Photoshopta Gökkuşağı Desenli Yazı Yapımı | Kısa ve Öz Anlatım

Photoshop ile uğraşmak benim en büyük hobilerim arasındadır. İnternetten bir şeyler öğrenip bunu uygulamak çok hoşuma gider, nihayetinde de yeni bir takım şeyler de bulurum. Bu makalemde sizlere bir yazıya verilebilecek en güzel efektlerden biri olan gökkuşağı efektini göstereceğim. 2 boyutlu yazı da denebilir.

Çalışmamıza başlayalım.

 

1- Siyah bir arkaplan oluşturup yazınızı yazın.

2- Yazı layerine sağ tıklayıp lasterize type seçeneğini seçin.

3- Yazı layeri aktif iken Rectanquler Marquee Tool aracı ile ilk harfi seçin ve CTRL-J kombinasyonunu uygulayarak yeni bir layer oluşturun. Oluşan layere sağ tıklayıp blending options seçeneğini seçin. Resimdeki ayarlamaları gerçekleştirin.

4- Diğer harfler için de 3. işlemi tekrarlayın. Her harf için oluşturduğunuz tüm layerleri seçin ve herhangi birine sağ tıklayarak merge layers komutunu verin.

5- Birleştirilen layerin CTRL-J kombinasyonu ile bir kopyasını oluşturun ve Filter > Blur > Motion Blur yolunu izleyin. Değerleri resimdeki gibi ayarlayın.

6- Üstteki iki layeri de merge layers komutu ile birleştirin ve Select > Load Selection yolunu izleyin. Rectangular Marquee Tool aracını seçin ve alt tuşulu basılı iken tam ortadan bir dikdörtgen çizerek resimdeki şekli elde edin.

7- Resimdeki şekli elde ettikten sonra gradient tool aracını seçin ve beyazlıktan transparanlığa doğru olan boyayı alarak Rectangular Marquee Tool aracı ile önceden seçmiş olduğunuz yazıda aşağıdan yukarı doğru bir çizgi çizin. Opacity değeriyle oynamalar yaparak değişik sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu sayede yazı 2 boyutlu bir hal alacak.

 

SONUÇ

BU da biraz farklı :)


12 Ocak 2012
1
MakaleYazarı

“Photoshopta Gökkuşağı Desenli Yazı Yapımı | Kısa ve Öz Anlatım” için 1 Yorum

  1. Dizayner dedi ki:

    Oww gerçekten süper bir çalışma olmuş. PSD dosyasını paylaşma imkanın var mıdır?
    Teşekkürler

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz