Üniversite sınavı Puan Hesapları Değişti 2012 !

ÖSYM’nin durmak bilmeyen saçmalıklarına yenisi ekleniyor. Sınavda kopya, şifre derken şimdi de öğrencileri nasıl sinir eder onlara zarar veririz, sorusuna bu sene cevap buldular. ÜNV. sınavı LYS ve YGS’de puan hesaplama değişiyor. Okul başarıları dikkate alınmayıp öğrenci başarısı dikkate alınacak! Haber konu devamında…
ÖSYM’nin dün yayımladığı kılavuza göre artık yerleştirme puanı hesabında okulların başarısı dikkate alınmayacak. Yalnızca bireysel başarı önemli olacak.

Uzmanlar, “Bu uygulamayla en iyi okullar boşalır, parayla not satışı başlar” dedi ÖSYM’den bu yıl üniversiteli olacak gençlere son dakika sürprizi geldi.

ösym-2012-rezilligi

Habertürk gazetesinin haberine göre Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 2 hafta kala yapılan değişiklikle üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanmasında yalnızca bireysel başarı dikkate alınacak. Okulun başarısına göre öğrencinin puanının ağırlıklandırılması yani AOBP uygulaması son buldu. Uzmanlar son dakika duyurulan değişikliğin “öğrencileri gafil avlandığını”, önümüzdeki yıllarda da fen ve Anadolu liselerinin boşalacağını, okulların sahte yüksek notlar vermeye başlayacağını söylüyor. ÖSYM dün eğitimsistemini 4+4+4 şeklinde değiştiren 6287 sayılı kanunda yer alan ve yükseköğretime yerleştirme puanlarının hesaplanmasında değişiklik getiren düzenlemeye göre yeni kılavuz yayımladı. Yeni hesaplama sistemi bu yıl YGS’ye giren ve önümüzdeki ay yapılacak LYS’ye katılacak öğrencileri etkiliyor.

DİPLOMA NOTU DİKKATE ALINACAK!
Yeni değişikliğe göre artık okulların başarısı yerleştirme puanlarında etkili olmayacak. Çünkü okulun başarısını da dikkate alan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) artık olmayacak. Bunun yerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yani öğrencinin diploma notu dikkate alınacak. Bu notun da yüzde 12’si yerleştirme puanına eklenecek. YÖK’ten bir yetkili “Eşitsizlik giderildi” derken, eğitimciler uygulamanın başarılı fen ve Anadolu liselerinin sonu olacağını söylüyor.

YENİ HESAPLAMA SİSTEMİ!
Yeni hesaplama yöntemine göre eskiden ortaöğretimbitirme başarı notlarının en küçüğü 100 en büyüğü 500 iken bu kez en düşüğü 250 en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak. Bu puanın da yüzde 12’si öğrencininmerkezi sınavdan aldığı puana eklenecek. Böylece öğrenciler OBP’den en düşük 12, en yüksek 60 alırken, bu kez en düşük 30, en yüksek 60 alacak.

AĞIRLIKLANDIRMA NEDİR Kİ?
Ortaöğretim Başarı Puanı’nın ağırlıklandırılmasında bir okulun tüm öğrencilerinin YGS-1 ve 2 ortalamaları alınıyor ve okulun sayısal, YGS-3 ve 4 ortalamalarından sözel, YGS-5 ve 6 ortalamalarından da eşit ağırlık ortalaması bulunuyordu. Bireysel Ortaöğretim Başarı Puanı da buna göre ağırlıklandırılarak, öğrencinin yerleştime puanları için kullanılacak Ağırlıklı OrtaöğretimBaşarı Puanı oluşturuluyordu. Uzmanlar bu uygulamanın özellikle sınav başarıları yüksek okullarda okuyan “ortalama” öğrencileri etkileyeceğini vurguluyor


30 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

“Üniversite sınavı Puan Hesapları Değişti 2012 !” için 3 Yorum

  1. Kurtduman dedi ki:

    Sürekli eğitim sistemi ile oynadıkları gibi birde puanlama sistemi ilede oynayıp duruyorlar.Bilemiyorum bu işin sonu nereye varacak ?

  2. F1R4T dedi ki:

    Türkiye’deki eğitim sistemi dünyanın hiç bir yerin de yok. Bu kadar sık değiştirilen ve her geçen gün kötüye giden bir eğitim sistemi yok. Eğitim resmen siyasetçilerin oyununa dönmüş. Her bakan eğitim sistemini değiştirir oldu!

  3. Zaco dedi ki:

    Bitmek bilmedi değişimleri bunların.Eğitimi kolaylaştırıcaz diye içine edip bırakıyolar.Tamam değiştirilirde her yıl değiştirilmezki arkadaş bu sistem

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz