Dünyanın En Saçma Soruları ve Cevapları

Sık sık günlük yaşamda karşılaştığımız durumlar hakkında birçok soru sorarız. Mesela bir olay olur ve ağlarız. Peki neden ağlarız? Yani ağlama durumu nasıl ortaya çıkar? Başka bir soru ise gıdıklanınca neden güleriz? Neden ağlamayız? (: Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdım. Buyrun, dünyanın en saçma soruları ve bilimsel cevapları…

dünyanın-en-mal-soruları
Herkes Evinde Kalsa Grip Salgını Biter Mi?

Evet. Küresel Bir Karantina Grip Salgınının Sonu Olabilir Ancak Tek Bir Kişinin Bile Dışarı Çıkması Virüsün Yeniden Yayılmasına Neden Olur.Bu da imkansızdır (:

Bitkiler Yaşlılık Nedeniyle Ölür Mü?
Bazı Bitkiler İyi Bakıldığında Sonsuza Kadar Yaşayabiliyor. Ancak Mevsimlik Bitkilerin Ömrü Kısa Olur. Yani miras olarak bir çiçek bırakabilirsiniz (:
Sakız Sonsuza Dek Midede Kalır Mı?
Hayır. Sakız, Yutulduğunda Sindirilemez Ancak En Geç Üç Gün İçinde Vücuttan Atılır.

Kendi Kendine Konuşanlar Deli Mi?
Hayır. İnsanların Yalnız Ya Da Sıkıntılı Olduğunda Kendi Kendilerine Konuşması Oldukça Normal Bir Durumdur. Siz yine de kendi kendinize konuşmayın, herkes bunu bilmiyor olabilir (:

Erkeklerde Selülit Olur Mu?
Portakal Kabuğu Gibi Bir Cilt Sadece Kadınlarda Değil Erkeklerde De Bulunuyor. Ancak Erkeklerde Selülit Daha Çok Boyun Ve Karın Bölgesinde Görülüyor.

Arka Koltukta Neden Araba Tutuyor?
Arkada Oturunca Ufuk Çizgisi Görülmüyor. Araç Tutması, İç Kulakta Hareket Algılanırken, Gözlerden Sabit Olduğunuz Bilgisinin Gelmesi Nedeniyle Yaşanır. Yani Arkada Otururken, Beyin Aracın Hareket Ettiğini Anlamaz Ve Böylece Vücut Dengesi Bozulur.

Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır Mı?
Evet. Sıcak İçecekler Vücudun Kendisini Olduğundan Daha Sıcak Zannetmesine Yol Açar. Vücut Daha Çok Terler Ve Bu Da Isı Kaybına Yol Açar.

Kuşlar Gerçekten Islanmaz Mı?

Kuşlar Gagalarında Ürettikleri Yağı Alarak Tüylerine Sürer. Bu Da Suyun Yağı Geçerek Tüylere Ulaşmasını Engeller. Yani Kuş Tüyleri Suya Dayanıklıdır. Islansalar uçamazlar zaten (:

Neden Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Birbirini Tutmuyor?
Tek Yumurta İkizleri Aynı DNA’ya Sahip Olsalar Da Hücre-Hücre Aynı Değildir, Dış Görünüşünüzü Genleriniz Belirlemez. Parmak İzleri İse Vücutta Maruz Kalınan Hormonlara Bağlıdır. İki Hücrenin Hormon Seviyesi Farklı Olduğu İçin, Parmak İzleri De Aynı Olmaz.

Neden Ateşimiz Çıktığında Üşürüz?
Ateş, Vücudun Kendi Termostatının Isısını Yükseltmesiyle Ortaya Çıkar. Ancak Kişi Terlemediği Ya Da Kan Basıncı Yükselmediği İçin Üşür.

Eşekarısı Bal Yapar Mı?
Hayır. Eşekarıları Yalnızca Çiçek Özlerini Emer Ve Ve Bu Özü Yavrularını Beslemek İçin De Kullanır. Bazı bölgelerde leş yediklerini de görmüştüm …

Dijital Fotoğraflar 100 Yıl Saklanır Mı?
Kağıda Basılır Ya Da Güneş Işınlarından Korunacak Şekilde CD’de Saklanırsa, Evet. Ama .sa .sa. sa (: zor yani…

Havaya Atılan Su Buz Olarak Düşer Mi?
Eksi 30 Derecede Havaya Atılan Su Yere Buz Olarak Düşer. Ama ne kadar yükseğe onu bilemeyiz.

Solaklar Daha Mı Zeki?
Şimdiye Kadarki Bilimsel Araştırmalar, Solakların Sağ Elini Kullananlardan Daha Yaratıcı Ya Da Zeki Olduğunu Göstermedi.

OK (İng. Tamam) Neyin Kısaltılmasıdır?
Bununla İlgili En Popüler Teori “All Correct’İn (Herşey Yolunda) Kasıtlı Olarak (Oll Korreckt) Biçiminde Yanlış Yazılması Ve Buradan Yapılan Kısaltma Olduğu Yönündedir. OK, Gülünç Olması İçin Sözcüklerin Yanlış Yazılmasının Moda Olduğu 1840′larda Boston Gazetelerinde Popüler Oldu. Siz yine de “Tamam” lafından vazgeçmeyin.

Neden Ozon Tabakasını, Ozon Gazıyla Dolduramıyoruz?
Antarktika Üzerindeki Ozon Deliğinin Kapladığı Alan, ABD’nin Yüzölçümünden Daha Büyüktür Ve Buranın Tekrar Doldurulması İçin On Milyonlarca Ton Ozon Gerekir. Bu Miktarda Ozonun Nakliyesinin Maliyeti Bile Astronomik Olur.

Yalnızca Su Ve Vitaminle Yaşanılır Mı?
Hayır. Vitamin Ve Minareller Kadar Enerji Üretmek Ve Hücrelerin Kendilerini Yenileyebilmesi İçin Karbonhidrat, Yağ Ve Proteine De Gereksinim Duyarız.Aynı zamanda proteinin vücut için  hayati bir önemi vardır.

Kusursuz Görüş Nedir?
Göz Doktorlarında Bulunan Harfli Çizelgenin Tamamını 6 Metrelik Bir Uzaklıktan Görmek Kusursuz Görüşün İşaretidir.

Bağımlı Olmak İçin Kaç Sigara İçilmeli?
Önemli Olan Sigara Sayısı Değil. Bağımlılık Sabah Uyandıktan Sonra İlk Sigarayı Ne Zaman Yaktığınızla İlgili. İlk Sigara İçişten Sonra Bağımlılık Bir Yıl İçinde Tamamlanıyor. “SİGARA İÇMEYİN :@”

Mikroplara Da Mikrop Bulaşır Mı?
Evet. Mikroplara Da Bulaşan Daha Küçük Mikroplar Bulunuyor. Acaba o mikroba bulaşan mikroba da mikrop bulaşır mı ki (:

Neden Soğan Doğramak Ağlatıyor?
Soğan Doğrandığında Havaya Lachrymatoryfactor İsimli Bir Enzim Yayılıyor Ve Bu Da Göz Kaşıntı Yapıyor. Göz İse Kendini Savunmak İçin Gözyaşlarını Kullanıyor.

Ameliyattan Sonra Metal Plaka Takıldı, Mıknatıs Gibi Bir Yere Yapışır Mıyım?
Hayır Çünkü Tıbbi Amaçla Kullanılan Titanyum, Manyetik Bileşimlerden Oluşmaz. O Yüzden Herhangi Bir Ameliyattan Sonra Böyle Bir Durum Söz Konusu Olmaz. :D Bu soruya çok güldüm…

İnsan Irkının Boyu Uzuyor Mu?
Batıda İyi Beslenme Ve Doğal Seleksiyon Sunucunda Ortalama Boy Giderek Uzuyor. Ancak 2.03 Metreden Uzun Kişilerde Kalp Vücuda Yeterince Kan Pompalayamıyor.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Gel-Gitler Değişirdi. Dünyanın Dönüş Hızı Azalır Ve Her Yüzyılda Bir, Tek Bir Günün Uzunluğu 0.002 Saniye Uzardı. Dünyanın 23.5 Derecelik Ekseni Ve Mevsimler Değişir.

Neden Sumo Güreşçileri Şişman?
Ne Kadar Şişman Olurlarsa Rakiplerinin Onları Ringden Dışarıya Atması O Kadar Zorlaşır. En Ağır Sumocu 267 Kiloydu Ve Hiç Yenilmedi.

İnsanlar Neden Ağlıyor?
Göz, Günde 300 Ml Göz Yaşı Üretiyor. Duygusal Göz Yaşları Beyindeki Bir Sinir Merkezi Tarafından Gönderilen Sinyalle Harakete Geçiyor. Sinyal, Yüzde Kan Basıncının Yükselmesine Ve Yaşların Gözden Süzülmesine Yol Açıyor.

Uzay Nerede Başlıyor?
NASA, Dünyadan 80 Km Uzaklaşabilen İnsanlara Astronot Unvanını Veriyor Ancak Diğer Uzay Araştırma Merkezleri Son Yıllarda Bu Mesafeyi 100 Km’ye Yükseltti.

Kaşınmak Tam Olarak Ne Demek?
Kaşınmak, Cilidin Çok Hafifçe Uyarılmasıdır. Bunun Böcek Isırığına Karşı Bir Savunma Mekanizması Olarak Geliştirildiği Tahmin Ediliyor. Allah’ın işine bak sen. İnce ayrıntı budur işte.

Dejavu Nedir?
Normade Aynı Anda Gerçekleşen Duyarlılık Ve Algılama, Birbirine Senkronize Olamayınca Kişi “Bu Anı Daha Önce Yaşamıştım” Hissine Kapılıyor.

GPS’li Telefonla Takip Edilir Misiniz?
Evet Edilirsiniz Ancak Sizi Takip Eden Kişiyle Telefonda Olmalısınız. Teknoloji gelişti şimdi elde IPhone ile kesin edilirsiniz :D

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Yapılır?
Cam Katmanları Arasına Polykarbon Plastik Malzemesi Konularak Yapılır. Kurşuna Dayanıklı Cam Denmesi Daha Mantıklı Olur Çünkü Aynı Noktaya Ardarda Yapılan Atışlar Sonucu Cam Kırılır.

Fırtınada En Güvenli Yer Neresidir?
Düz Bir Alanda Ağaç Gibi Dikey Cisimlerin Bulunmadığı Bir Yerde Yere Yatarak Bekleyebilirsiniz. Ya Da Bir Çukurun İçine Saklanın. Veya saklanmayın işi oluruna bırakın :D

Istakoz Neden Canlı Pişirilir? Acıyı Hisseder Mi?
Kabuklu Deniz Hayvanlarında Bakteriler Vardır Ve Öldükleri Zaman Bu Bakteriler Vücudu Ele Geçirip, Zehirlenmelere Sebep Olabilir. Doku Yaralanmasına Hormonal Ve Fiziksel Tepki Gösterir. Yani Acı Hisseder. “YEMEYİN CANİLER:@”

Suya Alerjik Olunur Mu?
Hayır. Bir Maddeye Karşı Alerji Bağışıklık Sisteminin Bu Maddeye Antikorlarıyla Saldırmasıyla Ortaya Çıkar. Ancak Suya Etki Eden Bir Antikor Bulunmuyor.

Saf Oksijen Solumak Öldürür Mü?
Oksijen Yoğunluğu Yüksek Hava Soluduğunuzda Akciğerler Bu Oksiyeni Vücuda Dağıtamaz. Oksijen Aksciğerdeki Proteine Yapışarak Merkezi Sinir Sistemi Ve Retinaya Hasar Verir.

Hapşırırken Gözlerinizi Kapatmazsanız Ne Olur?
Hapşırıktan Etkilenen Burun Ve Ağızın Gözle Hiçbir İlişkisi Yok.

Neden Acıkıyoruz?
Açlık Hissini İnsülin, Leptin, Grelin Ve Cholecystokinin Hormonları Kontrol Eder. Beyne Açlık Mesajını Yollan Bu Hormonların Seviyesi Kandaki Çeşitli Besin Ve Midedeki Sindirim Sıvılarına Bağlıdır.

Kötü Koku Sinekleri Neden Çekiyor?
Kötü Koku, Çürümenin İşaretidir. Bu Da Sineklerin Rahatça Üreyebileceği Nemli Ve Yumuşak Bir Yer Bulunduğunu Gösterir. Kötü Kokular Özellikle Dişi Sinekleri Çeker. İyi kokun ki sineklenmeyin. (:

Neden Güneş Işığı Mutlu Ediyor?
Beyin Ve Dolaşım Sistemi Ruh Halini Dengeliyor. Melatonin İsimli Bir Hormon Her İki Sisteme De Etki Ediyor, Seviyesi Güneşte Azalıyor Ve Uyku Düzenini Ayarlıyor. Fazlası Depresyona Yol Açabiliyor.

Denizanası İğnesinin Acısını İdrarla Azaltabilir Miyiz?
Hayır, Tam Tersi, İdrar Zehirin Ve Acının Artmasına Sebep Verir. Yaraya işemeyin pansuman yapın.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?
Hayır Bu Hastalık Gözdeki Renklere Karşı Duyarlı Olan Proteinleri Etkileyen Genetik Bir Kusurdur.

Kafanın Büyüklüğü IQ’yu Etkiler Mi?
Bilim Adamları, Yetişkinlerde Kafanın Ya Da Beynin Büyüklüğünün IQ Üzerinde Hiçbir Etkisi Olmadığını Ortaya Koydu.

Zıt Karakterler Birbirini Çeker Mi?
Hayır, İnsanlar Kendilerine Benzeyen Karaktere Sahip Olan İnsanları Kendilerine Partner Olarak Seçer.

Gıdıklanırken Neden Güleriz?
Gıdıklanırken Gülmeyi, Eğlence İçin Küçükken Başkalarının Gıdıklamasıyla Öğrenmekteyiz. En Son Yapılan Araştırmaya Göre Ne Kadar Uğraşırsa Uğraşsın Bir Birey Kendini Gıdıklayamaz. Bu tezi Türkler çürütür hadin gençler… :D

Tavukların Kanatları Var Ama Neden Uçamazlar?
Yabani Tavuklar Uçabiliyor. Ancak Binlerce Yıl Boyunca Kümes Hayvanı Olarak Yetiştirildikleri İçin Ufak Bir Uçuş İçin Bile Fazla Ağırlar.

Bitkilere Müzik Çalmak Daha Hızlı Büyümelerini Sağlar Mı?
Hayır. Dünyada Müziğin Titreşimine Tepki Veren Çok Az Sayıda Bitki Var.

Deniz Havası Almak Sağlıklı Mı?
Şehirden Uzak Deniz Kıyısında Yaşamak Sağlıklı Olabilir. “Deniz Havası” Yani Denizin Neden Olduğu Güzel Koku, Sahilde Yaşayan Bir Bakteri Sayesinde Ortaya Çıkar. Ama Uzmanlar Bakterinin, Limanlardaki Egzoz Gazının Havayı Daha Da Kirletmesine Neden Olduğunu Ortaya Koydu.

İştah Nedir?
İştah Vücuttaki Besin Dengesizliğini Düzenliyor, Ancak Bunu Destekleyen İyi Kanıt Bulunmuyor. Örneğin, Çikolata Magnezyum İçeriyor Ve Magnezyum Eksikliği Kadınlarda Adet Öncesi Belirtileri Kötüleştiriyor.

Sivrisinek Isırınca Neden Kaşınırız?
Sivrisinek Isırdığı Zaman, Antikoagülan (Kan Pıhtılaşmasını Engelleyen) Enzimleri İçeren Tükürük Enjekte Ediyor. Bağışıklık Sisteminiz Sonra Bu Yabancı Proteinlere Engel Olmak İçin Antikorlar Yapmaya Başlıyor. Bir Süre İçin, Bu Bağışıklık Reaksiyonu Kaşıntıya Ve Şişmiş Kabarcığa Neden Oluyor. Yani vücudunuz tehlikenin farkında siz rahat olun (:

Fobilerin Nedeni Nedir?
İnsanların Yaklaşık Yüzde Onu Fobilerden Müzdariptir. Bazılarında Travmatik Bir Olay Tetikleyici Olabilirken Bazı Fobiler Fiziksel Problemlerle İlgili Olabilir. Yapılan Araştırmalar Bazı Basit Fobilerin Genetik Olduğunu Bazılarınınsa Kültürel Geçmişe Dayandığını Gösteriyor.

Sizin de ilginç bulduğunuz bilgiler varsa paylaşın yayınlayalım.


21 Mart 2012
1
MakaleYazarı

“Dünyanın En Saçma Soruları ve Cevapları” için 15 Yorum

 1. yazar dedi ki:

  neden bacaklarimiz agrir ?? :D

 2. Bunsdan Sanane dedi ki:

  Dünyada iki tane Ay olsaydı ne olurdu ?

  Güneşimiz Daha Büyük Olsaydı ne Olurdu(ki Bu bir kaç milyon yıl sonra gerçekleşecek)?

  İnsanlarda Neden kuyruk Yok? :)

  • Hazır Cevap Fatmanur dedi ki:

   Dünyada iki tane Ay olsaydı ne olurdu ? 2 kere gece olurdu ve daha fazla uyuyacaktık
   Güneşimiz Daha Büyük Olsaydı ne Olurdu şimdikinden daha çok sıcaklardık
   İnsanlarda Neden kuyruk Yok? bu da enn saçma soruydu ve cevap çok basit Allah yaratmadığı için eğer çok istiyorsan satılır alabilirsin:D

 3. Beren dedi ki:

  İnsanlar neden sinirlenir?

 4. ismimisim dedi ki:

  niçin fare kokulu kedi aması yoktur?
  niçin uçaklarda paraşüt değide can yeleği vardır?
  Niçin limonlu gazozların içerisinde bir sürü suni tatlandırıcı varken bulaşık deterjanında gerçek limon suyu kullanılmaktadır?
  Niçin yanlış çevrilen telefon numarası hiçbir zaman meşgul çalmaz?
  Yüzmek zayıflatıyorsa balinalar nerede yanlış yapıyorlar?
  Teflona hiçbir sey yapışmadığı halde teflon tavaya nasıl yapışmıştır?

  Hadi Hazır Cevap Fatmanur Bunlarıda Cevapla

 5. ozkanjo57 dedi ki:

  *fare kokulu kedi maması yoktur çünkü kedi fare yemez .

  *yanlış çevrilen tlfon neden meşgul çalmaz .çünkü meşgul olmadığından

  *teflona hiçbir şey yapmışdağı halde teflon tavaya nasıl yapışmıştır çünkü teflonun 2 tarafı var bitarafını yapıştırıyolar diğeri açıkta kalıyo

  yüzmek zayıflatıyorsa balinalar nerde yanlış yapıyor çünkü sadece yüzmüyolar yemek de yiyolar

  gerisini bilmiyorum :D :D

 6. Hande naz dedi ki:

  Zıplamak zayıflatıyorsa kankurular nerede yanlış yapıyor?
  Neden dünya yuvarlak?
  Allah’ı kim yarattı?
  Neden 1+1=2?
  Neden 2 tane kalbimiz yok ?
  bokumuzun duyu organları yok?
  Balina kusmuğu çok değerlide insan kusmuğu bu kadar değersiz?
  Neden kanımız mavi alyıvarlarla karışınca sarı yerine kırmızı oluyor?
  Benim adım neden deniz ?
  Soyadım neden özkan ?

  • Xjxnc dedi ki:

   3.soruna cevap vereyim gerisi zaten bı garip.
   Bir örnek üzerinden gideyim,senin evli bir abin var diyelim ve yengen hamile farz edelim.abin bir gün arıyor yengen doğum yaptı diyor.senin soracagin sorulardan biri cinsiyeti ne demek olur.

   Bide tersten düşünelim.yengen arıyor abin doğum yaptı diyor.sen ne dersin cinsiyeti ne diye mi sorarsin, yoksa abim nasıl doğum yapsın o erkek,mı dersin.

   Örnekten de anladığın gibi bir şeyin sıfatlarında o fiil yoksa ona o fiili yaptın mı sorusunu sormak saçma oluyor. Hz.Allahin yaratılmamış olma sıfatına da senin sorun saçma geliyor

 7. mehmet dedi ki:

  Hande naz
  Çünkü sen … DUZENLENMİŞTİR …

 8. ddvfssapğş dedi ki:

  Eğer bugün hava sıcaklığı 0 derece ise ve yarın iki kat daha soğuk olacaksa, yarın da mı 0 derece olacak demektir?

 9. ddvfssapğş dedi ki:

  İnekler ot yiyip süt üretiyorsa sütün hammaddesi ot mudur?

 10. ddvfssapğş dedi ki:

  * Neden hiç mavi sebze yok?
  * Balık yediğimiz zaman süt içince zehirleniyorsak, denize süt dökersek balıklar ölür mü?
  *dunya dondugune gore neden dusmuyoruz

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz

DOĞRULAMA SİSTEMİ *