Yeni Erken Emeklilik 2013

Yeni Erken Emeklilik Sisteminde, erken emekliye hastane bedava olacak. Yaşı beklemeden normalden düşük maaşla erken emekli olacakların sağlık giderlerini de SGK karşılayacak. BU KONUMUZDA memurların emeklilik ikramiyelerini erken alabileceğine dair bir haber paylaşmıştık. Şimdi ise 2013 Erken Emeklilik sisteminde SGK primi tartışmasına değineceğiz.

Emeklilik için prim günü ve emeklilik yıl şartlarını tamamlayıp, yaşlarının gelmesini bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecanla bu yeni emeklilik sistemini bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik‘in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin biraz düşük maaşla erken emekli olması… Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanabilecek. Nasıl mı?

ERKEN EMEKLİ OLAN KİŞİLER PRİM ÖDEMEYECEK 

Emeklilik için yaşı bekleyenlerin, hiç bir işte çalışmıyorlarsa veya eşi veyahut çocuğu sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor. Bu kişiler, erken emekli olunca ise genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek. Sağlık giderleri, çalıştıkları yıllarda olduğu gibi, SGK tarafından karşılanacak. Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da bu erken emekli olan kişiler yararlanabilecekler.

Erken emekli olmayı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak yeni emeklilik sisteminin hayata geçirilmesini bekliyor. Yaş bekleyenlere erken emeklilik daha düşük maaşla getirilmesi halinde, diğer şartlarının nasıl olacağı ise merak konusu… Avrupa’daki erken emeklilik sisteminden faydalanan bireyler normal yaşından önce emekli olacaklara % 10 – % 20 arası kesinti ile maaş ödeniyor.

KADINLAR ERKEN EMEKLİLİK İSTİYOR

Çalışan kadınların doğum oranını artırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Faruk Çelik, ” şu an 1 çocuk doğuran kadına 2,  iki çocuk doğuran kadına da 4 yıl prim borçlanması hakkı ” bulunduğunu hatırlatarak, “2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir” demişti.

Ekofinans.com ‘a haber için teşekkürler. (Haber kısmen alıntıdır.)

SGDP Hakkında Merak Edilenler İçin Bu konumuza Bakabilirsiniz. : http://www.makaleyazari.com/sgdp-hakkinda-merak-edilenler-2013.html
 

AYRICA EN SON ERKEN EMEKLİLİK HABERLERİ VE VİDEOLU ERKEN EMEKLİLİK İÇİN TIKLAYIN

 


3 Nisan 2013
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz