YDS Geldi, KPDS ve ÜDS Tarih Oldu.

ÖSYM, 2013 itibari ile yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı yani: YDS yapacak. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb…) ise yapılmayacak. Haberin ayrıntıları ve YDS hakkında bilgiler için konumuzu okumaya devam edin.

ÖSYM’den Direk Alıntı:

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkezimiz tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

 Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.

 Kamuoyuna önemle duyurulur.

Haber Açıklaması:

ÖSYM‘den yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin bugün Resmi Gazete’de yayımlandığı anımsatılarak, Yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere YDS yapılacağı ve sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan tarihinde gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarıldı.

Değişen yönetmelik aşağıda word belgesi olarak verilmiştir.

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE BELİRLEME USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK: TIKLAYINIZ.

Bu haber KPDS’ye hazırlananlar üstünde birer şok etkisi yaratabilir mi, bu bilinmez ama kafadaki soru işaretleri yakında giderilir diye umuyoruz.

yds-sinav-resimleri

YDS

Şimdiden hepinize 7 Nisan 2013‘te yapılacak olan YDS‘de başarılar …


5 Ocak 2013
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz