iPhone 5’te Neler Olacak?

Uzun zamandır özellikleri ve tasarımı konusunda tartışmalara konu olan iPhone 5 hangi özellikleri içinde barındıracak? Tasarımı ne olacak? Çeşitli görüşleri bir araya getirip ortaya güzel derleme  sunuyoruz. Apple büyük kar edecek olan bu yeni telefonunu  en geç Ekim ayında lanse edecek gibi görünüyor. Hayırlısı diyelim (: 

iphone5-kesin-tasarımı

iPhone 5’te Neler Olacak İşte Cevabı


iPhone 5 Daha iyi kamera ile gelecek

5 megapiksel dahili kamerayla gelen iPhone 4’e kıyasla iPhone 5’lerde bugün için birçok akıllı telefondan görmeye alıştığımız 8 megapiksel dahili kamera bulunacak. Yani bu anlamda yeni iPhone, iPhone 4S’ten pek de farklı olmayacak kamera konusunda. Ancak çözünürlüğün artması fotoğrafları daha kaliteli hale getirebilir.

iPhone 5’te home butonu olmayacak

iPhone’larda görmeye alıştığımız ve hemen ekranın altında bulunan Home butonu yeni iPhone’da olmayacak ve artık cihaz tamamen dokunmatik arabirimde kullanılacak. Bu da demek oluyor ki tasarımda daha hoş şeyler beklenebilir.

iPhone 5 daha büyük ekran ile gelecek.

Önceki modellerine nazaran iPhone 5’in daha büyük bir ekranı olacak. İddialar yeni telefonun 4 ila 5 inç’lik ekranı olabileceği üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak resmi bir açıklama yapılmadı.

iPhone 5 daha yüksek çözünürlük sunacak

Ekranının daha büyük olması beklenen iPhone 5’in daha iyi ve yüksek bir çözünürlüğe ulaşması bekleniyor. Bu da video, fotoğraf gibi özelliklerin iyileşmesi demek.

iPhone 5 Yeni tasarım ile gelecek.

iPhone 5’in iPhone 4 ile aynı tasarıma sahip olacağı savına karşılık aksi yönde iddialar da var. Buna göre iPhone’in arka yüzü metal kaplama olacak ve daha ince bir tasarıma sahip olacak.

iPhone 5’in Beyaz modelleri de olacak.

iPhone 4’te olduğu gibi yeni iPhone’un da beyaz modelleri olacak. Bu iddianın doğru olma ihtimali ise diğerlerine göre oldukça yüksek. Zaten metal arka kısmı da olursa beyaz modeller oldukça cazip olacak gibi.

iPhone 5 Klavyeli mi olacak?

Gerçekleşme ihtimali en düşük iddialardan biri de iPhone 5’lerin fiziksel bir klavyeye sahip olacağı. Kızaklı iPhone 5’ler dilendiğinde dokunmatik arabirimle kontrol edilebileceği gibi kızak açıldığında dahili klavye de kullanılabilecek.

iPhone 5 64 GB hafızası ile çığır açacak.

32 GB’a kadar ulaşan iPhone 4’lerin aksine iPhone 5’lerin 64 GB’lık modelleri de olacak.

iPhone 5 Full HD video kaydı

Dahili kamerası iyileşen iPhone 5’ler 1080p full HD video çekimi yapabilecek. Artık telefonla bile kısa filmlerin çekileceğini söylemeye gerek yok sanırım (:

iPhone 5 Düşük fiyatlı modelleri de olacak

iPhone 4’lerin düşük fiyatlı modellerinin tartışıldığı bugünlerde iPhone 5’lerin de benzer şekilde daha cüzi fiyat etiketine sahip modelleri olacak. Ancak Apple böyle bir şey yapar mı orası muamma. Çünkü tasarımının para ettiği bir bir telefon (:

iPhone 5 Hafızası olmayacak.

Bir diğer iddiaya göre ise yeni nesil iPhone’larda dahili depolama birimi olmayacak veya düşük fiyatlı iPhone’larda hafızaya yer verilmeyecek. Bunun yerine harici hafıza kartlarından faydalanılacak.

iPhone 5 3D ekranlı modellerle gelecek.

Bazı akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone 5’ler 3D yani 3 boyut teknolojisini de destekleyecek. Bunun anlamı ise şu: 3 boyutlu filmleri izlemek için artık iPhone’unuz yeterli olacak. Ancak bu iddianın gerçekleşme olasılığı son derece düşük.

iPhone 5 Daha iyi bir batarya

Diğer iPhone’lara kıyasla iPhone 5’ler daha iyi bir batarya yapısına sahip olacak; ancak yeni telefon batarya ömrü bazında iPhone 4’ten pek de farklı olmayacak.

iPhone 5 Çift SIM kart desteği

iPhone 5’ler bir ilki de beraberinde getirecek ve çift SIM kart desteği sunacak.

iPhone 5  NFC teknolojili iPhone

Cihazların kredi kartı gibi kullanılmasını ve alış veriş yapılabilmesini sağlayacak NFC (Near Field Communication) teknolojisini iPhone 5 de destekleyecek.

iPhone 5  A5 işlemci

iPad 2’lerde gördüğümüz A5 işlemci iPhone 5’lerde de olacak. iPhone 5’ler işlemci bazında daha güçlü bir yapıda olacak.

iPhone 5’te Daha fazla RAM

512MB RAM’i bulunan iPhone 4’lere kıyasla iPhone 5’ler 1GB RAM’a sahip olacak. Bu da yeni iPhone’ların çok daha hızlı olacağı anlamına geliyor.

iPhone 5  –  4G / LTE desteği

3G’nin ardından yakın gelecekte yaygınlaşması beklenen 4G/LTE teknolojisini iPhone 5’ler de destekleyecek. Yani iPhone 5’ler internete çok daha hızlı bağlanabilecek.

iPhone 5 Eylül’de çıkacak!

iPhone 5’in ne zaman satışa sunulacağı konusunda herhangi bir bilgi yok; ancak Apple her zaman yaptığı gibi güz döneminde, yani Eylül ayı sonrasında iPhone 5’i satışa sunabilir.


16 Nisan 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz