Haşlanmış İnsanlar

İnsan yıllar boyunca çeşitli değişimler göstererek yaşamına devam etmektedir. Bu değişim bizim isteğimizin dışında başka güçler tarafından gerçekleştirilebilir. Bazı güçler bulunduğumuz ortama göre ya da yaşayış mekanımıza göre değişir. Ancak yola çıkış kaynağımız diğer bir deyişle bu değişime verilebilecek veciz bir örnek vardır.

Kurbaga deneyi

Bilim insanları tarafından uygulanmış Haşlanmış Kurbağa Deneyi ya da Haşlanmış Kurbağa Sendromudur. Sendromu ifade ederken şöyle bir yol izlediğini söyleyebiliriz: Bir kurbağa üstü derince bir haşlama kabına konulur. Ardından suyun ısınması için alttan ateş birden yüksek ısıda verilir. Bu duruma kurbağanın tepkisi muhtemel olarak yanmadan dolayı o kaptan çıkmak için zıplamalar ve debelenmeler olacaktır. Ancak daha farklı bir yöntem olarak kabın altından verilen ısıyı daha kademeli ve az miktarda belli aralıklarda verirsek kurbağa bir önceki durumda olduğu gibi kurtulmak için gayret göstermeyecektir. Çünkü verilen her farklı ısıda daha önceki ısıya alıştığı için farka mucip bir durumla karşılaşmayacaktır. Isının giderek arttığı ancak ölmeye  çok yakın olduğunda ve geri dönüşü olmayan bir durumda fark edecektir.

Kurbağanın bu makus kaderini şu an yaşayışının ne kadar değiştiğini göremeyecek insanlar paylaşmaktadır. Sadece birey boyutunda değil genel olarak toplumlar farkında olmadan değişmekte kültürel değerlerinden uzaklaştırılmakta diğer bir deyişle yozlaşmaktadır. Konuya genel olarak baktığımızda ise bu durumla hallenen toplumların değişimin farkına varabilecekleri nokta bellidir.

 

 


20 Ocak 2013
1
EskiYazarlar

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz