Google Sandbox’a Düşmemek İçin Yapılması Gerekenler!

Merhaba; Sizlere bu makalemde üzerinde uzunca araştırma yaptığım ve birçok yazı okuduğum bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bildiğinizi umarak sandboxun tanımını v.s.. yapmıyorum. Bunu  bilmeyeniniz var ise mutlaka arama motorundan Google Sandbox nedir açıp okusun. İşte sandboxun yararları zararları ve bizim yapmamız gerekenler!

Adından da anlaşılacağı üzre “sand box” kum kutusu demektir. Google buraya çöpleri ve artık işe yaramayan eskileri atar. İngilizcem pek iyi olmadığından tam çeviriyi yapamamış olabilirim ama açıklaması budur.

Her ne ise. Konumuz zaten çeviriyi nasıl yaptığım değil (:

sandbox-google

Ne yaparsam Google beni Sandbox ile cezalandırır? Ne yaparsam Google Sandbox’a düşerim? N’aparsam Sandboxtan kurtulurum?  İşte bu altın soruların altın cevapları;

  1. Yeni kurduğunuz bir siteye konu bile girmeden sağladığınız backlinkler sitenizi sandboxa düşürebilir. Bunun ihtimali %70lerdedir. O kadar açıktır ki bu konu aslında… Şöyle özetlemek gerekebilir: Google’ı aç bir insan gibi düşünün, sitenizi de yeni bir restaurant. Açmanız gereken konular yemekler olsun. Backlinklerde yemek sosları olsun. Google sitenizi önce bir görür, yerini öğrenir, adresini not eder ve sizin işletmenize gelir. Sizin ona yemek listenizi sunmanız gerekirken yemeğimiz yok soslarından verelim derseniz, iş karışır. Teşbihte hata olmaz diyerek bu örneği sonlandırayım.(acıktım sanki) Yani demem o ki sitenize 10- 15 konu girmeden backlink almaya kalkmayın. Çünkü Google sizin sitenizi çöp olarak algılar ve büyük ihtimalle çöplerin içine atar.
  2. Backlinkte çeşitlilik konusu! İşte size %99.9 olarak inandığım konuyu açıklıyorum. Bu konu üzerine birçok yazı okudum ve testler de yaptım. Gerçekten böyle bir şey varmış. Açıklamak gerekirse bu konuyu şöyle yapalım… Google bu sandbox’u geliştirirken amacı spam, çöp, işe yaramaz siteleri ortadan kaldırıp daha anlaşılır arama sonuçları elde etmekti, büyük ölçüde başardı ve bunu geliştirmiş olduğu backlinkte çeşitlilik olgusu sayesinde. Ne diyorsun kardeşim sen çeşitli backlink bilmem ne der gibisiniz (:. Açıklayım hemen, sizin siteniz sürekli aynı kelime ile backlink sağlıyorsa Google sizin bunu bilerek yaptığınızı anlar ve size sandbox cezası verir. Öyle bir site düşünün ki 1 haftada Türkiye’de milyonlarca tık alsın (site yeni) . Bu sitenin o kadar tıklanması demek  siteden konuların tüm internette yayınlanması demektir aslında. o sitede “X nedir?” diye bir konu varsa bu konunun tıpkısı içerik hırsızları tarafından çalınır ve yayınlanır. İşte bunu yaparken linklemelere dikkat etmeyen içerik hırsızları o siteye backlink vermiş olur. Bu sitenin binlerce sayfasının yayıldığını düşürsek 1 haftada yaklaşık 1000+ backlink kazanır. Ancak bu backlinkler hep farklı kelimelerden sağlanır. Yani bir konuda “MAKALE” kelimesi ile sağlanmışken diğer bir sitedeki konuda ” Yazar” Kelimesi ile sağlanmıştır. İşte Google bu siteye sandbox cezası vermez, çünkü site insanlığa faydalı ve güzel işler yapıyordur ve Google bunu backlink çeşitliliği ile görür. Ceza vermez ödül verir. Bu nedenle sayfa içi linklemelerinizde sitenizin farklı kelimelerine linkler vermeniz gerektiğini unutmayın.
  3. Hitin backlink ile uyumu! Bu konuda oldukça önemlidir. Açıklamaya pek gerek yok aslında sitenizin hiti ile orantılı bir backlink sağlamalısınız. Bu kadar.
  4. Güncel olmayan sitelerden backlink sağlama sorunu! Eğer güncelliğini yitirmiş bir siteden backlink almış iseniz bu backlinkin sizin sitenize hiçbir yararı yoktur. Çünkü Google botları siteyi gezmez dolayısı ile sizi görmez bile.
  5. İşi akışına bırakmama! Bence yapılan tek yanlış bu. Bırakın işi akışına seo meo uğraşmayın kardeşim. Site değerlise zaten millet gelir. Yok backlink verelim yok hit siteleri kullanalım hiç gerek yok bunlara. Baknız: Salıver gitsin… (:

 


23 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz