Akıllı Telefonların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bildiğiniz gibi telefonlar geliştikçe elektrik ihtiyacı artıyor. Bu da beraberinde pil ömrünü etkiliyor. Tabetler, telefonlar artık batarya problemi yaşamamıza neden oluyor. Bu sinir bozucu olayı en aza indirmek için yapılması gerekenleri bu yazımda açıklayacağım.

Akıllı Telefonlarda ve tabletlerde batarya ömrü nasıl uzatılır? İşte cevabı…

pil-batarya

Bir uygulamadan çıkmak ile uygulama kapatılmış olmaz bu nedenle yine kullanmayacağınız uygulamaları kapalı tutun.

Şayet yüklediğiniz uygulamaları telefonun hafızasına kurmuşsanız bu uygulamaları bellek kartına taşıyabilirsiniz.Böylece telefon hafızası dolmamış olacak dolayısıyla cihazınız hem hızlanacak hemde lüzumsuz işlemlerle telefonu meşkul etmemiş olacak.

İhtiyaç duymadığınız  uygulamaları silerek telefonunuzun hafızasında yer açmanız  cihazın işlem yapma süresini kısaltacaktır ve batarya ömrünü etkileyecektir.

Telefonunuzda duvar kağıdı seçimiz de aygıtın pil ömrünü etkiler. Hareketli bir duvar kağıdı aygıtın kaynaklarının abes yere kullanılması anlamına gelir. En az enerji tüketiminin kara geri plan seçimiyle gerçekleşmesi bundan dolayıdır.

Cihazımızın ayarlarını değiştirebiliriz. Veri transferi, Wi-Fi ve GPS hizmetleri uzun ve kısa vadeli batarya ömrünü tüketir. Akıllı cihazlar web üzerinde, dosya aktarımlarında veri alıp gönderirken  ehemmiyetli miktarda güç kullanırlar. Bu fonksiyonları kullanmadığınız süre içinde mutlaka devre dışı bırakın.

Şebekleri aygıtın aktif olmadığı vakitlerde kapatmalısınız.  Ayarlarınızı optimize ederek batarya ömrünüzü uzatabilirsiniz. Mesela; Otomatik e-posta, uygulama güncellemeleri, bildirimleri olabildiğince minimum kullanmaya itina gösterin. Ayrıca, Google Haritalar gibi konum tabanlı uygulamaları yönetmek için işinizi bitirdikten sonra GPS kapatmayı unutmayın.

Ekran parlaklığını olabildiğince düşürün. Kendi kişisel bilgisayarım ekran parlaklığı yüksek performansta üç saat, tasarruf modunda 7,5 saat batarya ömrüne sahip. Ekranın kararma ve tuş kilidinin devreye girme süresini kısaltın. Yedek bataryaların yahut cihazınızın aşırı sıcak yerlerde bulunmamasına dikkat edin.

Equalizer özelliğini şarkı dinlerken kapalı tutun. Batarya ömrünün kısalmasını engellemiş olursunuz. Buna en güzel örnek Samsung telefonlardır, çoğunda equalizer olmadığı için bataryaları müzik çalarken bitmez veya geç biter.

Son olarak da orijinal bataryaları tercih edin ve asla bataryanız tamamen bitmeden doldurmaya kalkmayın. 12 saati aşkın sürede bataryayı şarjda bırakmayın.

 


2 Mayıs 2012
1
MakaleYazarı

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz