Erken Emeklilik Formülü ve Erken Emeklilik Hayali

Erken emeklilik sistemi 2013’te sürekli değişimler oluyor. Bakan Çelik’in kararlarına yetişmek pek mümkün olmuyor. Son durumu anlatmak ve Erken Emeklilik Hayalden ibaret mi? Tartışmasına bir bilgi sunmak için bu konuyu kaleme aldık.

Kasım 2012’den bu yana gündeme getirilen ” Erken Emeklilik ” hayal mi?

ERKEN EMEKLİLİK HAYAL Mİ?

Çalışma Bakanı Çelik’in gündeme getirdiği erken emeklilik, kimi kesim tarafından kabul görürken kimi kesim tarafından da  olumsuz bir alarm anlamı teşkil ediyor.

ERKEN EMEKLİLİKTE KAYNAK TARTIŞMASI

Erken emeklilik projesinin Bakan Faruk Çelik tarafından gündemde tutulduğu bir gerçek. Sık sık açıklama yapması ile halkın bu konuda nabzını ölçmeye çalışıldığını düşünen uzmanlara göre erken emeklilik projesinin hayalden ibaret olduğu belirtiliyor. Buna en büyük neden olarak da “kaynak yetersizliği” gösteriliyor.

Muhalefet kesime göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kısa süre önce üzerinde çalışılmak üzere bürokratlara talimat verdiği erken emeklilik projesinin gerçekleşmesi mümkün değil. Aynı zamanda AKP’nin sosyal politikalarının da iflası anlamına geleceği bu proje ile de tartışmalar arasında…

erkenemeklilik2013

MEVCUT EMEKLİLİK SİSTEMİNDE MAĞDUR OLAN KİM?

Bugün Gazetesinde SADETTİN ORHAN’ın kaleme aldığı makaleye göre;
8 Eylül 1999’dan önce işe başlayan bireylerin yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Ancak, DSP-ANAP-MHP koalisyon hükümetinin, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle birlikte prim gününün yanında yaş şartını da söz konusu yasaya eklediler. Yeniden dememizin sebebiçok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Süleyman Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.

30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışan kesim için 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak demek oluyor. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar diyoruz. Bakan Çelik’in de üzerinde çalışma yaptığı kesim bu kesim…

ERKEN EMEKLİLİK FORMÜLÜ

Bugün Gazetesinde SADETTİN ORHAN’ın kaleme aldığı makaleye göre;
Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu uzun süredir sesini duyurmaya çalışıyordu. Bunu da bakanın açıklamalarına bakılacak olursa büyük ölçüde başardılar ve geçtiğimiz zamanlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Grubun talebini dinleyen Faruk Çelik, SGK yönetimine konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmaya göre şu an daha düşük emekli aylığı bağlamak şartıyla isteyeni daha erken emekli etme formülü üzerinde duruluyor.
ERKEN EMEKLİLİKTE AVRUPA YÖNTEMİ

Bu formül şu an bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Normalde emeklilik yaşınız 65 fakat siz 62 yaşınızda emekli olmak istiyorsanız, maaşınız %20 daha düşük bağlanıyor ya da normal yaşınızdan daha erken emekli olmak istediğiniz her yıl için %5 daha düşük aylık alıyorsunuz.Bunu şöyle açıklamak mümkün; normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyorsunuz ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyorsunuz. Ekonomi yönetimi de onaylarsa, “erken kısmi emeklilik” formülü Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.

Bugün Gazetesinde SADETTİN ORHAN’ın makalesinden kısmen alıntılar yapılmıştır. Alıntı Kaynağı verilmiştir.

ERKEN EMEKLİLİK 2013 konusunda Takvim Gazetesi Ekonomi müdürü Faruk Erdem Can Okanar’ın Konuşması

Diğer Erken Emeklilik Haberleri için : http://www.makaleyazari.com/yeni-erken-emeklilik-2013.html


4 Nisan 2013
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz