Ev Haczine Sınırlama Geldi, İcra İflas Kanunu Son Durumu!

Sitemizin yakından takip ettiği ve ziyaretçilerimizin oldukça ilgisini çeken icra iflas kanununda yapılacak değişiklikler BU KONUMUZDA verilmişti. 3. Yargı Paketinin değerlendirilmesi ile artık ev haczi olayı çok ama çok zor bir hal aldı. İcra- İflas kanunununda yapılan değişiklikler ve “Ev Haczi Bitti mi?” sorusuna verilmesi gereken cevap konumuzun devamında mevcuttur.

 

Mynet’in haberine göre;

Haciz memurları, 3’üncü Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesinin ardından ilk mesai gününde neredeyse iş yapamadı.Ev eşyalarının haczini sınırlayan yeni yasa nedeniyle memurlar eli boş dönünce borçlular sevindi.

Kamuoyunda 3’üncü Yargı Paketi olarakbilinen Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine İlişkin Yasa’da yer alan, evlerde bulunan tekeşyaların haczedilememesine ilişkin hükümler, haciz kıskacındaki binlerce borçluyu sevindirdi. Star’ın haberine göre yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 6 Temmuz tarihinde, evlere hacze giden memurlar,  konutlarda çift eşya aradı. Çift eşya bulamayan haciz memurları ise borçlulara ‘Borcunuzu en kısasürede ödeyin’ diyerek, konutlardan eli boş ayrıldı.

MEMURLAR EVLERDE ÇİFT EŞYA ARADI
Binlerce kişinin hapisten çıkmasını sağlayan 3. Yargı Paketi, borçlulara adeta bayram yaptırdı. ‘Çek Mağdurları’, ‘Haciz Mağdurları’, ‘Banka Mağdurları’ adları ile sanal alemde örgütlenen bir çok borçlu, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, haciz işlemlerinde yaşananları üyeleriyle paylaştı. Mağdurların oluşturduğu sitelerde yer alan bilgilere göre, yasanın ilk günü olan 6 Temmuz’da haciz memurları evlerde sadece çift eşya aradı. Eğer, bir evde iki televizyon varsa bunun sadece birisi haczedildi. Evde bulunan tek eşyalarda ise haciz işlemi uygulanmadı. Yine işyerlerindeki haciz işlemleri ise yasada yer alan?‘Meslek ve işleri aksatacak makinelere haciz uygulanamaz’ hükmüne takıldı.

MEMUR ODALARI GEZDİ BİRŞEY ALMADAN ÇIKTI
3’üncü Yargı Paketi’nin yasalaşmasıyla birlikte, borç yüzünden eve haciz gelmesi ve ev eşyalarının haczedilmesi artık tarihe karıştı. Vatandaşlar için drama dönüşen ev eşyalarını haczetme olayına sonverecek uygulama 6 Temmuz’da başladı. Buna göre icra memurları artık evlerden TV, koltuk, buzdolabı alamıyor. Eğer bu eşyaların herhangi birinden iki tane varsa birini haczedebiliyor. 6 Temmuz’da başlayan uygulamanın ilk gününde yaşananlar şöyle:

-E.Ş: “35 senelik icra takipçisiyim. Dün haciz günümüzdü. Borçlu kapıyı açtı. Durumu anlattık. Borçlu ‘buyurun’ dedi. Memur odaları gezdi. Çift eşya aradı, bulamadı. Borçluya, borcunu ne zamanödeyeceksin, dedik. ‘Durumum yok’ dedi. Evden bir şey almadan çıktık.”

-M.T: “Müjde yasa yürürlüğe girmiş. Dün haciz için geldiler. Evde, çift eşya, antika eşya ve altın mücevher aradılar. Bir şey olmadığı için, tutanak tutup ayrıldılar.”

-K.S: “İş amacıyla kullandığım aracı, bir yıldır depoda saklıyordum. Avukat yasanın yürüğe girdiğini haber verdi. Aracımı, tekrar trafiğe çıkardım.”

Bu değişikliğin hepimize hayırlı olmasını diler “Artık para, borç” gibi nedenlerden insanlarımızın canlarına kıymalarının engellenmesini temenni ederim.

Tüm alacaklılara, borçlulara ve vicdan sahibi avukatlar ile memurlara hayırlı olmasını dileriz.

 

 


9 Temmuz 2012
1
MakaleYazarı

“Ev Haczine Sınırlama Geldi, İcra İflas Kanunu Son Durumu!” için 8 Yorum

 1. T.B dedi ki:

  bu yasa ile işyerinin üzerine bulunan arabalar vergi borcu yüzünden haczedilebilecek mi yoksa tek araba olduğu için ona el konulamayacak mı?????

 2. tazyik dedi ki:

  iyi güzelde çek yasası çıktı ama senet yasası unutuldu bende senet mağduruym buna bi düzenleme yapılamazmı 4 yargı paketinde acaba

 3. bahtiyar dedi ki:

  böyle bir kanunun çıkması bazı artist avukatlarında havasını indirmiş oldu çünkü aldıkları eşyaların satışını yaptırmayıp çürümesine sebebiyet vermektedirler şimdi o imkanları kalmamıştır bide borçlulara bakış acıları çok farklıydı afedersiniz borçlulara köpek gibi davranıyorlar tersliyolardı acıma duyguları hiç yoktu iyi oldu iyi

 4. Askın Öztürk dedi ki:

  Merhaba bende icralik oldum avukat diyor gelib evden eşya kaldiracam peki bu durumda ne yapa bilirim yardımcı olurmusunuz

  • yardımcı dedi ki:

   aşkın avukatın işi bu.seni tehtit etmek ve parayı koparmak.sana icra yapacam dediginde korkma ona gel birde kahve içeriz de.yeni icra kanununa göre avukatı içeriye almama yetkin var,sadece icra memuru girer ve oda işini bildiği için hiç birşey alamaz.sana borcunu nasıl ödeyeceni sorar,sende gücüm olunca dersin.önemli not.sen ve ailenden kimse ödeme için imza atmayın.taahüt edersen hapislik var.

 5. hakan dedi ki:

  bazı icra memurlarının işguzerlık yaptıgını duydum..yasayı delen tavırları varmış örnegin bulaşık makınasını alıp eldede yıkarsın gibi uyduruk tavırlarla alabılıyorlarmış..bu tip bir tavırla karşılaşırsanız sizde kendısını mahkemeye verecegınızı yasayı hatırlatın..yasa açık degerli taş kıymetlı evrak altın para bunları bulursa el koyar ancak bunların dışında ev hacizi ancak bır ev eşyasından 2 tane olursa alabılıyor…normal koşullarda aslında ev eşyası haczının temellı kaldırılması gerekırdı..yada çok lüx ise alınabılırdi yada maddi degeri tek parçada borcu kapatabılecek eşyayı almaları hukmu koyulabılırdı…5 mılyarlık borca 50 tl lık tuplu tv yi alsa nolur..sadece karşı tarafı zor durumda bırakmak ıcın yapılıyor..normalde ev eşyasını hacız yaparak borc kapatılmaz…temellı kaldırılmalı..

 6. nuran dedi ki:

  arkadaşlar çıkan kanun kime göre tartışılır 27.04 2013 tarihinde evime icra geldi 2008 den borcum vardı yani eşimin 2000 tl olmuş 6000 tl 3 çocuğum var 13 10 ve 4 yaşlarında 4 yaşındaki oğlum pepeyi izliyordu borcun tamamını ödememizi istediler mümkün değil dedik 2 taksit dediler onuda ödeyemeyiz dedik emekli maaşıyla geçiniyoruz 300 300 ödeyelim dedik avukat ustaları çağırdı televizyonu bilgisayarı fotoğraf makinasını bile aldılarklimayı sökerken eşim geldi avukata kardeşim ben bunu sana ödemicem demiyorumki 300 300 ödiyeyim dedi 300 tlyle borçmu ödenirmiş dalgamı geçiyorsun sen benle dedi avukat eşim tlevzyonu balkondan atmaya klktı kırarım yinede vermem dedi polis çağırdılar 2 çocuğum çıldırdı babamı polis götürecek diye icradan gelen bey 10 yaşındaki kızımı dışarı çıkardı 5 tl vermiş kardeşinle kendine bişeyler al bakkaldan diye yollamış bende avukata olcak bişey yapki bizde sende mağdur olmayalım dedim sen hiç uzlaşmak istemiyorsun dedin oda 4 ay 100 tl sonra 500 tl ödememizi söyledi bunu geçici olarak imzalayın sonra borçlu olduğunuz kişiyle görüşün 300 kabul ederse öyle yapalım dedi eşimde imzaladı avukatın yaptığı normal bişeymi biz 900 tlyle geçinen bir aileyiz 500 nasıl öderiz boşanmayı bile düşünüyorum şu an bana bir akıl bir fikir verirseniz sevinirim

 7. uzgun dedi ki:

  arkadaşlar merhabalar son bırkaç aydır neredeyse eşimle ayrılma safhasına geldık evın eşyalarını mı satalım komple acaba dıye dusunmeye başladık. sorunum su bır alışverış magazasından 5000 tl lık alısverış yaptık bende çalışıyor oldugum ıçın o dönemde 3200 lıralık taksıtlerını odedık fakat bır sure once işten ayrıldım oyle olunca odemeler aksadı ve avukata gıttı evraklarımız bızı telefonlar aradı öncekı ay avukat ve avukatlık ucretıyle beraber 2700 lıra para ıstedı bızden 1800 lıra borcumuzun (elımızde odeme kagıdı olmasına ragmen) 195o lıra oldugunu soyledı ve bızden ortalama 800 lıra avukatlık ucretı ıstedıklerını soyledı toplamda 2700 lıra borcunuz var dedı benım borcumu odemeye gucum yokken benden 800 lıra avukatlık ucretı talep etmelerı sacma dglmı..bız bu parayı odıyemeyız dıyınce taksıtlendıreyım ıstersenız dedı her ay 500 lıra odersınız dedı bız avukata bır defalık 500 tl verdık fakat taksıtlendırme ışlemıne daır herhangı bır belge ımzalamadık verdıgımız 500 lıraya karşılık sadece para verme makbuzu aldık fakat gecen ay ve bu ay bu taksıdı odıyemedık kı ödememızde mumkun dgl esım 1000 tl maas alıyor 450 tl kıra öduyorum bır de oglum var elektrık su derken elıme para kaldıgı falan yok bu durumda ıcra ıslemlerını başlatıcaklar sanırım nasıl bır yol ızlemem gerekıyor lutfen yardımcı olursanız mınnettar kalırım sımdıden teşekkurler

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz