2012-2013 KYK Burs ve Kredi Hakkında Bilgiler

2012-2013 yılı KYK burs ve kredi sonuçlarını hepiniz dört gözle bekliyorsunuz. Sonuçları beklediğiniz gibi birçoğunuz bazı endişeler taşıyorsunuz. Bunlar: Burs mu çıktı kredi mi? Kredi çıksa ben ne yapacam? v.s.. v.s…

Bütün bu sorularınıza bu başlık altında yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle sonuçların açıklanmasından başlayalım. KESİN BİR TARİH OLMAMAKLA BİRLİKTE geçmiş yıllara bakarak sonuçların 2012 Aralık ayı içerisinde veya kasım ayı sonunda açıklanması bekleniyor. Kyk.gov.tr’den açıklanacak sonuçlara göre öğrenciler başvurularına göre burs veya kredi alacaklar. Sistemin işleyişinden bahsetmek gerekirse;

Eğer başvuru formunda BURS ve KREDİLERi işaretlediyseniz;

 • Öncelikle bursa ihtiyacınız olup olmadığına bakılır. Eğer uygun görülürseniz kredi başvurunuzdan önce burs başvurunuz onaylanır dolayısıyla kredi başvurunuz düşer, burs başvurunuz onaylanmış sayılır.
 • Burs çıkmaz ise %99 ihtimal ile katkı ve öğrenim kredisi çıkar.

Burs ve Kredi arasındaki farklar nelerdir?

 1. Burs başbakanlık tarafından verilir ve geri ödemesi yoktur FAKAT kredinin geri ödemesi vardır.
 2. Bursunuzun devamı için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Disiplin ve not şartı. (ayrıntılar için üniversitenize veya kyk’ya ulaşabilirsiniz.)
 3. Kredi alırsanız geri ödemesi vardır ve beyaz eşyaya endexli faiz oranlarına göre anaparaya faiz eklenerek sizlerden tahsil edilir.
 4. Kredi ödemesi ilk sigorta başlangıcında başlar veya öğrencilikten 2 yıl sonra. Bu süreyi uzattırabilir, taksitlendirme yapabilir ve çeşitli yollar deneyebilirsiniz.
 5. Bursunuz başarısızlık nedeniyle düşerse artık burs değil kredi almış olursunuz. Yani bursunuz krediye dönüşür.

 KYK KREDİ VE BURS SONUÇLARI 2013 2012

Ben krediye başvurdum ama kredi çıkarsa almak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle adama sorarlar madem almayacan niye başvurdun :D, neyse şaka bir yana bunun için endişelenmenize gerek yok. Başvurdunuz diye illaki almak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağım işlemleri yapmaz veya kyk’ya bir dilekçe ile almak istemediğinizi beyan edebilirsiniz.

BURS VEYA KREDİ ÇIKANLARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER ve GEREKLİ EVRAKLAR

 • Öncelikli olanların öncelikli olduğuna dair belgeleri aşağıdaki açıklamaya uygun olarak hazırlamaları gereklidir.

Öncelik Belgeleri
– Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,
– Şehit veya gazi çocuğu belgesi
– Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak)
– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,
– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlama belgesi,
– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),
– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA veya Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA (ADRES KONUSUNDA EMİN DEĞİLİZ, LÜTFEN KYK’YI ARAYIN) ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Daha sonra bulunduğunuz ilde herhangi bir notere giderek işlemler yaptıracaksınız. Bu işlemler şunlar; Adınıza düzenlenecek olan senetin imzalanması ve noterce tanzim ve tasdiklenmesi. Bunun için kimliğiniz yanında olmalıdır. İmza atacaksınız ve notere belirli bir para vereceksiniz. Miktarı bilmiyorum ama 30 TL veya 60 TL gibi bir şeydi sanırım.  NOT: 18 yaşından küçükler ailesinden biri ile gitmelidir. 18 yaşından büyükler ise bu işlemleri kendi yapabilirler.
 • Daha sonra noterden aldığınız belgeleri bulunduğunuz ilin KYK müdürlüğüne götürmeli ve teslim etmelisiniz.

Bundan sonra başka yapacağınız işlem kalmıyor. Bu da kısa bir bilgi;

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

Alıntı: kyk.gov.tr

 

SIKÇA SORULAN SORULAR :

 

 • Öğrenim kredisi, katkı kredisi veya burs birbirini nasıl etkiler, bunlardan birine sahip ise öğrenci diğerlerine hak kazanamaz mı? Örneğin öğrenim kredisi alan bir öğrenci gelecek sene burs alabilmek için öğrenim kredisini durdurmalı mıdır?

Burs, öğrenim ve/veya katkı kredisine müracaat eden öğrenci ancak şu şekilde kredi alabilmektedir.

BURS + KATKI kredisi alabilir.

ÖĞRENİM+ KATKI  kredisi alabilir.

Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisini birlikte kazanamaz. Burs alan öğrenim alamaz. Öğrenim alan burs alamaz.

Öğrenim kredisi alan öğrenci bir sonraki yıl burs başvurusunda bulunamaz Burs Kredisi Yönetmeliği Madde 9 ( a ) bendi “Kurumdan öğrenim veya burs kredisi almış öğrenciler”

Bu nedenle; öğrenim kredisi alır iken burs almak için öğrenim kredisinden vazgeçmeyiniz zira her hangi bir krediden vazgeçilmesi halinde tekrar ödeme yapılmamaktadır.

 • Erasmus programına katılmak KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisini etkiler mi, kazanılmış haklar kaybedilir mi?

Etkilemez yurt dışında olsalar dahi burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemeleri devam eder.

 • KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrenci bursunu hangi tarihlerde almalı, belirli tarihlerde almaz ise bu burs onun için bankada birikir mi, veya burs hakkını kaybeder mi?

Gerek burs kredisi gerekse öğrenim kredisi her ayın 7 sinde ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler gerek burs gerekse öğrenim kredisini bir yıl içerisinde tahsil etmemeleri halinde burs yada öğrenim kredileri geri çekilmektedir. Kredilerin geri çekilmesi bu haklarının kayıp olduğu anlamına gelmemektedir. Geri çekilen paraları Yurtkur a başvurmaları halinde geri çekilen paralar topluca ödenir. (öğrenci aktif öğrenci ise  borç ödeme zamanı gelmemiş ise )

 • Başvuru evraklarında hata yaptığını fark eden bir öğrenci daha sonra bu hatayı nasıl düzeltebilir, kime başvurabilir?

Başvuru yapan öğrenciler mutlaka başvuru çıktısı alması gerekmektedir. Başvuru çıktısı kontrolü esnasında bir hata görmüş ise başvuru güncellemeye açık olduğundan tekrar girip düzeltme yapabilir. Ancak ÖSYM ce alınan başvurularda güncelleme yetkisi yoktur. ÖSYM den başvuru yaptığı zaman bir hata yapmış ise başvuru tarihinden sonraki bir ay içinde hatayı Yurtkur a bir dilekçe ile bildirmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

Başvuru süresi bitti hata yaptığınızı anladınız yada sosyo ekonomik durumunuzda bir değişiklik meydana geldi bu durumunuzu da bir dilekçe ile Yurtkur a bildirmeniz halinde veya belgelerle ispatlamanız halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

 • KYK soruları ile ilgili danışabilecekleri hangi illerde müdürlükler veya ofisler vardır? Adresleri nelerdir?

Yurtkur ile; ilgili her hangi probleminizi

Telefon ile; 0 (312) 363 87 70 dahili 6 ı tuşlayarak;

Dilekçe ile; YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No : 61 06590-Cebeci-Ankara

Elektronik Posta ile; http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/krediMailGiris.do linke tıklayarak yapabilirsiniz.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursunu kendi iptal ettiren bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz, kendi isteği ile dahi olsa tekrar başlatılamaz. Ancak; lisans dönemini tamamlayıp Master eğitimine başlayan öğrenci burs için yeniden başvurabilir. Aynı şekilde Master döneminde burs almış ise doktora dönemine geçtiğinde de tekrar burs başvurusunda bulunabilir.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursu kurum tarafından kesilen bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz.

 • Af ile tekrar eğitime dönen öğrenciler KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Aftan dönen öğrenci ayrılış tarihi ile yeniden dönüş tarihi arasında bir öğretim yılı boşluk yok ise evet başvurabilir

 • Daha önce bursa hak kazanan fakat eğitimi bırakan daha sonra af ile eğitme geri dönenler bursları devam eder mi, etmez ise yeniden başvurabilirler mi?

Eğer bir öğretim yılından fazla ara vermiş ise kesinlikle hiçbir kredi alamaz

 • Açıköğretimde okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

AÖF  İngilizce öğretmenliği bölümünde 1. Ve 2. Sınıflarda örgün öğretim gören ile bunun dışında öncelikli olan (şehit çocuğu, yetiştirme yurdunda barınan vb gibi ) öğrencilere verilmektedir.

 • Burs kazananlar nasıl belirleniyor? Kura yöntemi kullanılıyor mu? Maddi durumu daha iyi olduğu arkadaşları tarafından bilinen öğrenciler için kura sorusu sorulmuştur?

Değerlendirilme öncelikle burs için yapılmaktadır. Burs müracaatında bulunan öğrencilerin beyanları Yurt kur’ca araştırılmakta ve beyanları değerlendirilmeye alınmaktadır. Değerlendirilme soncunda öğrenci burs kazanmaya yeterli görülmesi halinde burs tahsisi yapılmaktadır. Burs alamayan öğrencilere öğrenim kredisi tahsisi yapılmaktadır. Kura yöntemi bulunmamaktadır.

 • Vakıf okullarında okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler Yurtkur dan ancak burs yada öğrenim kredisi alabilmektedirler. Katkı kredisi alamazlar. Zira katkı kredisi eğitim harcı olduğundan zaten vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci eğitim harcını kendisi ödemektedir. Bu yüzden katkı kredisine müracaat etseler dahi katkı kredisi tahsisi yapılmaz bu duruma ikinci öğretim öğrencileri de dahildir.

 • Özel okullarda okuyanlar  KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi başvurabilir mi?

Katkı hariç diğer kredilere başvurabilirler.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi alanların bursu hangi sebeplerden dolayı kesilir?

Öğretim kurumunu terk etmesi halinde (burs, öğrenim ve/veya katık kredisi kesilir) bir yıl ara vermeden tekrar döner yada başka bir öğretim kurumunu kazanır ise bu durumunu ispatlaması halinde tekrar ödeme yapılabilir.

Öğretim kurumunda başarısız olması halinde (burs kredisi kesilir kesilen burs öğrenim kredisine dönüştürülür) burs alan öğrenci bir sonraki öğretim yılında başarılı olsa dahi bursu tekrar verilmez.

Kayıt dondurması halinde kayıt dondurma sureleri içinde tüm kredileri kesilir. Tekrar başlatılması öğrencinin kayıt dondurma süresinin sona erdiğini gösterir öğrenci belgesi göndermesi halinde başlatılır.

Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrencilerin (burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi kesilir.) mahkeme kararı ile suçsuz olduğunu ispatlaması halinde mahkeme kararını bir dilekçe ekinde göndermesi halinde kredileri tekrar kesildiği tarihten itibaren başlatılmaktadır. Vb gibi

www.kyk.gov.tr adresine girerek YURTKUR alanına tıklayarak kanun ve yönetmelikler kısmında “KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI YÖNETMELİKLERİ” kredi kesilme sebeplerine bakabilirsiniz.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi kesilince öğrenciye hangi yolla bildirilir? Kesildiğinden emin olamayan öğrenciler bunu kime danışmalıdır?

Kredisi kesilen öğrenciler müracaat esnasında Yurtkur a beyan ettiği adrese posta yolu ile bildirim yapılmaktadır.

 • Azerbaycan gibi ülkelerde okuyan öğrenciler KYK’ ya başvurabilir mi?

Yurtkur memleket içerisinde eğitim gören yükseköğrenim öğrencilere burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi vermektedir. Yurt dışında eğitim yapanlara vermemektedir. Buna Kuzey Kıbrıs Kampusunda okuyan Orta Doğu Teknik Üniversite öğrencileri de dahildir.

 • Öğrenim ve katkı kredisi çıktığı halde KYK bursu çıkması ihtimalini engellememek için evraklarını teslim etmeyenlerin KYK bursu nasıl etkilenir?

?bilmiyoz :D

 • Bir üniversitede okurken var olan b KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi hakkı daha sonra üniversite sınavına girerek yeni bir üniversiteye kayıt yaptırınca burs hakkı kaybolur mu, bursun yeni üniversitede devam etme şansı var mıdır, ve ne kadar süre için devam eder?

Başka bir öğretim kurumuna geçen öğrenci eğer burs alıyor bursunun devam edebilmesi için eski öğretim kurumunda başarılı olduğunu ispatlaması halinde bursu devam etmektedir.

Eski öğretim kurumunda başarısız ise bursu devam etmemektedir. Burs hakkını kayıp eder.

 • Bir öğrencinin katkı veya öğrenim kredisi işlemleri için noterde imzalanması gereken evraklarda belirtilen parasal miktar her öğrenci için farklı mıdır?  Farklı ise öğrenciye verilecek kredi de farklı mıdır veya daha sonraki geri ödeme farklı mı olacaktır?

Farklılık bölümler arasındaki katkı paylarının miktarından kaynaklanmaktadır. Ödenin öğrenim veya burs kredisinde farklılık yaratmaz ama katı ödemesi farklı olduğu için tabii ki geri ödemede farklılık ortaya çıkar.

 • Notere imzalatılacak senet hakkındaki ve geri ödemeler hakkındaki sorularını öğrenciler kime danışmalıdır?

Yurtkur a bu konuda danışmaya gerek yoktur. Zira senedin üzerindeki maddeleri okumak öğrenci açısında bir numaralı bilgi olacaktır. Çünkü tüm gerekli bilgiler orda yazılı ve yukarıdaki soruların cevapları da %90 cevaplarını kredi taahhüt senedinde bulacaktır. .

 • Bir üniversitede okurken burs alan öğrenci başka bir üniversiteye geçtiğinde burs hakkının ne olacağı konusunu kime danışmalıdır?

Yukarıda yazılı adreslere danışabilir.

Başka bir üniversiteye veya bölüm değişikliği ile yatay geçiş yapan öğrenci yeni öğretim kurumundan alacağı öğrenci belgesini dilekçe ekinde göndermesi halinde burs nakli gerçekleşecektir.

Başka bir üniversiteye veya bölüme geçen ara sınıf öğrencisi bir önceki okuldan başarılı olduğuna dair öğrenci belgesi ve yeni okulundan alacağı öğrenci belgesini bir dilekçe ekinde göndermesi halinde durumu incelenip öğrenciye bilgi verilecektir.

 • İki yıllık okulda burs alan daha sonra 4 yıllığa geçenlerin burs durumu nedir?

Eğer öğrenci dikey geçiş değil ise iki yükseköğretim kurumunu bitiren öğrenci tekrar sınava girip başka bir dört yıllık yada iki yıllık okul kazanması halinde, bir yükseköğretim kurumundan mezun olduğu zaman kredi alamaz.

 • İkinci öğretim öğrencilerinin KYK burs, öğrenim veya katkı kredisi hakkı var mıdır?

İkinci öğretim öğrencisi burs ve/veya öğrenim kredisi alabilirler. Ancak katkı kredisi alamazlar.

 • KYK sonuçları için istenen kullanıcı adı ve şifre nedir? Bunlar olmayınca öğrenci nasıl bir yol izlemelidir?

Kredi sonuçları şifresiz olarak yayımlanmaktadır. Ancak üniversitelerin kimlerin kredi aldığının listesini topluca alabilmesi için web üzerinden bir alan açılmıştır. Bu alanı ancak ilgili üniversiteler liste almak amacı ile kullanmaktadırlar. Öğrenciler ile hiçbir alakası yoktur.

 • Öğretmen lisesi, veya polis akademisi mezunları için özel durum mevcut mudur?

Öğretmen lisesi mezunları tercih esnasında öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercih arasında seçip kazanır ise  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel müdürlüğünce MEB bursu alanında değerlendirme yapmaktadırlar. Seçilen bu öğrencilerin listesi ilgili kuruluş tarafından Yurtkur a gönderilir ve bu öğrencilere burs tahsisi yapılır. İlgili öğrencinin katkı isteği de var ise MEB bursu ve katkı kredisi alma hakkı doğar.

 • Şehit ve gazi çocukları için özel durum mevcut mudur?

Şehit ve gazi çocukları öncelikli öğrenci olduğu için bu durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 • Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar için KYK başvurularında özel işlemler veya ödemeler var mıdır?

Terör sebebiyle köyleri boşaltılan öğrenciler  durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 

NOT: KYK’nın genel müdürlük adresi değişti lütfen kesin bilgi için kyk’yı arayın. Burada yazanlar kısmen kyk.gov.tr’den alıntıdır. EN DOĞRU BİLGİ İÇİN kyk.gov.tr’ye bakmayı ihmal etmeyin.

TÜM SORU VE YANITLARINIZ İÇİN YORUM BÖLÜMÜNÜ KULLANABİLİRSİNİZ. SAYGILARIMIZLA…

Not: 2012 KYK Kredi-Burs NOTER İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN ÜCRET 51,5 TL olduğunu öğrendik.

Not:

Burs veya Öğrenim Kredisi Almak İçin Müracaatta Bulunan Öğrencilerin Yapması Gereken İş ve İşlemlerle İlgili Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden Duyuru için TIKLAYIN.


31 Ekim 2012
1
MakaleYazarı

“2012-2013 KYK Burs ve Kredi Hakkında Bilgiler” için 257 Yorum

 1. ÜMİT dedi ki:

  Ben kredi alıyorum iki yıl boyunca hiç zayıf dersim olmadan mezun olabilirsem kredim bursa dönüşür mü ?? ( E posta adresime acil cevap gönderirmisinz şimdiden teşekkürler.)

 2. fevzi dedi ki:

  ben geri ödemeli kredi alıyorum…sigortalı bir işte çalışma koşulları nelerdir…

 3. başbakanlık bursu dedi ki:

  bende başbakanlık bursuna başvurmak istiyorum ama daha önce alan arkadaşlarımdan görüş almak istedim. Bu kadar zahmete katlanmaya değer mi ?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   #yurtarabul.c*m#basbakanlik-bursunun-diger-burslardan-fark-nedir# bu linki kasmak için uğraşıyorsun zahmet olmuyor da başvurmak mı zahmetli geliyor. Yazık. Bizi ne yerine koyuyorsun terbiyesiz.

 4. aykut dedi ki:

  ben ocak ayında yatay geçiş yaptım ama bunu kyk ya bıldırmedım..bu ay eve kagıt geldi.bursum öğrenım kredisine dönüşmüş ne yapmam gerek

 5. TUBA12 dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olacak ben kyk bursu alıyorum fakat yaz tatilinde part time bir işte çalışmak istiyorum.burs kesilme nedenleri arasında asgari ücrette ve devamlı çalışmak geçiyor part time çalışacağım için bursumun kesilme durumu olmaz değil mi?teşekkür ederim.

 6. serdar dedi ki:

  merhaba hocam ben bu sene burs başvurusu yapıcam üniversiteye gidersem lisede ilk sene kalanlara burs çıkmıyormuş diye birşey duydum bu doğrumu aceba şimdiden teşekkür ederim

 7. derya dedi ki:

  merhaba hocam ben qeçen yıl ünv yerleştim şuan ünv okuyorum ama bölümümü sevemediqim için tekrar sınava hazırlandım ama okulkumuda bırakmadım kazanamam belki diye hafta sonu lys ye qiricem şuan kafam çok karışık benim alttan 4 den fazla dersim oLursa kyk bursum kesiliyor.peki ben bu yıl başka bir ünv ye yerleşirsem tekrar burs başvurusu yapabilir miyim ? alabiLir miyim burs acil cevap bekliyorum teşekkürler.

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Başvuruya gerek yok ama sen yine de yap, Eğer yerleşir de yeni ünv.’de devam etmek istersen kaydını sildirmeye gittiğinde (şimdiki okula) öğrenci işlerinde burs-kredi sorumlusunu bul ve ona durumu izah et. Sana yapman gerekenleri söyleyecektir. Bir de okuldan şu an adını hatırlamadığım bir kağıt veriyorlar o kağıt ile bir dilekçe yazıp kyk genel merkezine yolluyorsun. Bursun kredi olur fakat krediyi almaya devam edebilirsin.

 8. derya dedi ki:

  ha yani bursun tekrar çıkma ihtimali yok :(

 9. derya dedi ki:

  teşekkürLer hakLısınız şansımı denerim. Allah razı olsunn

 10. emine dedi ki:

  kyk bursunun kesilmesinde dersin kredisi çok yüksek tek dersten kaldım,bu etkeler mi her durumda ders sayısı mı önemli ?

 11. snm dedi ki:

  merhaba birşey sormak istiyorum yaz tatilinde eğer asgari ücret veren bir iş de çalışırsak kredimiz kesilirmi? ben kesilir diye duydum ama bir bilginiz varmı acaba

 12. Ezgi dedi ki:

  Merhaba. Ben iki senedir kredi alıyorum ancak bu yaz fazla paraya ihtiyacım var. Kredimi yattığı tarihten erken çekme ya da iki kredi birden çekme şansım var mı?

 13. enes dedi ki:

  bu geri ödemeli krediyi nereye başwurarak iptal ediyorz bide iptal ettirmeden önce sigortalı işte calıssak okldan mezun oldugumz gbi mi ödemeye başlıyorz krediyi yardm edersnz sevinirm

 14. selinay dedi ki:

  3 dersim kaldı ve ortalamam 2.14 bursum kesilir mi?

  • burak93 dedi ki:

   selinay okulun rehberlik servisini aramalısın. çünkü kimi okulda ortalama 2.00’ın altına düşünce kesilir kiminde 3 veya 4 dersten kalınca. okuldan okula değişiyor.

 15. duygu dedi ki:

  iyi akşamlar ben öğrenim kredisi alıyordum ama mezun oldum kredı ne zaman kesılecek eylule kadar almaya devam edecekmıyım yoksa kesıldı mı herlhangı bır bılgılendırme yapılıyor mu? teşekkur ederim

 16. Hakan dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılında kyk burs ve kredi basvurusunda bulundum daha sonra sonuclara baktım kredi ve burs kazanamadınız yazıyordu.Ben şimdi baktım öğrenim kredisini kazandınız yazıyor şimdi ben tekrar başvuruda bulunmak zorundayım.

 17. ebru dedi ki:

  ii günler bi sorum olacak öncelikle sunu belirtim ben 2 yıllık okudum ve daha yenı mezunum burs alıyordum okul bıttıgı ıcın burs hemen kesıldı mı? bi sorum daha var dgs ile 4 yıllıga gecmek istiyorum kazanıp gectıgımde burs almaya devam eder mıyım yada yenıden basvurmam mı gerekiyor?

 18. Obenizimo dedi ki:

  Yönetmelikte Asgari ücret düzeyinde sürekli geliri olanın bursu kesilir diyor. Bu süreklilikten kasıt nedir ? 1 ay mı 3 ay mı 5 ay mı. internette çok çelişkili bilgiler dolanıyor.

 19. sevtap dedi ki:

  merhaba, ben hemşirelik okuyorum burs alıyorum, okulu 1 yıl erken bitiriyorum 3 yılda yani önümüzdeki sene burs almaya devam edecek miyim ?

 20. eren dedi ki:

  merhaba ben ukrayna da bi üniversitede okuyorum kyk dan burs veya kredi alabilirmiyim?

 21. BÜŞRA dedi ki:

  mrb, ben şu an 4 yıllık bir bölümde okuyorum ve burs alıyorum ama okulu dondurup önümüzdeki yıl tekrar sınava hazırlanacağım. başka bir üniversite kazandığım takdirde yeniden burs alabilecek miyim?

 22. şeyma dedi ki:

  meraba çok acil bi sorum olacak. ben kredi alıyorum ama bursa dönüşmesini istiyorum bi sene bitti seneye bursa dönbüşür mü acaba? derslerim çok iyi ortalamam çok yüksek hiç alttan dersim de yok ilk 10 a girdim dönüştürürler mi? benim başvurmama gerek var mı burs istiyorum çünkü hakediyorum

 23. derya dedi ki:

  hocam tekrardan mrb benim başka bi sorum olacaktı lys sonuçları açıklandı ve benim hesapladıgımın çok çok altında bi puan geldi barajı bile 4 puanla aşamamışım. puanımın yanlış hesaplandıgını düşünüyorum ne yapmam gerek yol gösterirseniz çok sevinirim çünkü 2 yıllık emeklerim çöpe gitti dünden beri aglamaktan gözlerim şişti çok kötüyüm ne yapmam gerekeni söylerseniz çok sevinirimm. :(

 24. delo dedi ki:

  1 dersten kaldım ama ortalam 2 nin altında burs kesılıyor mu ortalamam 1.88

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Bu konu biraz karışık. Bazı üniversiteler KYK’ya bildirmiyor ortalamaları diye duydum bilmiyorum ne kadar doğru. Siz öğrenci işlerine gidip sorun. Muhattabınız onlar.

 25. delo dedi ki:

  merhaba kyk sitesinde bursun kesilme şartların bakınca 4 dersten kalma şartı var bu yıl ortalamam 1.80 in üstünde sadece bir dersten kaldım ama bazı arkadaşlar ortalama 2.00 olmasa burs krediliye dönüşür diyorlar bilgi verirseniz makbule geçer……. teşekkür ederim…

 26. pelin dedi ki:

  ben yatay geçiş yapmak istiyorum gideceğim üniversitede alttan 5 ders almak zorunda kalacağım.kyk bursum kesilir mi? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 27. Melike dedi ki:

  Burs kesilmesi 4 ders başarısız olduğu taktirde oluyomuş. Peki ortalama yetmediği için DC olarak kalan derslerde başarısız sayılıyor mu? Çünkü 2 dersim FF biri DD biride DC kaldı.

 28. MakaleYazarı dedi ki:

  Ortalaman yetmediğinde kalırsan dersin başarısız olur tabiki.

 29. Adres değişikliği dedi ki:

  Merhaba..benim eve gelen tebligat için adres değişikliği yapmam gerekiyor.dilekçe yazıp ankara ya göndermem söylendi ama dilekçeyi nasıl yazıcamı ve hangi adrese göndericemi bilmiyorum ankara ya tebligat gönderebilmem için bir dilekçe örneği yayınlarmısınız veya e-mail e gönderirmisiniz.Şimdiden teşekkür ediyorum

 30. Adres değişikliği dedi ki:

  araştırmaya zamanım pek olmadığım için pek bişey öğrenemedim bu yüzden yardım istiyorum.

 31. aytacaca dedi ki:

  Slm bo sorum olacak benim. Başbakanlik bursu aliyordum ve haziran ayinda okulum bitti. En son haziran ayinda bankaya para yatti. Bgn hesaba baktim fakat herhangi bi hareket yoktu. Burs hemen kesiliyor mu ? Yoksa agustos ayinda ikisi birden yatar mi ?

 32. serkan dedi ki:

  Merhaba ben hazırlıkta kaldığım için bursum krediye çevrildi
  ama şimdi derslerim iyi tekrar basbakanlık bursuna çevirebilirmiyim kredimi
  böyle bir şans var mı aydınlatırsanız çok memnun olur iyi günler

 33. lokman dedi ki:

  mrbi hocam
  ben kyk da kalıyorum ve kredi alıyorum part time işte çalışırsam yurttan çıkarılma gibi bir durum olur mu ?

 34. universiteli dedi ki:

  Selam Admin Ben Üniversite Okuyorum Bu Yıl Alttan 1 Dersim Vardı Bu Yıl Lys İle Başka Üniversiteye Gidecem Başka Üniversiteye Gidersem Bursum Krediye Mi Döner Bilgilendirirsen Sevinirim

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Burs şansın tamamen kaybolur. Krediye bile dönmez. Direk kesilir. Ama şöyle bir hakkın var: İlişiğini kestiğin üniversiteden bir belge alıyorsun (onlar bilir) o belgeyi AYNI AY İÇİNDE al. Kayıt olmadan hemen ilişiğini kes ve yeni okuluna kayıt ol. Yeni okulundan aldığın öğrenci belgesini, eski okulundan aldığın belgeyi ve bir dilekçe yazıp bu üç belgeyi KYK genel müdürlüğüne ptt ile iade taahhütlü olarak kendi adınla yolla.
   Bu işlemi yaptıktan sonra büyük ihtimalle 1 ay para alamazsın, eğer alamazsan KYK ‘yı ara ve alamadım de, onlar diğer ay 2 aylık yatırıyor. AMA TÜM BU İŞLEMLERDEN SONRA PARAYI BURS DEĞİL KREDİ OLARAK ALIRSIN.

 35. burcu dedi ki:

  merhaba ben ikiyıllık okuldan haziranda mezun oldum ve bu yıl başbakanlık bursu aldım normalde bize yaz tatilinde vereceklerdi ama bugn baktım yatmamış yatar mı acaba çünkü burs alanlara yaz tatilinde de veriyorlar diye biliyorum yatacak mı bilgi verir misiniz?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   150 KERE SÖYLEDİM. OKULDAN MEZUN-ATILMA DURUMDA BURS-KREDİ TAMAMEN KESİLİR.

   • burcu dedi ki:

    ben onu biliyorum zaten ama bu iki yıl alanlar için geçerli birşey…. 6 ay aldım sadece bu yaz tatilinden bahsediyordum kredi alanların ki yattı onun ki neden kesilmedi o zaman ben bunu öğrenmek istiyordum ama 151. kez söyletmeyeyim size teşekkür ederim…

    • MakaleYazarı dedi ki:

     Üniversiteler her sene KYK’ya bir liste yollarlar. Bu listede mezun olanlar, ayrılanlar ve atılanlar olur. Bu liste genelde atılma-mezuniyet-ayrılma durumu gerçekleştiği an verilir. Yani okuldan her ne sebeple olursa olsun ilişiğiniz kesilirse ve okul bunu KYK’ya bildirirse bildirdiği aydan sonraki aylarda burs-kredi alamazsınız.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz