Tesettür Giyim Modasında Trend ve Modern Tesettür

Son zamanlarda tesettür modası ülkemizde büyük bir artış gösterdi. Tesettür modasının bu denli hızlı bir çıkış yapmasının sebebi, genç kızların tesettür giyime eğilimli oluşundan kaynaklanıyor olsa gerek.

Tesettür modasının en yoğun yaşandığı ülkelerden biriside şüphesiz ki Türkiye…  Her kıyafetin sonuna veya başına ‘’Tesettür gömlek’’ ‘’Tesettür etek’’ ‘’Tesettür bluz’’, gibi birçok kıyafetin önüne veya arkasına tesettür kelimesi eklemeye başlandı. Ayrıca tesettür modasının bu hızlı çıkışı, piyasayı da etkiledi. Ünlü modacıların tesettür giyim modasına da el atması son zamanlarda kitlenin nereye doğru kaydığının en açık örneklerinden birisidir. Birçok ünlü sanatçının da tesettür modasına eğilimli olduğunu, magazin haberlerinden, haber programlarından ve gerekse gazetelerden okuyoruz. Tesettür modasının en yoğun yaşandığı ülkelerden birisi olan Türkiye, moda gündemini de Avrupa ülkelerinden daha hızlı bir şekilde takip eder oldu. Bugün birçok kursa, moda ile ilgili birçok branş eğitimi almak için başvurular düzenlenmekte.

tesetturlu-abiye-modelleri-2012

Tesettür

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, “trend” ve “moda” tesettür giyim ile ilgili konular, bir çok yayın ve basın organı tarafından takip edilen ve özel olarak düzenlenen organizasyonlarda, tesettür moda defileleri ileride sıkça adından söz ettirir oldu. Geçmişten bu günümüze, 2012 modasında artık belirgin bir şekilde yerini alan tesettür modası ilerleyen dönemlerde kalıbını daha farklı ve daha modern bir şekle sokacağından da eminiz. Daha önce tesettür modasında sade renkler ve sade çizgiler kullanılıyordu, oysa şimdilerde tesettür giyim dendiği zaman, tesettür abiye, tesettür iş kıyafetleri, tesettür gelinlik modelleri gibi daha birçok sayamadığımız tesettür modelleri hayatımızda yerini aldı. Renk seçeneklerinde artık sınır tanımayan, her yaş genç kız ve orta yaş bayanlarda dahil olmak üzere, “trend” olmaya aday tesettür modasını dört gözle takip eder oldu. Katılaşmış; kabukları kıran moda, daha önce hiç bu kadar denli tesettür modasını diline de dolanmamıştır. Tesettür dendiği zaman İslam’ı çağrıştıran giyim, bugünlerde İslam’ın da modern bir hal alabileceğini, renklerin İslam dışı olmadığını herkese de ispatlamış oldu.


6 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

Bunlara Baktınız mı?

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz