WordPress Dosya Eki Sayfası (Attachment) Yapımı

Merhaba… Uzun zamandır blogumuzda aktif değildik. Gerek işlerimiz gerek okul hayatımız nedeniyle pek fazla makale ekleme fırsatımız olmadı. Bugün sizlere ne yazayım ne yazayım derken aklıma bu galeri özelliği geldi. Evet bu yazımızda sizlere WordPress’te dosya eki sayfası olan attachment.php yapımını öğretmeye çalışacağım.

WordPress’te dosya eki sayfası oldukça önemlidir. Özellikle resim arşivleri bulunan siteler için + özellikler getiren bu sayfanın birçok yararı vardır. Peki attachment.php nedir?

WordPress Dosya Eki Sayfası Nedir? ( attachment.php )

Bu bir WordPress tema dosyasıdır. Yazılarınıza eklemiş olduğunuz dosya eklerini farklı bir alanda göstermeye yarar. Siteniz için faydalıdır.

WordPress Dosya Eki Sayfası Neden Gereklidir? ( attachment.php )

Bu sorunun cevabı sitenin kullanım mantığı ile alakalıdır. Ancak genel hatları ile şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Sitenizde bulunan indexlenmiş (Google ve diğer arama motorlarının dizinine eklenmiş) sayfa sayısı arttığından ziyaretçi gelme şansı artar.
 • Daha düzenli bir sayfada istenileni vermek.
 • Site içi gezinmeyi sağlayarak SEO’ya katkı ve bilinirliğinizin artması.
 • Dosya eki sayfasında özel olarak ayarlanmış reklam alanları ile gelir elde etme şansı.
 • Sitenize gelen ziyaretçinin geliş amacını daha doğru tespit edebilme imkanı.

WordPress Dosya Eki Sayfası Nasıl Yapılır? ( attachment.php )

En can alıcı soru bu olsa gerek. WordPress’te ücretsiz olarak gelen temalarda (twentyeleven, twentytwelve, twentyten) bu sayfa mevcuttur. İstediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Fakat bana kod ver diyorsanız bu biraz zor. Çünkü 1 özellik çalıştırmak değil burda sayfa yapmak söz konusu.

Ama mantığını açıklayabilirim.

Önce attachment.php adında bir php sayfa oluşturun. Bu sayfayı tema klasörünüze atın. Temel kodlar ile sayfayı çalıştırın.Yani;

İNDİRMEK İÇİN TIKLA.

Kodlar bunlar. Css düzenlemesi yok. Onu siz kendi isteğinize göre ayarlarsınız.

WordPress Dosya Eki Sayfasında Ne Gösterilebilir? ( attachment.php )

Bu dosya eki sayfası ile yazınıza eklenen resim ve indirilebilir içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda bulunan resime tıkladığınızda sitemizin ücretsiz olarak dağıtmış olduğu R.O.B STYLE WordPress Tema’sının galeri sayfasına yönleneceksiniz.

 

Alternatif metin

ALTYAZI

SAĞLICAKLA KALIN.


6 Mart 2013
1
MakaleYazarı

“WordPress Dosya Eki Sayfası (Attachment) Yapımı” için 2 Yorum

 1. murat dedi ki:

  dostum, dosyayı yükledim. Resim attachment sayfasına gidiyor fakat 2. resim için yani sonraki resme geçtiğimde, sonraki resmin kendi sayfasına gidiyor( .jpg uzantılı url)

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Kodlarda hata yok. Lütfen düzenlemelerinize dikkat ediniz. Ayrıca eklemiş olduğunuz dosyaları “EK SAYFASI” olarak seçmeyi de ihmal etmeyiniz.
   Kodları orjinal hali ile kullandığınızda sorun yaşamazsınız.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz