Megaupload’ın Arşivi Siliniyor!

Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Megaupload sitesi yöneticileri bu seferde hosting şirketinden darbe yiyor. Barındırma hizmeti aldığı şirket parasını ödemediği için Megaupload’ın içeriğini silmeye hazırlanıyor. Haberin ayrıntıları için konu devamına bakınız.

Şirketin davada kendini savunabilmesini sağlayacak olan tüm verilerin barındırıcı firmalar tarafından silineceği belirtildi. Tabi ki bu insanların aklına farklı şeyler gelmesine neden olmuyor değil.

Telif hakları lobisinin paylaşımcılara karşı kazandığı en büyük zaferlerden biri olan Megaupload hadisesinde, paylaşım sitesini davada oldukça zora sokacak bir gelişme yaşandı. Şirketin davada kendini savunabilmesini sağlayacak olan tüm verilerin barındırıcı firmalar tarafından silineceği belirtildi.

mega-upload-dosyalari-siliniyor

Dosyaların silinmesine sebep olan konu ise tahmin edilenin aksine hukuki bir sebebe dayanmıyor. Tüm mal varlıkları dondurulan Megaupload’ın barındırma hizmeti aldığı Carpathia Hosting ve Cogent Communications Group gibi şirketler ödeme alamadıkları için Megaupload dosyalarını siliyor. Veri silme işlemi Perşembe günü başlayacak. Öte yandan bu durum Megaupload’ı dava eden savcı için de olumsuz bir tablo ortaya koyuyor. Zira tüm dosyaların silinmesi durumunda ek delil bulma imkanı da ortadan kalkacak. Megaupload avukatı Ira Rothken silinen dosyalar arasında kullanıcıların kişisel bilgilerinin olmaması için çalıştıklarını da açıkladı.

Ne olacağı merak konusu. Tüm dünya perşembe günü yaşanacaklara gözünü dikti ve bekliyor.


31 Ocak 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

DOĞRULAMA SİSTEMİ *