2012-2013 yılı KYK burs ve kredi sonuçlarını hepiniz dört gözle bekliyorsunuz. Sonuçları beklediğiniz gibi birçoğunuz bazı endişeler taşıyorsunuz. Bunlar: Burs mu çıktı kredi mi? Kredi çıksa ben ne yapacam? v.s.. v.s…

Bütün bu sorularınıza bu başlık altında yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle sonuçların açıklanmasından başlayalım. KESİN BİR TARİH OLMAMAKLA BİRLİKTE geçmiş yıllara bakarak sonuçların 2012 Aralık ayı içerisinde veya kasım ayı sonunda açıklanması bekleniyor. Kyk.gov.tr’den açıklanacak sonuçlara göre öğrenciler başvurularına göre burs veya kredi alacaklar. Sistemin işleyişinden bahsetmek gerekirse;

Eğer başvuru formunda BURS ve KREDİLERi işaretlediyseniz;

 • Öncelikle bursa ihtiyacınız olup olmadığına bakılır. Eğer uygun görülürseniz kredi başvurunuzdan önce burs başvurunuz onaylanır dolayısıyla kredi başvurunuz düşer, burs başvurunuz onaylanmış sayılır.
 • Burs çıkmaz ise %99 ihtimal ile katkı ve öğrenim kredisi çıkar.

Burs ve Kredi arasındaki farklar nelerdir?

 1. Burs başbakanlık tarafından verilir ve geri ödemesi yoktur FAKAT kredinin geri ödemesi vardır.
 2. Bursunuzun devamı için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Disiplin ve not şartı. (ayrıntılar için üniversitenize veya kyk’ya ulaşabilirsiniz.)
 3. Kredi alırsanız geri ödemesi vardır ve beyaz eşyaya endexli faiz oranlarına göre anaparaya faiz eklenerek sizlerden tahsil edilir.
 4. Kredi ödemesi ilk sigorta başlangıcında başlar veya öğrencilikten 2 yıl sonra. Bu süreyi uzattırabilir, taksitlendirme yapabilir ve çeşitli yollar deneyebilirsiniz.
 5. Bursunuz başarısızlık nedeniyle düşerse artık burs değil kredi almış olursunuz. Yani bursunuz krediye dönüşür.

 KYK KREDİ VE BURS SONUÇLARI 2013 2012

Ben krediye başvurdum ama kredi çıkarsa almak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle adama sorarlar madem almayacan niye başvurdun :D, neyse şaka bir yana bunun için endişelenmenize gerek yok. Başvurdunuz diye illaki almak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağım işlemleri yapmaz veya kyk’ya bir dilekçe ile almak istemediğinizi beyan edebilirsiniz.

BURS VEYA KREDİ ÇIKANLARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER ve GEREKLİ EVRAKLAR

 • Öncelikli olanların öncelikli olduğuna dair belgeleri aşağıdaki açıklamaya uygun olarak hazırlamaları gereklidir.

Öncelik Belgeleri
– Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,
– Şehit veya gazi çocuğu belgesi
– Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak)
– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,
– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlama belgesi,
– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),
– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA veya Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA (ADRES KONUSUNDA EMİN DEĞİLİZ, LÜTFEN KYK’YI ARAYIN) ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Daha sonra bulunduğunuz ilde herhangi bir notere giderek işlemler yaptıracaksınız. Bu işlemler şunlar; Adınıza düzenlenecek olan senetin imzalanması ve noterce tanzim ve tasdiklenmesi. Bunun için kimliğiniz yanında olmalıdır. İmza atacaksınız ve notere belirli bir para vereceksiniz. Miktarı bilmiyorum ama 30 TL veya 60 TL gibi bir şeydi sanırım.  NOT: 18 yaşından küçükler ailesinden biri ile gitmelidir. 18 yaşından büyükler ise bu işlemleri kendi yapabilirler.
 • Daha sonra noterden aldığınız belgeleri bulunduğunuz ilin KYK müdürlüğüne götürmeli ve teslim etmelisiniz.

Bundan sonra başka yapacağınız işlem kalmıyor. Bu da kısa bir bilgi;

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

Alıntı: kyk.gov.tr

 

SIKÇA SORULAN SORULAR :

 

 • Öğrenim kredisi, katkı kredisi veya burs birbirini nasıl etkiler, bunlardan birine sahip ise öğrenci diğerlerine hak kazanamaz mı? Örneğin öğrenim kredisi alan bir öğrenci gelecek sene burs alabilmek için öğrenim kredisini durdurmalı mıdır?

Burs, öğrenim ve/veya katkı kredisine müracaat eden öğrenci ancak şu şekilde kredi alabilmektedir.

BURS + KATKI kredisi alabilir.

ÖĞRENİM+ KATKI  kredisi alabilir.

Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisini birlikte kazanamaz. Burs alan öğrenim alamaz. Öğrenim alan burs alamaz.

Öğrenim kredisi alan öğrenci bir sonraki yıl burs başvurusunda bulunamaz Burs Kredisi Yönetmeliği Madde 9 ( a ) bendi “Kurumdan öğrenim veya burs kredisi almış öğrenciler”

Bu nedenle; öğrenim kredisi alır iken burs almak için öğrenim kredisinden vazgeçmeyiniz zira her hangi bir krediden vazgeçilmesi halinde tekrar ödeme yapılmamaktadır.

 • Erasmus programına katılmak KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisini etkiler mi, kazanılmış haklar kaybedilir mi?

Etkilemez yurt dışında olsalar dahi burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemeleri devam eder.

 • KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrenci bursunu hangi tarihlerde almalı, belirli tarihlerde almaz ise bu burs onun için bankada birikir mi, veya burs hakkını kaybeder mi?

Gerek burs kredisi gerekse öğrenim kredisi her ayın 7 sinde ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler gerek burs gerekse öğrenim kredisini bir yıl içerisinde tahsil etmemeleri halinde burs yada öğrenim kredileri geri çekilmektedir. Kredilerin geri çekilmesi bu haklarının kayıp olduğu anlamına gelmemektedir. Geri çekilen paraları Yurtkur a başvurmaları halinde geri çekilen paralar topluca ödenir. (öğrenci aktif öğrenci ise  borç ödeme zamanı gelmemiş ise )

 • Başvuru evraklarında hata yaptığını fark eden bir öğrenci daha sonra bu hatayı nasıl düzeltebilir, kime başvurabilir?

Başvuru yapan öğrenciler mutlaka başvuru çıktısı alması gerekmektedir. Başvuru çıktısı kontrolü esnasında bir hata görmüş ise başvuru güncellemeye açık olduğundan tekrar girip düzeltme yapabilir. Ancak ÖSYM ce alınan başvurularda güncelleme yetkisi yoktur. ÖSYM den başvuru yaptığı zaman bir hata yapmış ise başvuru tarihinden sonraki bir ay içinde hatayı Yurtkur a bir dilekçe ile bildirmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

Başvuru süresi bitti hata yaptığınızı anladınız yada sosyo ekonomik durumunuzda bir değişiklik meydana geldi bu durumunuzu da bir dilekçe ile Yurtkur a bildirmeniz halinde veya belgelerle ispatlamanız halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

 • KYK soruları ile ilgili danışabilecekleri hangi illerde müdürlükler veya ofisler vardır? Adresleri nelerdir?

Yurtkur ile; ilgili her hangi probleminizi

Telefon ile; 0 (312) 363 87 70 dahili 6 ı tuşlayarak;

Dilekçe ile; YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No : 61 06590-Cebeci-Ankara

Elektronik Posta ile; http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/krediMailGiris.do linke tıklayarak yapabilirsiniz.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursunu kendi iptal ettiren bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz, kendi isteği ile dahi olsa tekrar başlatılamaz. Ancak; lisans dönemini tamamlayıp Master eğitimine başlayan öğrenci burs için yeniden başvurabilir. Aynı şekilde Master döneminde burs almış ise doktora dönemine geçtiğinde de tekrar burs başvurusunda bulunabilir.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursu kurum tarafından kesilen bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz.

 • Af ile tekrar eğitime dönen öğrenciler KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Aftan dönen öğrenci ayrılış tarihi ile yeniden dönüş tarihi arasında bir öğretim yılı boşluk yok ise evet başvurabilir

 • Daha önce bursa hak kazanan fakat eğitimi bırakan daha sonra af ile eğitme geri dönenler bursları devam eder mi, etmez ise yeniden başvurabilirler mi?

Eğer bir öğretim yılından fazla ara vermiş ise kesinlikle hiçbir kredi alamaz

 • Açıköğretimde okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

AÖF  İngilizce öğretmenliği bölümünde 1. Ve 2. Sınıflarda örgün öğretim gören ile bunun dışında öncelikli olan (şehit çocuğu, yetiştirme yurdunda barınan vb gibi ) öğrencilere verilmektedir.

 • Burs kazananlar nasıl belirleniyor? Kura yöntemi kullanılıyor mu? Maddi durumu daha iyi olduğu arkadaşları tarafından bilinen öğrenciler için kura sorusu sorulmuştur?

Değerlendirilme öncelikle burs için yapılmaktadır. Burs müracaatında bulunan öğrencilerin beyanları Yurt kur’ca araştırılmakta ve beyanları değerlendirilmeye alınmaktadır. Değerlendirilme soncunda öğrenci burs kazanmaya yeterli görülmesi halinde burs tahsisi yapılmaktadır. Burs alamayan öğrencilere öğrenim kredisi tahsisi yapılmaktadır. Kura yöntemi bulunmamaktadır.

 • Vakıf okullarında okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler Yurtkur dan ancak burs yada öğrenim kredisi alabilmektedirler. Katkı kredisi alamazlar. Zira katkı kredisi eğitim harcı olduğundan zaten vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci eğitim harcını kendisi ödemektedir. Bu yüzden katkı kredisine müracaat etseler dahi katkı kredisi tahsisi yapılmaz bu duruma ikinci öğretim öğrencileri de dahildir.

 • Özel okullarda okuyanlar  KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi başvurabilir mi?

Katkı hariç diğer kredilere başvurabilirler.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi alanların bursu hangi sebeplerden dolayı kesilir?

Öğretim kurumunu terk etmesi halinde (burs, öğrenim ve/veya katık kredisi kesilir) bir yıl ara vermeden tekrar döner yada başka bir öğretim kurumunu kazanır ise bu durumunu ispatlaması halinde tekrar ödeme yapılabilir.

Öğretim kurumunda başarısız olması halinde (burs kredisi kesilir kesilen burs öğrenim kredisine dönüştürülür) burs alan öğrenci bir sonraki öğretim yılında başarılı olsa dahi bursu tekrar verilmez.

Kayıt dondurması halinde kayıt dondurma sureleri içinde tüm kredileri kesilir. Tekrar başlatılması öğrencinin kayıt dondurma süresinin sona erdiğini gösterir öğrenci belgesi göndermesi halinde başlatılır.

Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrencilerin (burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi kesilir.) mahkeme kararı ile suçsuz olduğunu ispatlaması halinde mahkeme kararını bir dilekçe ekinde göndermesi halinde kredileri tekrar kesildiği tarihten itibaren başlatılmaktadır. Vb gibi

www.kyk.gov.tr adresine girerek YURTKUR alanına tıklayarak kanun ve yönetmelikler kısmında “KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI YÖNETMELİKLERİ” kredi kesilme sebeplerine bakabilirsiniz.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi kesilince öğrenciye hangi yolla bildirilir? Kesildiğinden emin olamayan öğrenciler bunu kime danışmalıdır?

Kredisi kesilen öğrenciler müracaat esnasında Yurtkur a beyan ettiği adrese posta yolu ile bildirim yapılmaktadır.

 • Azerbaycan gibi ülkelerde okuyan öğrenciler KYK’ ya başvurabilir mi?

Yurtkur memleket içerisinde eğitim gören yükseköğrenim öğrencilere burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi vermektedir. Yurt dışında eğitim yapanlara vermemektedir. Buna Kuzey Kıbrıs Kampusunda okuyan Orta Doğu Teknik Üniversite öğrencileri de dahildir.

 • Öğrenim ve katkı kredisi çıktığı halde KYK bursu çıkması ihtimalini engellememek için evraklarını teslim etmeyenlerin KYK bursu nasıl etkilenir?

?bilmiyoz :D

 • Bir üniversitede okurken var olan b KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi hakkı daha sonra üniversite sınavına girerek yeni bir üniversiteye kayıt yaptırınca burs hakkı kaybolur mu, bursun yeni üniversitede devam etme şansı var mıdır, ve ne kadar süre için devam eder?

Başka bir öğretim kurumuna geçen öğrenci eğer burs alıyor bursunun devam edebilmesi için eski öğretim kurumunda başarılı olduğunu ispatlaması halinde bursu devam etmektedir.

Eski öğretim kurumunda başarısız ise bursu devam etmemektedir. Burs hakkını kayıp eder.

 • Bir öğrencinin katkı veya öğrenim kredisi işlemleri için noterde imzalanması gereken evraklarda belirtilen parasal miktar her öğrenci için farklı mıdır?  Farklı ise öğrenciye verilecek kredi de farklı mıdır veya daha sonraki geri ödeme farklı mı olacaktır?

Farklılık bölümler arasındaki katkı paylarının miktarından kaynaklanmaktadır. Ödenin öğrenim veya burs kredisinde farklılık yaratmaz ama katı ödemesi farklı olduğu için tabii ki geri ödemede farklılık ortaya çıkar.

 • Notere imzalatılacak senet hakkındaki ve geri ödemeler hakkındaki sorularını öğrenciler kime danışmalıdır?

Yurtkur a bu konuda danışmaya gerek yoktur. Zira senedin üzerindeki maddeleri okumak öğrenci açısında bir numaralı bilgi olacaktır. Çünkü tüm gerekli bilgiler orda yazılı ve yukarıdaki soruların cevapları da %90 cevaplarını kredi taahhüt senedinde bulacaktır. .

 • Bir üniversitede okurken burs alan öğrenci başka bir üniversiteye geçtiğinde burs hakkının ne olacağı konusunu kime danışmalıdır?

Yukarıda yazılı adreslere danışabilir.

Başka bir üniversiteye veya bölüm değişikliği ile yatay geçiş yapan öğrenci yeni öğretim kurumundan alacağı öğrenci belgesini dilekçe ekinde göndermesi halinde burs nakli gerçekleşecektir.

Başka bir üniversiteye veya bölüme geçen ara sınıf öğrencisi bir önceki okuldan başarılı olduğuna dair öğrenci belgesi ve yeni okulundan alacağı öğrenci belgesini bir dilekçe ekinde göndermesi halinde durumu incelenip öğrenciye bilgi verilecektir.

 • İki yıllık okulda burs alan daha sonra 4 yıllığa geçenlerin burs durumu nedir?

Eğer öğrenci dikey geçiş değil ise iki yükseköğretim kurumunu bitiren öğrenci tekrar sınava girip başka bir dört yıllık yada iki yıllık okul kazanması halinde, bir yükseköğretim kurumundan mezun olduğu zaman kredi alamaz.

 • İkinci öğretim öğrencilerinin KYK burs, öğrenim veya katkı kredisi hakkı var mıdır?

İkinci öğretim öğrencisi burs ve/veya öğrenim kredisi alabilirler. Ancak katkı kredisi alamazlar.

 • KYK sonuçları için istenen kullanıcı adı ve şifre nedir? Bunlar olmayınca öğrenci nasıl bir yol izlemelidir?

Kredi sonuçları şifresiz olarak yayımlanmaktadır. Ancak üniversitelerin kimlerin kredi aldığının listesini topluca alabilmesi için web üzerinden bir alan açılmıştır. Bu alanı ancak ilgili üniversiteler liste almak amacı ile kullanmaktadırlar. Öğrenciler ile hiçbir alakası yoktur.

 • Öğretmen lisesi, veya polis akademisi mezunları için özel durum mevcut mudur?

Öğretmen lisesi mezunları tercih esnasında öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercih arasında seçip kazanır ise  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel müdürlüğünce MEB bursu alanında değerlendirme yapmaktadırlar. Seçilen bu öğrencilerin listesi ilgili kuruluş tarafından Yurtkur a gönderilir ve bu öğrencilere burs tahsisi yapılır. İlgili öğrencinin katkı isteği de var ise MEB bursu ve katkı kredisi alma hakkı doğar.

 • Şehit ve gazi çocukları için özel durum mevcut mudur?

Şehit ve gazi çocukları öncelikli öğrenci olduğu için bu durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 • Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar için KYK başvurularında özel işlemler veya ödemeler var mıdır?

Terör sebebiyle köyleri boşaltılan öğrenciler  durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 

NOT: KYK’nın genel müdürlük adresi değişti lütfen kesin bilgi için kyk’yı arayın. Burada yazanlar kısmen kyk.gov.tr’den alıntıdır. EN DOĞRU BİLGİ İÇİN kyk.gov.tr’ye bakmayı ihmal etmeyin.

TÜM SORU VE YANITLARINIZ İÇİN YORUM BÖLÜMÜNÜ KULLANABİLİRSİNİZ. SAYGILARIMIZLA…

Not: 2012 KYK Kredi-Burs NOTER İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN ÜCRET 51,5 TL olduğunu öğrendik.

Not:

Burs veya Öğrenim Kredisi Almak İçin Müracaatta Bulunan Öğrencilerin Yapması Gereken İş ve İşlemlerle İlgili Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden Duyuru için TIKLAYIN.

Aktüel Navigasyon
Sayfa Bilgisi

tarafından Eğitim kategorisi için hazırlanan incelemede 257 Yorum bulunmaktadır. 31 Ekim 2012 | 20:12 anında oluşturulan içerikte , , , , , , , , etiketleri yer almaktadır.

2012-2013 KYK Burs ve Kredi Hakkında Bilgiler” için 257 Yorum

Yorum-İstek-Katalog Gönderin:

DOĞRULAMA SİSTEMİ *