Vergi Borçlarına Affın Affı Müjdesi 2012!

Geçtiğimiz yıllarda çıkan tarihi vergi affında yeni bir gelişme! Vergi borcunun iki ve üzerinde aksatarak hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna AF kapıda! Haberin devamı konu devamında!

Borçlarını yapılandırdığı halde ödeme zorluğu çekenler için düzenleme yapılacak!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘nda kabul edilen torba yasaya eklenen bir madde ile yapılandırmadan yararlandığı halde taksitlerini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna yeniden yapılandırma imkanı getiriliyor ki bu bazı kesimlerin malesef tepkisini alıyor. İnsanların devlete olan borcunun ödemesi için kolaylık sağlaması kime neden dokunur bunu anlamak zor!

Star gazetesinin haberine göre, 6111 sayılı kanun kapsamında, vergi borçlularına yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştı. Söz konusu yasanın ilk yılında, vergi borçlularının bir kısmı taksitlerini ikinin üzerinde aksattı. Bu da, mükelleflerin yapılandırmadan elde ettikleri hakları kaybetmesine yol açtı.

vergi borcu
Ekonomi yönetimi de, bu kapsamdaki vergi borçlularına ikinci bir şans verme kararı aldı. Karar doğrultusunda da, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘nda kabul edilen ve yakında Meclis ‘te görüşülmeye başlanacak olan madde hazırlandı.

4 AY İÇİNDE ÖDEME ŞARTI GELİYOR!
Geçici maddede, taksitlerini aksattığı için, hakkını kaybeden mükelleflere ‘aksattıkları taksitleri ve gecikme zamlarını ‘ 4 ay içinde öderlerse, yapılandırmaya devam etme hakkı verildi.

KAPSAMDA 5 MİLYAR LİRALIK BORÇ VAR!
Söz konusu düzenlemenin yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendirdiği bildirildi. Yine düzenleme kapsamında yaklaşık 5 milyar liralık vergi borcunun yeniden yapılandırılmasına imkan sağlandığı kaydedildi.

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte, 2011 yılında borcunun taksitlerini aksatanlar başvuruda bulunacaklar ve aksattıkları borçları dört ay içinde ödeyecekler. 4 ayın sonunda ise yapılandırmadan kaldıkları yerden devam edecekler.

İKİNCİ HAK SADECE 2011 YILINI KAPSAYACAK!
Düzenlemeden, 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanacak. Düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar esas alınacak.
Mükellefler, taksitleri, gecikme zammı ile birlikte 4 ay içinde ödeyecekler. Söz konusu maddenin de yer aldığı torba yasa önümüzdeki günlerde Meclis ‘e gelecek.

Bu konuda okuduğum bazı yorumlar beni çok şaşırttı. Bi vatandaş “biz enayi miyiz ki devlete borcumuzu ödedik” demiş. Ben buradan o vatandaşa derim ki; “Sen enayi değilsin kimse değil! Devleti yönetmenin bakkal idare etmeye benzemediğini bil ki ona göre konuş! Onca ailenin yüzü gülecek belki bu af ile sen kimsin ki buna karşı tavır alıyorsun! Ne sıfatla bunu yapıyorsun? Bu devletin mahkemesi hakkı hukuku var sen üzerine düşen borcu ödemiş isen senin için o dava kapandı daha da dillendirip kendini küçük düşürme. “Senden şimdi + ücret almıyorlar bitmiş davanı konuşupduruyor küçük düşürüyorsun kendini” Kısacası şunu söyleyeyim; SANA GİREN ÇIKAN YOK SEN MERAK ETME İŞİNE BAK!

 

 

TASARI GEÇTİ AYRINTILAR İÇİN : http://www.makaleyazari.com/2012-vergi-yapilandirma-affi-sonunda-gecti.html

 

EN SON DURUM GÜNCELLEMESİ : http://www.makaleyazari.com/2012-vergi-borcu-yapilandirmasi-icin-son-durum.html


24 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

Bunlara Baktınız mı?

“Vergi Borçlarına Affın Affı Müjdesi 2012!” için 25 Yorum

 1. ali uyar dedi ki:

  İYİ GÜNLER 2012 VERGİ AFFI NIN İÇİNE OTO ALIM SATIM,RESEN MÜKELLEFİYETTEN
  DOĞAN VERGİ BORÇLARINI VE CEZALARINI DA AF KAPSAMINA ALIRLARSA 661.000 KİŞİ
  VE AİLELERİ İLE BİRLİKTE 2.500.000 KİŞİ NİN HAYATI KURTULUR

 2. hüseyin ergün dedi ki:

  2011 yılında vergi borçlarımızı yapılandırdık fakat 2 ay üst üste ödeyemedik.Geçen ay bu borcu kapatmak ve ne durumda diye baktığımda tabii olarak affın kalktığını ve faizi ile birlikte borcun katlandığını gördük.dahada artmaması için af genelinde çıkan rakamında üstünde bir meblağ ödeyerek tekrar taksitlendirdik.şimdi bu durumda bizde faydalanabilecek miyiz yoksa geçmiş olsun mu diyeceğiz?

 3. kadir topçu dedi ki:

  bu yasayı uzun süredir bekliyordum allah bu hükümeti başımızdan eksik etmesin yoksa arabam elden gidecekti.

 4. ERKAN POLAT dedi ki:

  Vergi borcunu ödeyen ödüyor zaten.Ama şu anda birçok esnaf çok kötü durumda bunlar işçi çalıştıran ,Kdv öedeyen firmalar ancak işlerin berbat olmasından dolayı gelir gideri karşılıyamıyor.Ödeyemeyenlere haciz göndereceksinizde ne olacak bir çok aile perişan olacak ondan sonra bütün bu ailelere yine devlet bakmak zorunda kalacaktır.Bu yüzden hükümet doğrusunu yapıyor her yapılandırmada vergi mükellefi gidip yine birkaç taksit ödüyor bu ülkenin memurları ve emeklileride bu sayede maaşlarını alabiliyorlar.Çünkü aftan yararlanan işletmeler faal işletmeler ,düzgün işletmeler ,ekonomiye katkıda bulunan işletmeler.Affa kızmayın bu ülkedeki kobileri ve işletmeleri,esnafları bu hale düşüren kapitalist politikalara kızın,güçlünün güçsüzü ezdiği ticari ahlak yasalarına kızın

 5. mehmet coşkun dedi ki:

  ben vergi borçumu taksitlendirme yaptım fakat hiç bi taksidimi ödeyemedim. Bu aftan yararlana bilirmiyim acaba! bilen arkadaş varsa yardımcı olabilirmi?

 6. Emir Öz dedi ki:

  Bu yapılandırmanın veya düzenlemenin içinde yeniden vergi affı gündemdemi acaba, bizim iş yerimiz vardı ve emeklinin üstüne idi 2003 yılında açtık 2011 de kapattık 2 ay sonra şok olduk 13.200 tl ssk destek primi diye borç geldi, 2003-2008 arası 9.000 tl, 2008-2011 arası 4.200 2008 den böyle bir kesinti oldugunu biliyorduk fakat bizim maaştan %15 lik kesinti olmamış tamam dedik bu 4.200 tl yi yatırdık lakin bizim 2003-2008 arası böyle kesinti oldugundan yada böyle bir vergi ödemesi oldugundan haberimiz yoktu ne ödeme emri nede bi evrak, burda muhasebeci kesinlikle suçlu bunu biliyoruz, benim öğrenmek istediğim 2003-2008 arası olan bu vergi borcuma yakında yeni bir yapılandırma umudu olabilirmi?

 7. ÖYLE İŞTE dedi ki:

  YA AKIL VAR MANTIK VAR BU ÖDEYEMEYEN İNSANLAR ZATEN GÜCÜ OLMADIĞI İÇİN ÖDEYEMİYOR ŞARTA BAKSANIZA GECİKTİRDİĞİ TÜM TAKSİTLERİ ÖNDEN PEŞİN ALIP SONRASI TAKSİT ORANINDA DEVAM EDECEK ZATEN OLMADIĞI İÇİN ÖDEMEYEN ADAM TOPLU PARAYI NASIL BULUP ÖDEYECEK

 8. Resul Şahin ALBAYRAK dedi ki:

  Devletin uyguladığı yapılandırma hem devlete hem millete yaramıştır. Ben hiç aksatmadan yapılandırdığım borcumu ödedim ve ödemeye devam ediyorum. Ödeyemeyen demek ki zoru aşamamış ödeyememiştir. Vergi borcundan kurtulmak için aksatanlara yine bir imkan tanınması çok iyi olur. Ancak geçen yıl yapılanmadan yararlanmayan veya yeni burçlanan kişiler veya firmalar için de yeniden bir hak doğarsaçok iyi ve adaletli olur.

 9. ALTAY EROL dedi ki:

  bu yasayı cıkaranlardan allah razı olsun saten zordurumda olmasak öderdik

 10. ahmet sarımehmetoğlu dedi ki:

  geçen yılki vergi affıının dolmasından sonra 2001 yılından borçlu olduğumu öğrendim. Üstelik bu borç imar bankasında batan paramın faiz gelirinden kaynaklanan borç imiş. Ben yurt dışında yarşayan biriyim. yeni çıkacak olan bu yasa ile ben de bu borcu yapılandırabilecek miyim

 11. GULAY ONGEL dedi ki:

  ben sonradan çıkan vergi borcumu yapılandıramadım.zamanında yapamadım.acaba bu aftan yararlanabilecekmiyim ..cevaplarsanız sevineceğim.

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Öncelikle bu bir af değil. Bunu anlamak lazım.
   Sizin durumunuz için bir şey bilmiyorum şu an, ileri ki günlerde sitemizi takip ederseniz gelişmeleri paylaşacağım. Henüz meclise gidecek belki değişiklikler olacak ekleme çıkartmalar olacak. Bakalım göreceğiz.

 12. gıyasi akcan dedi ki:

  tayip sana güveniyoruz daha iyi yönet bu ülkeyi, vergiyi tekrar yapılandırman çok iyi oldu… delikanlı adamsın vesselam..

 13. can eryıldırım dedi ki:

  aylık 1000 tl taksit beklerken 7000 tl çıktı kriz var zaten piyasada çek kanunundan dolayı alacaklarımız mahkemede 4 yıldır bitmiyor varlık barışından yararlanan yararlandı tekrar varlık barışı imkanı olsun vatandaş devlet ile barışsın

 14. ALMİRA dedi ki:

  peki o ilk affa başvuramayanlar ve cezası gelenlerin yapabilecekleri birşey yok mu artık ?

 15. meral arıkaya dedi ki:

  Vergi affı kapsamına girdiğimde inan çok mutlu olduk ailece:) ve taksitlerimi çok düzenli hiç aksatmadan ödedim fakat onlar 2009-2010-2011 idi buraya kadar güzelde bu arada 2012 biriken KDV borçlarım 5.000 tl yi geçti şimdide onlar için ödeme güçlüğü çekiyorum diyorumki vergi affındaki kolaylıktan yaralanıp ve ödemelerimi çok düzenli yapan bir mükellef olarak ve benim gibi tüm mükellefleride kasdediyorum 2012 borçları için bir yapılandırma daha olabilirmi olursa herşey daha iyi olacak devletin bize bizimde devlete olan borcumuzda sıkıntı olmayacak

 16. murat dedi ki:

  Benim de 9 yil öncesinden kalma, ancak 9 yil sonra haberdar oldugum bir borcum var.Ancak bu yasadan yararlanamiyorum.Borcumun bir kismini ödememe ragmen ve acik adresimi vergi dairesine göndermeme ragmen,ebeveynlerimin adresine haciz mektubu göndermisler.maalesef sayin basbakanimiza da yönetimine de olan güvenim sarsildi…

 17. ümit başaran dedi ki:

  benim hesabıma haciz yapan vergi dairesine sesleniyorum ana paradan çok faiz vergisi ödüyoruz bu ülkede evet şimdi diyeceksinizki zamanında ödeseydin bu faiz vergisinide ödemeseydin.kardeşim bu ülkede ikide bir olay oluyor işlerimiz ikide bir bozuluyor bu şartlarda hangi vergiyi ödeye bilirsinki şartlar çok ağır geldiğinden belimizi düzeltipde vergimizi ödeyemiyoruz.sayın başbakanım duy sesimi benim devletime tam tamına 200,00 bin tl ye yakın bağkur ssk vergi motorlu taşıt borcum var bana bir fikir verin nasıl ödeye bilirim bu 200,00 bin telenin 150,00 bin teleside faiz hadi bana bir akıl verin ben vergimi ödeyeyim yoksa faizmi ödeyeyim bana yardım edin birileri bir şey yazsın göndersin e-mailme yoksa aklımı oynatıcam malım var satışını yapamıyorum devletim tarafından haciz yapılmış elim kolum bağlı ne yapabilirim söyleyin bana.

 18. orhan dedi ki:

  sayın ümit kardeş vergi borcunun yüzde 10 luk kısmını ödersen hacizler kalkar malını satarsın yoksa işin zor

  • ümit başaran dedi ki:

   teşekkür ederim bilginiz için gerçekten ben % 10 yatırırsam kalkarmı bu haciz olayları acaba kesin bilginize iht,iiyacım var benim

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

DOĞRULAMA SİSTEMİ *