkaç dakika uyur.
Ortalam bir insanın uykuya dalışı yedi dakika sürer. Normal, sağlıklı bir insan her gece uykusundan 15 ila 35 kez uyanır.
Şu ana kadar tanımlanmış 84 farklı uyuma bozukluğu vardır, bunlardan bazıları insomnia, aşırı horlama, narkolepsi, apnoea ve huzursuz bacak sendromudur.
Meydana gelen trafik kazalarının önemli bir kısmı sürücülerin uyumasından kaynaklanır. Bunu engellemenin en iyi yolu saçınızdan bir tutamı sun-roofa sıkıştırmaktır. Diğer yöntemse elma yemektir. Bu, sindirimi uyararak azar azar enerji yayılımını sağlar ve kısa süreli bir etkisi olan kahve çarpmasından daha etkili olur.

Çok Uyumak Zararlıdır (:

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından İlginç Haberler kategorisi için hazırlanan incelemede 0 Yorum bulunmaktadır. 19 Ocak 2012 | 18:41 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *