2012 Ek Yerleştirme Hakkında Her Şey

Üniversiteye öğrenci olma hayali içinde olan bir çok aday ikinci yerleştirmeleri dört göz ile takip ediyor. Bu adayların işini kolaylaştırmak için bizler de ikinci tercih yani 2012 Ek yerleştirme ile ilgili her şeyi bu yazımızda derledik. Kafanızda ki tüm soruların cevabı konumuzun devamında…

BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİLDİR. ANCAK 3-5 EKİM ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

Üniversite yerleştirmelerinin ilk basamağı sonuçlandı, henüz yerleştirilmemiş öğrenciler için ek yerleştirme tercih hakkı devam ediyor. Yakında ek yerleştirme kılavuzu yayımlanacak (Eylül ayının 15inden sonra) 2012 yılı EK Yerleştirmeleri için, kimlerin ek yerleştirmeye başvurabileceği, kimlerin tercih yapabileceğini anlatmaya çalıştık. Bu yazı kılavuz yayımlanınca güncellenecektir.

KİMLER 2012 EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURU YAPABİLİR ?

 • Ek Yerleştirmeye başvurabilmek için 2012 ÖSYS’ye girmiş olmak gerekir (LYS ve/veya YGS)
 • 2012 ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir üniversiteye yerleştirilen adaylar (açık öğretim kontenjansız programları hariç) ek yerleştirmede tercih yapamazlar.
 • Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2012 ÖSYS merkezi yerleştirilmesinde hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açıköğretimin kontenjansız bölümlerine yerleştirilmiş olmak gerekir.
 • ilk tercihi kaçıranlar veya herhangi bir nedenle yapmayanlar, ek yerleştirme tercihi yapabilir.
 • Merkezi yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ile kontenjansız açık öğretime yerleştirilen öğrenciler Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabilirler.
 • Yeni açılan yüksek öğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yüksek öğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir.
 • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bir kaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, o puana eşit veya yüksek puanı olanlar tercih edebilir. (Bu maddenin ayrıntısı için kılavuzu yayınlanacak. Bekleyiniz.)
 • Önemli : Özel yetenek sınavıyla bir üniversiteye yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilirler.
 • Adayların yüksek öğretim programlarını tercih edebilmeleri için özel koşulları karşılamaları gerekir. (Kılavuzdaki tablolarda belirtilecektir.)
 • LYS ve YGS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuranlar, sınava başvurduğu halde sınava girmeyenler tercih yapabilir. Ancak özel tabloları takip etmelidirler.( Kılavuzun yayımlanmasını bekleyiniz. )
Kısmen universitedu . com sitesinden alıntıdır.

2012-ek-yerlestirme-hakkinda-her-sey
2012 EK YERLEŞTİRME

 

2012 Ek Yerleştirme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • 2012 ÖSYS’ye girmedim, ek tercih yapabilir miyim? (HAYIR)
 • Kontenjanlı Bölüm Nedir? (Belirli sayıda öğrenci alan bölümlerdir.)
 • Kontenjansız Bölüm Nedir? (Öğrenci alımında belirli bir sınırlama olmayan bölümlerdir. Ayrıntılar kılavuzda yayınlanacaktır.)
 • 2012 ÖSYS’ye girdim fakat ilk tercihi kaçırdım.Ek tercih yapabilir miyim? (EVET YAPABİLİRSİNİZ.)
 • 2012 ÖSYS’ye girdim ve ilk tercihi yaptım. Fakat tercihlerimden hiçbiri tutmadı, ek yerleştirmeye başvurabilir miyim? (EVET, BAŞVURABİLİRSİNİZ.)
 • 2012 ÖSYS’ye girdim. İlk tercihte KONTENJANLI bir bölümü kazandım, kayıt yaptırdım, ek yerleştirmeye başvurabilir miyim? (HAYIR Malesef.)
 • 2012 ÖSYS’ye girdim, ilk tercihte kontenjanlı bir bölümü kazandım ancak kaydımı yaptırmadım. Ek yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim? (HAYIR Malesef.)
 • Daha önceki yıllarda ÖSYS’ye girdim, ek yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim? (HAYIR.)
 • Özel yetenek sınavıyla bir üniversiteye yerleştirildim. Ek Yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim? (EVET.)
SORULARINIZ İÇİN SİTEMİZİN YORUM KISMINI KULLANABİLİRSİNİZ…

11 Eylül 2012
1
MakaleYazarı

“2012 Ek Yerleştirme Hakkında Her Şey” için 45 Yorum

 1. ebru dedi ki:

  açıköğretim ilahiyat bölümüne yerleştim . ek yerleştirme hakkım varmı ? açık öğretim kontenjansız bölümleri nelerdir

 2. can A dedi ki:

  Mrmba ben açıköretim kontenjanlı edebiyat bölümünü kazandım ama ek tercih yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim ek tercihde açıöğretimin kontenjansız bölümlerini yazacağım

 3. sedef dedi ki:

  ilahiyat açık öğretim bu sene kontenjan sınırlaması getirildimi bu sene yürülüğe grcekmi?

 4. hazel dedi ki:

  ilk terciğimi yaptm ama kontmjn sınırlaması olmaym bir bölm cıktı ek terch yapablrmiym

 5. pelin dedi ki:

  ben bu yıl imam hatip lisesinden mezun oldum tercihte bir yer gelmedi puanım 308 ilahiyat tercih etmiştim acaba ek kontenjanda gelme şansı varmı bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

 6. Ahmet sezer dedi ki:

  ilk tercihte bi yer gelmedi.ek yerleştirmede hem normal üniversite hemde açıköğretime gidebilirmiyim…eğer olmuyorsa ek tercihte örgün öğretim yazıp sonradan açıköğretime gitme imkanı varmı..???

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Anlamadım tam ama şöyle bişey yapılabilir. Örgün eğitim yazılabilir. 2. üniversite ile de açıköğretim okunabilir. Detaylar için ilgili bürolara müracaat edin.

 7. haticetrt dedi ki:

  özel okul çıktı 2. tercihlerimi yapma sansım varmı ?

 8. hilal dedi ki:

  ilk tercihlerde yerleşemedim ek tercihlerde atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi sosyal hizmetler lisans programını yazmak istiyorum fakat 336 ile kapattı benim puanım 324. bölümün 1461 tane kontenjanı boş kaldı.tercih yapabilir miyim?

 9. Beyza özçelik dedi ki:

  Ben ilk tercihden yerleşmedim ilahiyat fakültesi istiyorum su an kılavuzda benimle aynı puanda yüksek ve düşük puanda yerler var benden iki puan yüksek olan yeri daha önce tercih etmiştim şimdi onu tekrar tercih edebilirmiyim yoksa yüksek yerleri yazamiyor muyum lütfen biri cevap versin….

 10. elif dedi ki:

  aöf adaleti kazandım kayıt yaptım ek yerleştirmede 6250 boş kontenjanı var ek tercih yapabilir miyim?acil cvp verir misiniz lütfen…

  • MakaleYazarı dedi ki:

   aof adalet bölümü bildiğim kadarıyla kontenjansızdı. Eğer hala kontenjansız ise evet ek tercih yapabilirsiniz, ancak kontenjanlı ise yapamazsınız.

 11. adem dedi ki:

  sınava girmedim i hatip mezunuyum ek yerleştirmede aöf ilahiyata kayıt yaptırabilirmiyim

 12. lavin kaya dedi ki:

  mrh bu kendi puanindan yuksek yerleri yazamama konusu nedir alanlami ilgili yazarsaniz cok sevinirim

  • musa denız dedi ki:

   lavın tablo 3b ve tablo 4 de kendi puanından yüksek yerleri yazamazsın yazarsan ölü tercih olur dikkate alınmaz tercihlerin küsüratlara bile dikkat ediyorlar dikkat et

 13. lavin kaya dedi ki:

  BIDE BENIM PUANIM TM 333 HEP SINIF OGR YAZDIM GELME IHTIMALI VARMI SIZCE BASKA SEYLERMI YAZMALIYIMM 360 GIBI KAPATILMIS

 14. muratdrz dedi ki:

  puanım 230 açıköğretim 4 yıllık kontenjan 5000 gelir mi???

 15. ali ahmet dedi ki:

  merhablar ben ıkıncı tercıgımı yapcam ılk sıralara normal egıtım veren unıversıtelerı yazıcam en altada acık ogretım kontenjanlı bolumu yazmak ıstıyorum benım sorum ılk yazdıklarıma bakılmadan dırek acık ogretımmı olur yoksa sıraya gore bakılıp hıc bı yer olmassa acık ogretımmı olur ?

  • musa denız dedi ki:

   Bende merakla bu sorunun cevabını bekliyorum benim bildiğim direk aöf cıkıyor ama emin değilim bakalım cevaplasınlar bi

 16. musa denız dedi ki:

  merhabalar ben 1.tercihde yerleşemedim 2. tercihdede yerleşemezsem kontenjansız açıköğretim bölümlerine kayıt olabilirmiyim? cevaplarsanz sevinirim

 17. ali ahmet dedi ki:

  ıstedıgımız cevap bu degıl tekrar yazıyorumm bı bılgınız varsa soylersenız sevınırım yoksa yapcak bısı yok ben ıkıncı tercıgımı yapcam ılk sıralara normal egıtım veren unıversıtelerı yazıcam en altada acık ogretım kontenjanlı bolumu yazmak ıstıyorum benım sorum ılk yazdıklarıma bakılmadan dırek acık ogretımmı olur yoksa sıraya gore bakılıp hıc bı yer olmassa acık ogretımmı olur ?

 18. ali ahmet dedi ki:

  tesekkurler

 19. beyza nur dedi ki:

  ben ekyerleştirmeyle edebiyat bölümüne gideceğim ve derslerde geri kalmaktan korkuyorum vizeler başlayacakmış.ekyerleştirme sonucları acıklanana kadar kaybettiğim konuları çalışmak istiyorum ki geri kalmayayım.bu konuları nereden bulabilirim

 20. kübra dedi ki:

  anadolu lisesi mezunuyum ygs3 puanım 340 ilk tercihimde tıbbi dökümantasyn ve sekreterlik yazmıstım gelmedi,ikinci tercihte puanımın altındaki ünv yazdım .. gelme olasılığı nedir? yardmcı olursanız sevncm..

 21. elif dedi ki:

  acaba sonuçlar ne zaman açıklanır.geçen yıl kaç gün sonra açıklanmış?

 22. gizem dedi ki:

  Brn ilk tercihlerimde bi yeri kazanamadim ancak ek yerlestirmelerde tercihte bulunucam ve acikogretim yazmak istiyorum sizce yazabilirmiyim ?

 23. zeynel48 dedi ki:

  anadolu unıversıtesı acıkogretım sosyal hızmetler kazandım ek tercıh yapma hakkım var mı hocam şimdiden teşekkurler

 24. büşra dedi ki:

  ek tercihlere hem 4 yıl normal ilahiyat hem açık öğretim yazılabilir mi acaba

 25. seyfullah dedi ki:

  s.a. Kıymetli kardeşim ben imam hatip lisesini açıktan bitirdim ve sınavsız geçişi seçtim ama ilk tercihi kaçırdım.Acaba ek tercihler yapılacağında bende bundan yararlanabilirmiyim? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.Allahım razı olsun.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz