KYK Yurt Kayıt İşlemleri Hakkında

Bundan önce ki konumuz olan “Üniversiteyi Yeni Kazananlara KYK Yurt,Burs,Kredi Başvurusu 2012-2013” başlıklı makalemiz sizden yoğun ilgi görmüştü. Buna istinaden sizleri bilgilendirmek ve kafanızdaki soru işaretlerini azaltmak için “KYK Yurt Kayıt İşlemleri Hakkında” adı altında bir makale daha sunmak istedik. Yazımızın devamında KYK yurtları başvuru sonuçları açıklandıktan sonra nasıl kayıt olunur ne yapmak gerekir hepsi anlatılıyor.

Bu yazımızda sizlerin başvuru hakkındaki sorularınıza yanıt olduk ve 57 yorum ile bir rekor kırdık. Sorularınıza yanıt olmak çok güzel.

Bildiğiniz üzre Üniversiteyi Yeni Kazananlar için Başvuru tarihleri sona erdi. 28 ağustosta sona eren başvuru  süreci şimdi yerini sonuç açıklama heyecanına bıraktı. 2 Eylül Pazar günü açıklanacak “2012-2013 KYK YURT SONUÇLARI” ile asıl, yedek veya kazanamadığınız kesinleşecek.

2012-2013 KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN VE NEREDE AÇIKLANACAK?

KYK Yurt Başvuru Sonuçları 2 Eylül Pazar günü saat 17.00’den itibaren www.kyk.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

 

KYK YURT KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ
KYK YURT BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

KYK YURT BAŞVURU Sonuçları Açıklandıktan Sonra Ne Yapmam Gerekir?

Sonuçların açıklanmasından sonra Asıl olarak kazananlar:

 • Kayıt için gerekli evrakları toplamak.
 • Kayıt tarihlerini öğrenmek.
 • Nasıl kayıt yapılacağına dair bilgi edinmek.
 • Depozito ve yurt ücretleri için bütçenizi ayarlamak.

gibi kriterleri yerine getirin.

Sonuçların açıklanmasından sonra YEDEK olarak kazananlar;

 • Kazandığınız üniversitenin bulunduğu ildeki yurt kontenjanını üç aşağı beş yukarı öğrenmek. (Bu işinizi kolaylaştırır.)
 • Sürekli olarak yedeğin kaçıncı sıralara geldiğini takip etmek için internet, telefon gibi iletişim yöntemleri ile Yurttan bilgi edinmek veya bizzat orada canlı takip etmek (Durumu olan bunu yapmalı)
 • Yedekseniz kaçıncı yedek kayıt hakkı kazandı mutlaka günü gününe takip edin.
 • Her ihtimale karşı belgeleriniz tamamlanmış hazır durumda bulundurun.
 • Özellikle fotoğraf ve depozito gibi işlemler için hassas davranın.

KYK Yurtlarına Nasıl Kayıt Olunur?

Aslında oldukça basittir. Fakat sistemin işleyişi ve çalışanların sayısı/durumu işi uzatabilir.

Bazı adımlar vardır. Büyük şehirlerde şu şekilde işler:

Öncelikle yurda girersiniz. Belgeleriniz hazır olarak kayıt yerine gidersiniz.Size bir form v.s.. verilir burada resminizi o forma yapıştırır ve bilgileri doldurursunuz. Orada bir memur işlem yapar belgenize bakar onaylar v.s… Daha sonra depozitoyu yatırmaya gidersiniz. Depozito genelde Yurt müdürlüğüne yatar. Oradan aldığınız dekontu dosyanıza koyar tekrar kayıt yerine gidersiniz. Kayıt yerinde dosyanız alınır işlenir. Size oda numarası v.s… verilir. (Bu işlemden sonra parmak iziniz için başka bir yere de yönlendirilebilirsiniz.) Bir görevli size yastık, çarşaf gibi malzemeler verir. Odanızı bulur dolabınızı yerleştirir yatağınızı serersiniz ve artık yurdunuzda vakit geçirebilirsiniz.

Şimdi gelelim bir yurt başvurusu nasıl çileye dönüşebilir sorusuna…

Bazı yurtlarda klavye, bilgisayar, internet gibi hizmet ve cihazları kullanmaktan aciz memurlar bulunabilir. Bu da 10 dk’lık bir işi 1 saate kadar çıkarabilir.  1 kayıt işi toplamda 10-15 dk sürer. Memurlar yavaş olduklarını kabul etmez ve sıradakilere “Sistem Yavaş Açıyor” diyerek durumu idare eder. Allah şimdiden sabır versin öğrenci arkadaşlara.

Not: Denizli Kyk Yurtlarında bir memur vardı. Adam bilgisayar kullanmayı yeni öğrenen çocuklar gibiydi ve her işlem ortalama 40 dk sürüyordu. Umarım böyle bişey ile karşılaşmazsınız.

Yurt büyük ise katılan kişiler de aynı oranda fazladır. Bu da sıranın size gelmesi süresini olumsuz olarak etkiler.

Bazı veliler çocuklarını yalnız bırakmaz. Her yere birlikte gider bu da işlemleri uzatır, kalabalık olur  bunalırsınız. Bazen kavga bile çıkabilir. Sakin olmanız gerekir ve güvenlik ile görüşmeniz daha doğrudur.

KAYITTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR:

 • Kesinlikle kavga çıkarmayın ve olay yaratmayın, ne olursa olsun sakin davranın.
 • Aşırı iyi niyetli olup sıranızı başkalarına vermeyin.
 • Zamandan tasarruf etmek için velinizi başka bir kuyrukta bekletin, siz bir işi hallettikten sonra diğer işlem için beklemezsiniz.
 • Velinizle birlikte bulunmayın. Lazım olmadıkça çağırmayın, işinizi kendiniz halledin.

KAYITTAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR:

 • Yurt odalarında lamba, dolap kapağı gibi eşyalar bazen bozuk olabilir, tamamen yerleşmeden bunu bildirin ve yeniletin.
 • HER İHTİMALE KARŞI BİR ORTA VE BİR KÜÇÜK BOY ASMA KİLİT ALIN.
 • Paranızı yatmadan evvel dolaba veya güvendiğiniz bir yere koyun.
 • Ayakkabılarınızı ortaya çıkarmayın odanızda bulunan öğrenciler size fena halde dalabilir (:.
 • Oda arkadaşlarınızın eşyalarına göz dikmeyin. Özellikle Laptop gibi cihazlarını istemeyin. Biraz gururlu olun be kardeşim. Neyse parası gidin verin kafede halledin işinizi.
 • İzinsiz yurtları terk etmeyin. Ceza alırsınız.

Her türlü sorularınız için yorumlarla bize ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Not: Kızlar için oda durum v.s.. bilgisi veremem çünkü hiç yurtlarda kız odası görmedim (: Erkekler için her soruyu cevaplayabilirim.

 


1 Eylül 2012
1
MakaleYazarı

“KYK Yurt Kayıt İşlemleri Hakkında” için 41 Yorum

 1. İsmail sezgin dedi ki:

  hocam hangi yurtta yedek olduğumu nerden görcem. Yedek sıram 377

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Yurda gidip asılan listelere bakmalısınız.Kaçıncı yedeğin yurda giriş hakkı kazandığı orada yazıyor olmalı. Her hafta boş kontenjanlar için liste değişimi yapılır.

   • hül1 dedi ki:

    mrb ben bu sene doktoraya başladım lisansta kredi almıştım yurtkura tekrar basvurdum doktorada da almak istiyordum ama bugun sonucuma baktım ve yanlış basvuru yapmısım yani doktora yaptıgımı belirtmemişim sanırım lisans bursuna basvurmusum gibi görünüyor ve daha once aldıgınız için basvurunuz kabul edilmeyecektir diyor. bilgi kısmında da universitem ve bölümüm yazıyor. arkadasımda üniversitesi bölümü ve master öğrencisi olduğu yazıyor. bunu herhangi bi dilekçeyle düzeltme imkanım var mı? ya da yeniden bi başvuru süreci gerçekleşir mi? cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 2. İsmail sezgin dedi ki:

  sağolasın birsürü para gitçek şimdi :)
  Ah ulan bi ilk 50 de olsaydım çıkardı belki yurt ama şimdi bilinmiyo :(

 3. mahmut yoldaş dedi ki:

  konyada geçen senelerde en son kaçıncı yedeğe yurt çıktı. tşkr

 4. aysun aydın dedi ki:

  ben ankarada yedek 439. sıradayım. sizce yurt sırası bana gelir mi? ayrıca nasıl öğreneceğiz yedekten sıra gelip gelmediğini ?

 5. bülent taşkale dedi ki:

  hocam bana genel yurt çıktı babam vefat etti annem sağ öncelik belgesi istiyolar fakat yurdu aradım annen ve baban her ikiside vefat etmiş olacak diyolar yoksa kayıt yaptıramazsın dediler nasıl bir yol izleyebilirim yurt çıktığı halde kayıt olamıyorum?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Başvuru yaparken öncelikli olduğunuzu belirtmiş olmalısınız. Anne ve babası vefat edenler önceliklidir ancak annesi veya babasından biri sağ ise öncelikli olmazsınız. Büyük ihtimalle başvuru yaparken öncelikli olduğunuzu belirtmişsiniz ve bunu yaparak yanlış başvuru yapmışsınız. Anne ve babanızın vefat ettiğine dair belgeniz yoksa kayıt yaptıramazsınız.

 6. İsmail Atmaca dedi ki:

  Merhaba, Ben sadece genel yurda başvurdum ve 4. sırada yedeğim. Ama genel yurt yerine yüksek ücretli yurda geçmek istiyorum. Bu mümkün mü?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Galiba mümkün değil. Ama yine de KYK’yı bi arayın derim.
   KYK Genel Müdürlüğü = Cemal Gürsel Cad. No:61 Cebeci/ANKARA
   Çağrı Merkezi: 444 19 61

 7. Emrah ÖZSOY dedi ki:

  Yedek 17. sıradym. Kayıtlar 17sinde başlıyormuş fakat benm 23 eylülde KPSS var.
  Ben Muğlalıyım gidip gelmem zor olacağı için 1 hafta geçikmeli gitsem sıram yanar mı yoksa kayıt sırası geçtiyse bile kayıt yaparlar mı

 8. Emrah ÖZSOY dedi ki:

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde öğrenim göreceğim

 9. Sıtkı KAYIM dedi ki:

  Merhaba ben yurt başvurusunda bulunmuştum Özel ücretli olana. Bana asıl sıra çıktı. İşlerim yoğun olduğundan dolayıda bir tek pazar günü boşluğum var. Acaba pazar günü kayıt yaptırılabilir mi?

 10. sena nur dedi ki:

  merhaba ben yurt başvurusunda bulunmuştum yüksek ücretlilerde 3015. sırada yedekteyim sıranın bana gelme ihtimali çok düşük galiba.yedek sıralamadakilerde tekrar bir başvuru falan yapmıyor yurtların kontenjanlarını falan mı kontrol ediyor?(teşekkürler)

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Her hafta yurtta asılan listeden kaçıncı yedeğin kayıt hakkı kazandığını öğrenebilirsiniz. Çok beklenti içersin de olmayın. 3015. yedeğin gelme ihtimali yok denecek kadar az.

 11. sena nur dedi ki:

  peki ama ben hangi yurdu takip edeceğim birden fazla sanırsam ankarada.

 12. sena nur dedi ki:

  peki teşekkür ederim.

 13. Nehir dedi ki:

  Ben burs basvurusu yaptım fakat yurtla ilgili bişey yazmıyordu acaba yurt için ayrıca basvuru yapmam gerekiyor mu ?

 14. raşide dedi ki:

  S.a Ben konya’da yüksek lisans yapıyorum.Yurt başvurusunda bulundum; genel yurt yedek 29 yazıyor sonuç sayfasında; ama Konya’da 5 6 tane devlet yurdu var, hangisinde olduğumu nerde bileceğim, takibini nasıl yapacağım? Şimdiden teşekkürler.

 15. SÜMEYYE dedi ki:

  DAHA ONCE YURDA IKI KEZ GIRIP AYRILDIM TEKRAR GIREBILIR MIYIM?

 16. tuğba dedi ki:

  merhaba.ben ara sınıfım ve bu yılın başında hatalı yurt başvurusunda bulundum.aralığın ikinci haftası tekrar başvuru olacak denildi ama öğrenemiyorum yardımcı olurmusunuz?

 17. ali kizil dedi ki:

  Merhaba ana kyk yuksek ucretli yurt cikmisti ancak kaydimi yaptirdim ailevi nedenlerden dolayi kaydimi sildirdim simdi tekrar girebilirmiyim ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

 18. gizem dedi ki:

  mrb. bana istanbuldan florya kız öğrenci yurdu çıktı yüksek ücretli olarak ama özel yurda kayıt olduğum için birde geç çıktığı için oraya gidemdm tekrar çıkma ihtimalm var mı acaba?

 19. Sezgin dedi ki:

  merhaba.ben istanbulda okuyorum.7103 ü yedektim.Bu hafta en son 5928 ciyi aldılar.21 kişilik listede en baştaki kişi 4749.benim anlamadığım olay sıraya göre yazılmıyor.Bu listedeki kişilerin dışındakiler neden yazılmamış.Benim sıram geçerse ve bu listede adım yazmazsa kayıt yaptıramıyacakmıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

 20. Emir dedi ki:

  Geçen sene yurda başvurdum yedek çıktı sonra eve çıktım, sıram geçti tabiki. Bu sene tekrar başvurup çıkarsa yerleşmeyi düşünüyorum, çıkma oranı düşermi? Yada hiç çıkmazmı ?

 21. ömer dedi ki:

  yurt istegi yazan bölüme öncelikle genel yurtlara yazan yeri mi tercih edecem

 22. kyk izinsiz gelmeme dedi ki:

  Hocam izinsiz yurda gitmedigim oluyor yurttan atilma ihtimalini nedir. Yada izinsiz kaç gün gelmeme hakim var

 23. denizz dedi ki:

  merhaba bir sorum olacak. 1 sene kykda kaldıktan sonra kaydımı kendi isteğimle sildirip yurttan ayrıldım. Fakat geçen süre içinde bazı sebeplerden ötürü pişman olup geri girmek istiyorum yedek 236. sıradayım. Bir de şöyle bir şey okumuştum kykdan kayıt sildirenler çift depozito ödeyip geri girebiiyor diye.böyle bir şansım gerçekten var mı varsa ne gibi bir yol izlemeliyim?

 24. NMD dedi ki:

  Merhaba yurttan kendi isteğimle ayrıldım tekrar yurda girmek istiyorum 2 katı üçret ödeyerek tekrar başvuru yapılabiliyor muş 2 katı üçreti tek seferde mi vericez yoksa 1 yıl boyunca mi???

 25. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben lise 3. Sinifta okuyorum bu sene yasadigimiz yerden baska bir sehre tasinacaz ben sinavlara ( kpss – ygs ) daha rahat calisabilme amacı ile ailemden uzakta okumak istiyorum anladığınız üzere yurta kaydolmak istiyorum gerekli belge , para vb herseyi ailem halledebilir yalniz bi sorun yüzünden benle kayit yaptirmaya gelemezler bu bir sorun cikarirmi acaba

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz