Ne Eti Yediğimiz Belli Değil!

Son günlerde sıkça gündeme gelen bu et, bal, yağ mevzusu iyice dallanıp budaklandı. Birçok markanın gıda sahteciliğine başvurduğu testlerde sabitleşti. Ne eti yediğimizi bilmeden yaşar olduk. Haberin devamında bu ürünleri sizler için derledim…

ne eti yiyoruz?

Öncelikle şu tanımlamaları iyi öğreniniz.

Tek Tırnaklı Eti: At, Eşek gibi hayvanların eti.

Kanatlı Eti : Kuş, Tavuk, gibi hayvanların eti.

Yabancı doku, iç organ :Ürüne karışması zararlı ve yasak olan organlar ve bazı atıklar.

Şimdi bunları bilerek haberi okuduğunuzda durumun farkına varacaksınız.

Alıntı Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra tüketiciyi yanıltan et ürünleri ile peynir üreticisi firmaları da teşhir etti.

Bakanlığın internet sitesinde, laboratuvar sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine gıdada taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen peynir üreticisi 3 firma ile et ürünleri üreticisi 3 firma ilan edildi.

Söz konusu firmaların ürünlerine dönük laboratuvar incelemelerinde, yağlı tulum peynirlerinin içinde bitkisel yağ, pişmiş dana kavurmanın içinde at eti (tek tırnaklı eti), yüzde 100 dana eti sucuğun içinde kanatlı eti ve soyulmuş sosisin içinde yabancı doku ve iç organ tespit edildi.
Buna göre, laboratuvar sonucuyla “taklit ve tağşiş” yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firma adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numaraları şöyle:

PEYNİR ÜRETİCİLERİ 

-“Hasan Dede” marka yağlı tulum peyniri üreten Akgökseller Gıda ve Süt Mam. Tar. Ürn. Canlı Hay. Oto. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Konya (nişasta ve bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.12.2012)

-“Yalçıntepe” marka tam yağlı tulum peyniri üreten Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş Kayseri, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:11.04.2012)

-“Güldemce” marka yağlı tulum peyniri üreten Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd. Konya, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.01.2013)

ET ÜRETİCİLERİ 

-“Yemek” marka pişmiş dana eti üreten Efraim Usta Lokantası Nazım Çakmak Çınarlı Mh. N. Erim Cd. Kayacı Sk. No:2 İzmit/Kocaeli, (tek tırnaklı eti)

-“Apikoğlu” marka acılı kangal sucuk yüzde 100 dana eti üreten Etsan Gıda Sanayi A.Ş Tepeören-Tuzla/İstanbul, (kanatlı eti tespiti) (parti seri no:4701)

-“Uludağ” marka soyulmuş sosis üreten Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İstanbul (yabancı doku, iç organ tespiti) (parti seri no: SN 08–P1)

 

Sağlığınız için: http://kamuoyuduyuru.tarim.gov.tr/ burayı hergün kontrol edin derim.

Görüldüğü üzre Apikoğlu, Beşler, Uludağ, Yemek gibi markaların da adının karıştığı bu gıda teröründe mağdur olan yine vatandaşlar.

Bu ürünleri satanları uyarmayı ve bunlardan uzak durmayı ihmal etmeyin.

Unutmayın ki ucuz etin yahnisi yavan olur alışverişlerinizde fiyat unsurunu mutlaka değerlendirin…

Güvenmediğiniz yerlerden et ve süt ürünlerini almayın.

Saygılar…

 


14 Nisan 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz