Faberge Yumurtaları Nedir?

Google’nin 30 Mayıs logosunda Faberge Yumurtaları dikkat çekiyor. Ama bu yumurtaların sırrı ne ? Nedir bu yumurtalar? Çelakıl’a bağlamadan anlatmaya çalıştım (:

Faberge Yumurtaları bilinen en meşhur eserlerinin başında gelmektedir. Carl Fabergé tasarımcı Gustav Fabergé’ ve karısı Charlotte Jungstedt’in oğludur.

Fabergé eğitimine Alman okulu olan St. Anne’s Gymnasiumu’nda başladı. Carl eğitim gezisinden sonra, 1864′te St. Petersburg’a döndü ve babasının yanında işe başlamıştır.

Faberge Yumurtaları Nedir

Faberge yumurtaları, Carl Faberge’nin en önemli eserleridir. Bu yumurtaların Çar III. Aleksandre’nin siparişleri olduğu bilinmektedir. Eşi Marie Feodorovona’ya Paskalya hediyesi olarak sunmak için sipariş etmiştir. 53 tane olduğu bilinen yumurtaların 8 tanesinin varlığı tespit edilememiştir. Faberge Yumurtalarının genelinin çoğu Amerika koleksiyonlarında, çok küçük bir kısmı ise Kremlin Sarayı’ndadır. Çarlık Rusyası’nın tanınmış mücevhercisi olan Carl Faberge´in yaptığı bu eşi emsali olmayan pırlantalı, zümrütlü, yakutlu altın yumurtalar paskalya geleneğini Çar için kıymetli taşlarla sembolleştirmişti. Gelenekte bahar ve yeniden doğma ritüeli vardı, doktrine göre kışı getiren kötü ruhlar ölüyorlar, yerlerine baharı ve yeniden doğuşu simgeleyen genç ruhlar geliyordu.


30 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

“Faberge Yumurtaları Nedir?” için 3 Yorum

  1. Kurtduman dedi ki:

    Hediyelik eşya olarak satılıyorsa almak isterim gerçekten desenleri çok güzel :)

  2. Teknoloji Bloğu dedi ki:

    Bu yazıdan önce nedir bu falan diyordum.Kısaca okuduktan sonra genel kültür oluyor bizim için faydalı yazı teşekkürler.

  3. Teknoloji Blogu dedi ki:

    Çok farklı desenleri bir satış mağazasında görmüştüm.Fakat detaylı bir şekilde ne açıda kullanıldıklarını bilmiyordum.Güzel paylaşım teşekkürler

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz