Memurlar Emeklilik İkramiyelerini Erken Alabilecek!

Memurları yakından ilgilendiren bir haber! Emeklilik ikramiyelerinin alınması konusunda esneklik sağlanacak! Peki nasıl olacak? Kimler emeklilik ikramiyelerini alabilecek, kimler alamayacak? Yazımızın devamında henüz kanun tasarısı durumunda olan kıdem tazminatları fonunu açıklamaya çalıştık!

İnternette iki yerde göze çarpan bu haberlere göre ;

Erzurum Güncel – Taslak, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda ele alındıktan sonra Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Kıdem tazminatı sistemini tamamen değiştiren düzenleme ile çalışanların kıdem tazminatlarına dolaylı olarak ‘devlet güvencesi’ getiriliyor. Fonda toplanacak paraların, ‘Zorunlu Tasarruf Fonu’ ndaki gibi başka alanlara aktarılmaması için de beş ayrı güvenceye yer ver veriliyor.

Taslağa göre, çalışanların kıdem tazminatları, ‘öncelikli alacak’ statüsünde olacak. Çalışanlar, kıdem tazminatı paylarının toplanması konusunda sorumlu olmayacak. Örneğin bir şirketin iflas etmesi halinde, şirketin varlıklarından öncelikle tazminat payları ödenecek. Patronlar, kıdem tazminatı paylarını işçilerin ücretlerinden kesemeyecek.

FONDAKİ PARAYA 3 AYRI DENETİM
Fonda toplanan paralar, üç ayrı denetime tabi tutulacak. Fonun yönetiminde işçi ve işveren temsilcileri yer alacak birinci denetim,bu üyeler tarafından yapılacak. İkinci denetim ise Meclis adına Sayıştay tarafından gerçekleştirilecek. Üçüncü denetim de yeminli Mali müşavirler tarafından yapılacak. Üçer aylık raporlar da Resmi Gazete’de yayınlanacak. Kıdem tazminatlarına ilişkin hazırlanan düzenlemede, Fon’da toplanan paraların devlet güvencesi altında olduğuna ilişkin hükme de yer verilecek. Yine aynı düzenlemede, Fon’un bütçe kapsamı dışında olduğu ve başka bir amaç için kullanılamayacağı da hüküm altına alınacak.

HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?
1- Kıdem Tazminatı Fonu’nun yönetiminde, işveren ve işçi temsilcileri yer alacak.
2- Fon kaynakları, Türkiye Büyük Millet Meclisi denetimine açık olacak.
3- Yine Fon kaynakları, yeminli Mali müşavirler tarafından üç ayda bir incelenecek. Konuyla ilgili hazırlanan raporlar da Resmi Gazete’de yayınlanacak.
4- Söz konusu yasada, Fon’un bütçe kapsamı dışında olduğuna ve fon kaynaklarının başka alanlarda kullanılamayacağına ilişkin hükümlere yer verilecek.
5- Her çalışanın bir hesap numarası olacak. Hesap numarasından, kıdem tazminatı tutarları internetten takip edilebilecek.

Haber: “haberortak.com’dan” alıntıdır.

Başka bir habere göre ;

Hazırlıkları süren kıdem tazminatı fonu sistemi ile her çalışanın bir hesap numarası olacak. Çalışanlar bu numara ile kıdem tazminatı tutarlarını internetten takip edebilecek.

Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatı sistemini tamamen değiştirecek düzenleme yolda. Yaklaşık 11 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına ilişkin tasarı son aşamaya geldi. Bakanlar Kurulu`na sunulacak taslak ile fonda toplanacak paraların başka alanlara aktarılması engellenecek.

ÖNCELİKLİ ALACAK
Taslağa göre; her çalışanın bir hesap numarası olacak. Bu hesap numarasından kıdem tazminatı tutarları internetten takip edilebilecek. Çalışanların kıdem tazminatları, `öncelikli alacak` statüsünde olacak. Örneğin; bir şirketin iflas etmesi halinde, şirketin varlıklarından öncelikle tazminat payları ödenecek. Çalışanlar, kıdem tazminatı paylarının toplanması konusunda sorumlu olmayacak. Patronlar, kıdem tazminatı paylarını işçilerin ücretlerinden kesemeyecek. İşveren her işçi için bu fona belli miktarda para aktaracak. Kıdem tazminatı fonunda toplanan paralar, 3 ayrı denetime tabi tutulacak. Fonun yönetiminde işçi ve işveren temsilcileri bulunacak.

DEVLET GÜVENCESİ Mİ?
Birinci denetimi, bu üyeler yapacak. İkinci denetim Sayıştay, üçüncü denetim ise yeminli mali müşavirler tarafından gerçekleştirilecek. Kıdem tazminatı fonu ile her çalışanın tazminat hakkı korunacak. İşveren `Kapandık` diyerek işçiyi mağdur edemeyecek. Fon devlet güvencesinde olacak. 10 yılını dolduran bir işçi kendi istifa etse bile kıdem tazminatını alabilecek. Tazminat miktarı her yıl için bir brüt maaş tutarında olacak. Bu miktar son yılın maaşlarının ortalaması olarak belirlenecek.

11 MİLYON ÇALIŞANIN BEKLENTİSİ!
Kıdem tazminat fonu yaklaşık 11 milyon çalışanın geleceğini ilgilendiriyor. Türkiye`de tazminat sorununun bu fon ile bitirilmesi amaçlanıyor.

Haber “gazeteguncel.com’dan” alıntıdır. 

kidem-tazminatı-memurlar-5510 sayılı kanun

Gelelim asıl mevzuya; Memurlar; bu tasarının yasalaşması halinde 10  – 15 yılı doldurdukları  durumda gerekli müracatları yaptıktan sonra emeklilik ikramiyelerinin o zamana kadar olan bakiyesini kullanabilecek. Ülkemizde memur maaşlarının durumuna bakılacak olursa memurlar için altın bir fırsat denebilir. Erkenden ikramiyesini alabilecek olmaları onları ve piyasayı rahatlatabilir.

Henüz tasarı aşamasında olmasına rağmen 11 milyon kişi için bir kurtuluş ve refah kapısı durumunda. Umarız ki biran önce yasalaşır ve memurlar da hak ettikleri ikramiyeleri için beklemek zorunda kalmaz.

 

Daha detaylı bilgi için sayfamızı takip etmeye devam edin. Gelişmeler oldukça bu sayfada paylaşılacaktır.

 


8 Haziran 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz