Test Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İnsanla öğrencilik yaşamı boyunca ve öğrenciliklerinden sonra sık sık sınavlara tabi olurlar. Bu sınavlar bazen çoktan seçmeli (test) bazen diğer türler(mülakat, klasik,.v…) şeklinde ortaya çıkar. Bu yazımda sizlere test çözmek için gerekli donanımı nasıl sağlayacağınızı ve test çözerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Birçok önemli sınav test yöntemi ile hazırlanmaktadır.LYS, YGS, ÖSS, ÖSYS, ALES, KPSS, KPDS, AÖF, SBS, v.s… Öncelikle şunu iyi kavramamız gerek. Her sınav kendi içinde profesyonel olarak hazırlanmaktadır. Her sınavın kendine has bir karakteri vardır. Önemli olan bu karaktere uygun şekilde kendinizi hazırlamaktır. Buna göre test yöntemi ile ilgili genel geçer bazı bilgileri sizlere aktarayım.

nasıl-test-çözmeliyim

 • En önemlisi budur. Konulara yeterince iyi hakimiyet. Ne demek bu? Yani siz o sınavda çıkacak bir konuya iyi hakim değilseniz mutlaka yanılır veya ikileme düşersiniz. Sınav konularının birbiri ile bağlı olduğunu da göz önüne alırsak mutlaka konulara hakim olmanız gerekmektedir.
 • Test çözme işini sakın konu çalıştıktan sonra yapmayın.  Çünkü bilgileriniz taze olduğundan soruların hepsini o an doğru yaparsınız ve “Ne olsa yapıyorum.” diyerek bir daha geri dönüp çalışmazsınız. Testleri konu çalıştıktan sonra değil arada zaman bıraktıktan sonra çözün. Konu çalıştıktan sonra en akıllıca iş çözümlü soruları incelemek ve püf noktalarını aramaktır.
 • Konuların birbirine bağlı olduğunu unutmayın. Bu matematikte olduğu kadar edebiyat, fizik, ingilizce gibi derslerde de önemlidir. Bir önceki konuya çalışmadan diğerine atlarsanız ezber yapmış olur ve kısa sürede unutabilirsiniz.
 • Çıkmış soruları iyi analiz edin. Konuların nerelerine çoğunlukla değinilmiş ona iyi bakın ve mutlaka geçmiş 10 yılın sorularını en az üç kere çözün. Çünkü insanların yapacakları yaptıklarının işaretidir.
 • Bir profesyonelden yardım almak… Son derece önemli bir konudur. Yapamadığınız ve takıldığınız sorularda bir profesyonelden yardım alın. Bu öğretmeniniz, anne, babanız, abiniz veya ablanız olabilir.
 • Testleri sırasına göre çözün… Çünkü test kitaplarını hazırlayan kadrolar bu işi bilen kişiler olarak basamaklayarak hazırlamışlardır. Test1’i çözmeden Test 2’ye geçmek size yarar değil zarar sağlar. Çünkü somut olanı kavramadan soyuta geçmek imkansız veya çok zordur.
 • Tekrar etmeyi anlatarak yapın! Çok öğretici bir taktiktir. Özellikle çalışkanları çalışkan yapan taktik budur. Eğer çözeceğiniz testin konusuna hakim olmak istiyorsanız mutlaka bir başkasına bu konuyu anlatarak tekrar yapın. En güzel öğrenme biçimi bu olmakla birlikte en eğlencelisi de budur ve sizleri test sorularına karşı özgüven sahibi yapar.
 • Sınavları hafife almayın ve abartmayın. Sınavlara soğuk kanlı şekilde girin. Heyecan yapmayın, heyecandan kastım tedirginlik halidir. Tedirgin olmayın. “Yapıp çıkacam kardeşim! Ne bu tantana!” havasında girin sınava. Özgüveninizi ayarlamanız demek sorulara karşı daha kesin cevaplar vermeniz demektir. Ama dikkat ediniz boşvermişlik yapın demiyorum…

Bir başka konumda yazılarla görüşmek üzre! Hoşçakalın!


28 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

“Test Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?” için 2 Yorum

 1. F1R4T dedi ki:

  Bir öneri de benden aklınıza gelen ilk seçenek genel de doğru cevap oluyor… Bu yüzden ilk seçeneğe sürekli güvenmenizi tavsiye ederim.

 2. Akif Bozan dedi ki:

  Keşke sınava girmeden önce burayı okusaydım :) Çok faydalı bilgiler varmiş

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz