2012-2013 KYK Burs ve Kredi Hakkında Bilgiler

2012-2013 yılı KYK burs ve kredi sonuçlarını hepiniz dört gözle bekliyorsunuz. Sonuçları beklediğiniz gibi birçoğunuz bazı endişeler taşıyorsunuz. Bunlar: Burs mu çıktı kredi mi? Kredi çıksa ben ne yapacam? v.s.. v.s…

Bütün bu sorularınıza bu başlık altında yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle sonuçların açıklanmasından başlayalım. KESİN BİR TARİH OLMAMAKLA BİRLİKTE geçmiş yıllara bakarak sonuçların 2012 Aralık ayı içerisinde veya kasım ayı sonunda açıklanması bekleniyor. Kyk.gov.tr’den açıklanacak sonuçlara göre öğrenciler başvurularına göre burs veya kredi alacaklar. Sistemin işleyişinden bahsetmek gerekirse;

Eğer başvuru formunda BURS ve KREDİLERi işaretlediyseniz;

 • Öncelikle bursa ihtiyacınız olup olmadığına bakılır. Eğer uygun görülürseniz kredi başvurunuzdan önce burs başvurunuz onaylanır dolayısıyla kredi başvurunuz düşer, burs başvurunuz onaylanmış sayılır.
 • Burs çıkmaz ise %99 ihtimal ile katkı ve öğrenim kredisi çıkar.

Burs ve Kredi arasındaki farklar nelerdir?

 1. Burs başbakanlık tarafından verilir ve geri ödemesi yoktur FAKAT kredinin geri ödemesi vardır.
 2. Bursunuzun devamı için çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Disiplin ve not şartı. (ayrıntılar için üniversitenize veya kyk’ya ulaşabilirsiniz.)
 3. Kredi alırsanız geri ödemesi vardır ve beyaz eşyaya endexli faiz oranlarına göre anaparaya faiz eklenerek sizlerden tahsil edilir.
 4. Kredi ödemesi ilk sigorta başlangıcında başlar veya öğrencilikten 2 yıl sonra. Bu süreyi uzattırabilir, taksitlendirme yapabilir ve çeşitli yollar deneyebilirsiniz.
 5. Bursunuz başarısızlık nedeniyle düşerse artık burs değil kredi almış olursunuz. Yani bursunuz krediye dönüşür.

 KYK KREDİ VE BURS SONUÇLARI 2013 2012

Ben krediye başvurdum ama kredi çıkarsa almak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle adama sorarlar madem almayacan niye başvurdun :D, neyse şaka bir yana bunun için endişelenmenize gerek yok. Başvurdunuz diye illaki almak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağım işlemleri yapmaz veya kyk’ya bir dilekçe ile almak istemediğinizi beyan edebilirsiniz.

BURS VEYA KREDİ ÇIKANLARIN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER ve GEREKLİ EVRAKLAR

 • Öncelikli olanların öncelikli olduğuna dair belgeleri aşağıdaki açıklamaya uygun olarak hazırlamaları gereklidir.

Öncelik Belgeleri
– Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,
– Şehit veya gazi çocuğu belgesi
– Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak)
– Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,
– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamlama belgesi,
– Anne ve/veya babası Yurtkur’da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),
– 5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)

Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA veya Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA (ADRES KONUSUNDA EMİN DEĞİLİZ, LÜTFEN KYK’YI ARAYIN) ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Daha sonra bulunduğunuz ilde herhangi bir notere giderek işlemler yaptıracaksınız. Bu işlemler şunlar; Adınıza düzenlenecek olan senetin imzalanması ve noterce tanzim ve tasdiklenmesi. Bunun için kimliğiniz yanında olmalıdır. İmza atacaksınız ve notere belirli bir para vereceksiniz. Miktarı bilmiyorum ama 30 TL veya 60 TL gibi bir şeydi sanırım.  NOT: 18 yaşından küçükler ailesinden biri ile gitmelidir. 18 yaşından büyükler ise bu işlemleri kendi yapabilirler.
 • Daha sonra noterden aldığınız belgeleri bulunduğunuz ilin KYK müdürlüğüne götürmeli ve teslim etmelisiniz.

Bundan sonra başka yapacağınız işlem kalmıyor. Bu da kısa bir bilgi;

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

Alıntı: kyk.gov.tr

 

SIKÇA SORULAN SORULAR :

 

 • Öğrenim kredisi, katkı kredisi veya burs birbirini nasıl etkiler, bunlardan birine sahip ise öğrenci diğerlerine hak kazanamaz mı? Örneğin öğrenim kredisi alan bir öğrenci gelecek sene burs alabilmek için öğrenim kredisini durdurmalı mıdır?

Burs, öğrenim ve/veya katkı kredisine müracaat eden öğrenci ancak şu şekilde kredi alabilmektedir.

BURS + KATKI kredisi alabilir.

ÖĞRENİM+ KATKI  kredisi alabilir.

Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisini birlikte kazanamaz. Burs alan öğrenim alamaz. Öğrenim alan burs alamaz.

Öğrenim kredisi alan öğrenci bir sonraki yıl burs başvurusunda bulunamaz Burs Kredisi Yönetmeliği Madde 9 ( a ) bendi “Kurumdan öğrenim veya burs kredisi almış öğrenciler”

Bu nedenle; öğrenim kredisi alır iken burs almak için öğrenim kredisinden vazgeçmeyiniz zira her hangi bir krediden vazgeçilmesi halinde tekrar ödeme yapılmamaktadır.

 • Erasmus programına katılmak KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisini etkiler mi, kazanılmış haklar kaybedilir mi?

Etkilemez yurt dışında olsalar dahi burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemeleri devam eder.

 • KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrenci bursunu hangi tarihlerde almalı, belirli tarihlerde almaz ise bu burs onun için bankada birikir mi, veya burs hakkını kaybeder mi?

Gerek burs kredisi gerekse öğrenim kredisi her ayın 7 sinde ödeme yapılmaktadır. Öğrenciler gerek burs gerekse öğrenim kredisini bir yıl içerisinde tahsil etmemeleri halinde burs yada öğrenim kredileri geri çekilmektedir. Kredilerin geri çekilmesi bu haklarının kayıp olduğu anlamına gelmemektedir. Geri çekilen paraları Yurtkur a başvurmaları halinde geri çekilen paralar topluca ödenir. (öğrenci aktif öğrenci ise  borç ödeme zamanı gelmemiş ise )

 • Başvuru evraklarında hata yaptığını fark eden bir öğrenci daha sonra bu hatayı nasıl düzeltebilir, kime başvurabilir?

Başvuru yapan öğrenciler mutlaka başvuru çıktısı alması gerekmektedir. Başvuru çıktısı kontrolü esnasında bir hata görmüş ise başvuru güncellemeye açık olduğundan tekrar girip düzeltme yapabilir. Ancak ÖSYM ce alınan başvurularda güncelleme yetkisi yoktur. ÖSYM den başvuru yaptığı zaman bir hata yapmış ise başvuru tarihinden sonraki bir ay içinde hatayı Yurtkur a bir dilekçe ile bildirmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

Başvuru süresi bitti hata yaptığınızı anladınız yada sosyo ekonomik durumunuzda bir değişiklik meydana geldi bu durumunuzu da bir dilekçe ile Yurtkur a bildirmeniz halinde veya belgelerle ispatlamanız halinde gerekli düzeltmeler yapılmaktadır.

 • KYK soruları ile ilgili danışabilecekleri hangi illerde müdürlükler veya ofisler vardır? Adresleri nelerdir?

Yurtkur ile; ilgili her hangi probleminizi

Telefon ile; 0 (312) 363 87 70 dahili 6 ı tuşlayarak;

Dilekçe ile; YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No : 61 06590-Cebeci-Ankara

Elektronik Posta ile; http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/krediMailGiris.do linke tıklayarak yapabilirsiniz.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursunu kendi iptal ettiren bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz, kendi isteği ile dahi olsa tekrar başlatılamaz. Ancak; lisans dönemini tamamlayıp Master eğitimine başlayan öğrenci burs için yeniden başvurabilir. Aynı şekilde Master döneminde burs almış ise doktora dönemine geçtiğinde de tekrar burs başvurusunda bulunabilir.

 • Daha önce burs almaya hak kazanan fakat bursu kurum tarafından kesilen bir öğrenci daha sonraki yıllarda tekrar bursa başvurabilir mi?

Yapamaz.

 • Af ile tekrar eğitime dönen öğrenciler KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Aftan dönen öğrenci ayrılış tarihi ile yeniden dönüş tarihi arasında bir öğretim yılı boşluk yok ise evet başvurabilir

 • Daha önce bursa hak kazanan fakat eğitimi bırakan daha sonra af ile eğitme geri dönenler bursları devam eder mi, etmez ise yeniden başvurabilirler mi?

Eğer bir öğretim yılından fazla ara vermiş ise kesinlikle hiçbir kredi alamaz

 • Açıköğretimde okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

AÖF  İngilizce öğretmenliği bölümünde 1. Ve 2. Sınıflarda örgün öğretim gören ile bunun dışında öncelikli olan (şehit çocuğu, yetiştirme yurdunda barınan vb gibi ) öğrencilere verilmektedir.

 • Burs kazananlar nasıl belirleniyor? Kura yöntemi kullanılıyor mu? Maddi durumu daha iyi olduğu arkadaşları tarafından bilinen öğrenciler için kura sorusu sorulmuştur?

Değerlendirilme öncelikle burs için yapılmaktadır. Burs müracaatında bulunan öğrencilerin beyanları Yurt kur’ca araştırılmakta ve beyanları değerlendirilmeye alınmaktadır. Değerlendirilme soncunda öğrenci burs kazanmaya yeterli görülmesi halinde burs tahsisi yapılmaktadır. Burs alamayan öğrencilere öğrenim kredisi tahsisi yapılmaktadır. Kura yöntemi bulunmamaktadır.

 • Vakıf okullarında okuyanlar KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisine başvurabilir mi?

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler Yurtkur dan ancak burs yada öğrenim kredisi alabilmektedirler. Katkı kredisi alamazlar. Zira katkı kredisi eğitim harcı olduğundan zaten vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci eğitim harcını kendisi ödemektedir. Bu yüzden katkı kredisine müracaat etseler dahi katkı kredisi tahsisi yapılmaz bu duruma ikinci öğretim öğrencileri de dahildir.

 • Özel okullarda okuyanlar  KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi başvurabilir mi?

Katkı hariç diğer kredilere başvurabilirler.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi alanların bursu hangi sebeplerden dolayı kesilir?

Öğretim kurumunu terk etmesi halinde (burs, öğrenim ve/veya katık kredisi kesilir) bir yıl ara vermeden tekrar döner yada başka bir öğretim kurumunu kazanır ise bu durumunu ispatlaması halinde tekrar ödeme yapılabilir.

Öğretim kurumunda başarısız olması halinde (burs kredisi kesilir kesilen burs öğrenim kredisine dönüştürülür) burs alan öğrenci bir sonraki öğretim yılında başarılı olsa dahi bursu tekrar verilmez.

Kayıt dondurması halinde kayıt dondurma sureleri içinde tüm kredileri kesilir. Tekrar başlatılması öğrencinin kayıt dondurma süresinin sona erdiğini gösterir öğrenci belgesi göndermesi halinde başlatılır.

Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrencilerin (burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi kesilir.) mahkeme kararı ile suçsuz olduğunu ispatlaması halinde mahkeme kararını bir dilekçe ekinde göndermesi halinde kredileri tekrar kesildiği tarihten itibaren başlatılmaktadır. Vb gibi

www.kyk.gov.tr adresine girerek YURTKUR alanına tıklayarak kanun ve yönetmelikler kısmında “KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI YÖNETMELİKLERİ” kredi kesilme sebeplerine bakabilirsiniz.

 • KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi kesilince öğrenciye hangi yolla bildirilir? Kesildiğinden emin olamayan öğrenciler bunu kime danışmalıdır?

Kredisi kesilen öğrenciler müracaat esnasında Yurtkur a beyan ettiği adrese posta yolu ile bildirim yapılmaktadır.

 • Azerbaycan gibi ülkelerde okuyan öğrenciler KYK’ ya başvurabilir mi?

Yurtkur memleket içerisinde eğitim gören yükseköğrenim öğrencilere burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi vermektedir. Yurt dışında eğitim yapanlara vermemektedir. Buna Kuzey Kıbrıs Kampusunda okuyan Orta Doğu Teknik Üniversite öğrencileri de dahildir.

 • Öğrenim ve katkı kredisi çıktığı halde KYK bursu çıkması ihtimalini engellememek için evraklarını teslim etmeyenlerin KYK bursu nasıl etkilenir?

?bilmiyoz :D

 • Bir üniversitede okurken var olan b KYK bursu, öğrenim kredisi ve katkı kredisi hakkı daha sonra üniversite sınavına girerek yeni bir üniversiteye kayıt yaptırınca burs hakkı kaybolur mu, bursun yeni üniversitede devam etme şansı var mıdır, ve ne kadar süre için devam eder?

Başka bir öğretim kurumuna geçen öğrenci eğer burs alıyor bursunun devam edebilmesi için eski öğretim kurumunda başarılı olduğunu ispatlaması halinde bursu devam etmektedir.

Eski öğretim kurumunda başarısız ise bursu devam etmemektedir. Burs hakkını kayıp eder.

 • Bir öğrencinin katkı veya öğrenim kredisi işlemleri için noterde imzalanması gereken evraklarda belirtilen parasal miktar her öğrenci için farklı mıdır?  Farklı ise öğrenciye verilecek kredi de farklı mıdır veya daha sonraki geri ödeme farklı mı olacaktır?

Farklılık bölümler arasındaki katkı paylarının miktarından kaynaklanmaktadır. Ödenin öğrenim veya burs kredisinde farklılık yaratmaz ama katı ödemesi farklı olduğu için tabii ki geri ödemede farklılık ortaya çıkar.

 • Notere imzalatılacak senet hakkındaki ve geri ödemeler hakkındaki sorularını öğrenciler kime danışmalıdır?

Yurtkur a bu konuda danışmaya gerek yoktur. Zira senedin üzerindeki maddeleri okumak öğrenci açısında bir numaralı bilgi olacaktır. Çünkü tüm gerekli bilgiler orda yazılı ve yukarıdaki soruların cevapları da %90 cevaplarını kredi taahhüt senedinde bulacaktır. .

 • Bir üniversitede okurken burs alan öğrenci başka bir üniversiteye geçtiğinde burs hakkının ne olacağı konusunu kime danışmalıdır?

Yukarıda yazılı adreslere danışabilir.

Başka bir üniversiteye veya bölüm değişikliği ile yatay geçiş yapan öğrenci yeni öğretim kurumundan alacağı öğrenci belgesini dilekçe ekinde göndermesi halinde burs nakli gerçekleşecektir.

Başka bir üniversiteye veya bölüme geçen ara sınıf öğrencisi bir önceki okuldan başarılı olduğuna dair öğrenci belgesi ve yeni okulundan alacağı öğrenci belgesini bir dilekçe ekinde göndermesi halinde durumu incelenip öğrenciye bilgi verilecektir.

 • İki yıllık okulda burs alan daha sonra 4 yıllığa geçenlerin burs durumu nedir?

Eğer öğrenci dikey geçiş değil ise iki yükseköğretim kurumunu bitiren öğrenci tekrar sınava girip başka bir dört yıllık yada iki yıllık okul kazanması halinde, bir yükseköğretim kurumundan mezun olduğu zaman kredi alamaz.

 • İkinci öğretim öğrencilerinin KYK burs, öğrenim veya katkı kredisi hakkı var mıdır?

İkinci öğretim öğrencisi burs ve/veya öğrenim kredisi alabilirler. Ancak katkı kredisi alamazlar.

 • KYK sonuçları için istenen kullanıcı adı ve şifre nedir? Bunlar olmayınca öğrenci nasıl bir yol izlemelidir?

Kredi sonuçları şifresiz olarak yayımlanmaktadır. Ancak üniversitelerin kimlerin kredi aldığının listesini topluca alabilmesi için web üzerinden bir alan açılmıştır. Bu alanı ancak ilgili üniversiteler liste almak amacı ile kullanmaktadırlar. Öğrenciler ile hiçbir alakası yoktur.

 • Öğretmen lisesi, veya polis akademisi mezunları için özel durum mevcut mudur?

Öğretmen lisesi mezunları tercih esnasında öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercih arasında seçip kazanır ise  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel müdürlüğünce MEB bursu alanında değerlendirme yapmaktadırlar. Seçilen bu öğrencilerin listesi ilgili kuruluş tarafından Yurtkur a gönderilir ve bu öğrencilere burs tahsisi yapılır. İlgili öğrencinin katkı isteği de var ise MEB bursu ve katkı kredisi alma hakkı doğar.

 • Şehit ve gazi çocukları için özel durum mevcut mudur?

Şehit ve gazi çocukları öncelikli öğrenci olduğu için bu durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 • Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar için KYK başvurularında özel işlemler veya ödemeler var mıdır?

Terör sebebiyle köyleri boşaltılan öğrenciler  durumlarını ispatlamaları halinde burs kredisinden yararlanabilirler.

 

NOT: KYK’nın genel müdürlük adresi değişti lütfen kesin bilgi için kyk’yı arayın. Burada yazanlar kısmen kyk.gov.tr’den alıntıdır. EN DOĞRU BİLGİ İÇİN kyk.gov.tr’ye bakmayı ihmal etmeyin.

TÜM SORU VE YANITLARINIZ İÇİN YORUM BÖLÜMÜNÜ KULLANABİLİRSİNİZ. SAYGILARIMIZLA…

Not: 2012 KYK Kredi-Burs NOTER İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN ÜCRET 51,5 TL olduğunu öğrendik.

Not:

Burs veya Öğrenim Kredisi Almak İçin Müracaatta Bulunan Öğrencilerin Yapması Gereken İş ve İşlemlerle İlgili Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden Duyuru için TIKLAYIN.


31 Ekim 2012
1
MakaleYazarı

“2012-2013 KYK Burs ve Kredi Hakkında Bilgiler” için 257 Yorum

 1. burs dedi ki:

  burs ve krediler 20 ila 30 arasında artması bekleniyormuş…

 2. memory dedi ki:

  Yani 7 ocakta burslar zamlı mı olacak.

 3. deniz dedi ki:

  ben başka bir üniversiteyi bırakıp bu yıl tekrar hazırlandım ve kredi alıyorum ancak bana meb bursu çıkma ihtimali yüksek acaba çıkarsa ikisini de alabilecek miyim yoksa kredim meb bursunun çıkmasını engeller mi?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Kazandığınız üniversiteyi bırakır ve aynı sene içinde tekrar başka bir üniversiteye kayıt yaptırmazsanız kredi ve burs alamazsınız. Diğer türlü de kredinizin devamı ve bursa dönderme durumunu dilekçe yazmalısınız diye biliyorum. Ama siz üniversitenizin yurt-kredi işine bakan birimine bi sorun bu durumu, daha kesin olur.

 4. öznr dedi ki:

  yatay geçiş yaptıktan sonra burs çıktı ama eski okulumun adına, bursu alabilirmiyim veya ne yapmalıyım??

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Çıkan bursu alabilirsiniz tabi. Öğrenci belgeniz ile notere gidip işlemleri yaptırın. Daha fazla bilgi için ise KYK genel müdürlüğünü arayın.

 5. Irish dedi ki:

  Gee whiz, and I thoguht this would be hard to find out.

 6. HASAN dedi ki:

  Hocam bnm alttan 5 dersim var.İKinci sınıftayım ve burs başvurusu yaptım ve çıktı.Acaba ben çıkan bursu mu alırım yada kredi mi alacam:Bi de bursu alırsam krediye ne zmn dönüşür?

 7. ahmet dedi ki:

  ögrenim kredisi cıktı bunun bursa dönüstürme imkanım varmı hangi durumlarda dönüşür

 8. mustafa dedi ki:

  merhaba
  Bu yaz birkaç ay ek gelir olması için çalışmıştım ve çalıştığım yer kurumsal bir yer olmadığından muhasebeci yanlışlıkla benim okulda olduğum dönemde de sigortamı yatırmış ve dolayısı ile müracatım işleme alınmamış. sigortanın yatırıldığı adres ile okuduğum okul farklı illerde ve bu dönemde çalışıyor olmam imkansız. şuan itibari ile KYK ya dilekçe yazmamın faydası olabilir mi? hangi adrese göndermeliyim.

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Faydası olur mu bilmem aslında sanmıyorum. Çünkü kimse size ayrıcalık göstermez, gösteremez. Ama yine de göndermek isterseniz KYK bilgilerini veriyorum:
   ADRES : SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
   Genel Müdürlük Santral No: 0 312 551 60 00 (PBX)
   ÇAĞRI MERKEZİ : 444 19 61
   FAX : 0 312 551 65 73

 9. guest dedi ki:

  ya benim ciddi manada bi sorunum var arkadaslar üni de ilk senem. kredi basvurusu yaptım ve çıkmadı. üstelik açıklamaları da şu ” DAHA ÖNCE BİR YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNDAN MEZUN OLDUĞUNUZ TESPİT EDİLDİĞİNDEN BURS/KREDİ YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE ÖĞRENİM KREDİSİ,DEĞERLENDİRME SONUCU PUANINIZ TABAN PUANIN ALTINDA KALDIĞINDAN BURS MÜRACAATINIZ İŞLEME ALINMAMIŞTIR.” KYK’yı aradım dilekçe yazmam gerekiyomuş ancak ne yazmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum yardım edebilir misiniz acaba?

 10. 50 lira bayılmak istemiyorum dedi ki:

  Sayın MakaleYazarı, bu noterden alınan 51,5 TL nedir tam olarak acaba?

  http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/yurtkur/5102KANUN1.pdf 5102 sayılı kanunun 4. maddesi,

  “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek burs-kredi taahhüt
  senetlerinin noterde tanzim ve tasdik edilmesine ilişkin iş ve işlemler; vergi, resim ve harca tâbi
  değildir.”

  “…harca tâbi değildir.” yazıyor ve bu alınan 51,5 TL nedir?

 11. mnuratyy dedi ki:

  ben başvuruyu yaparken anne baba ölü diye seçeneğini seçtim. sadece anne ölü yada sadece baba ölü seçeneği yoktu.gercek olan su ki annem vefat etti babam ise cezaevinde bana burs cıktı acaba resmi işlem üzerinde bi degişiklik olurmu yanlış beyandan… 25 ine kadar gidecem formaliteleri yapmaya ben orada yalancı duruma düşmekten korkuyorum…bide bursum iptal olmaz degilmi yanlıs beyandan dolayı
  … nasıl olur acaba yardımcı olursanız sevinirim..

 12. Ozan dedi ki:

  Ben öğrenm kredisi almaya hak kazandım noterden belgemi aldım fakat kyk ya daha vermedim bu belgeyi aklıma takılan birşey oldu onu araştırmak istedim ben bu kredyi almaya başladığım da istediğim zaman iptal ettirme yetkim varmı varsa bile aldığım kadar mı ödeme yapacağım bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim …

 13. alican dedi ki:

  dondurdum bir sonra tekrar devam ediyorum. belgelerimi nereye götürmem gerekiyor . geç kaldım mı?

 14. Fatihvolkan dedi ki:

  Slm benim çok önemli bir sorum var kesin yanıtını bulamadım… bana burs çıktı ve bursun krediye dönüşmemesi için 2 dönem toplamında en fazla 4 zayıfımın olması lazımmış yani 5 olursa krediye dönüyor tamam burda problem yok. Fakat zayıf 5 olupta krediye dönerse o aldığım burs parasını geri ödeyecekmiyim?? misal ocağın 8inden hazirana kadar aldım diyelim bu 6 ay aldğım burs geri ödenecekmi?? çok önemli

 15. zeyno dedi ki:

  Ben burs kazanmışım ancak bu yıl yeni başlayacaktım üniye kayıt yaptırdım ama gitmiyorum bursuda almıycam pki seneye başvurma ve kaznma şansım var mı :(

 16. ali dedi ki:

  kyk burs sonuçları neye göre belirleniyor??verdğimiz vergiler ne kadar etkili?

 17. yesimmm dedi ki:

  erasmusu kazann ögrencilerin bursu erasmus sürecinde iki katına mı cıkıor öle bişey duydum acaba doğru mu dilekçe werlmesi gerekiyormus bunun için bir bilginz war mı yardımcı olursanız sewinirim simdiden teşekkürler.

 18. Tubaaa dedi ki:

  şimdi ben şubatta kredimi alıcam ekim,kasım,aralık ve ocagıda alıcakmıyım lütfen bir bilgi verin.

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Hayır. Sadece 1 aylık kredi alacaksınız. Kredi başlangıç ayınız ŞUBAT ise, sadece şubat ayına ait ödemeyi alırsınız. Geçmiş dönemlere ait ödeme alamazsınız.

 19. sd dedi ki:

  merhaba ben kyk dan burs alıyordum ancak başarısızlık sebebiyle krediye döndü bursum, ben de gittim krediyi kestirdim. daha sonradan öğrenci senatosunda bir karar çıktı ve başarısız olmadığım kyk ya bildirildi burs almaya devam edeceğim söylendi ancak krediyi iptal ettiğim için bursu yeniden alabilirmiyim, yeniden verilir mi sonuçta bursu değil krediyi iptal ettim, ne yapmam lazım?

 20. begüm dedi ki:

  2. dönem tekrar burs var mı? bilgisi olan bana bilgi verebilir mi?

 21. gizem dedi ki:

  Bu sne basvrdum ve kredim onaylanmis ama aciklma blumnde 28 sbata kdar ntrdn sent onyltmm grekiymus onnla ilgli bi blgniz varmi

 22. özge dedi ki:

  ben ilk dönemden 5tane ders bıraktım sene sonnda 5tane zayıfta burs otomatik krediye dönüşür mü yoksa dilekçe yazmam gerekir mi

 23. sadecegül dedi ki:

  ben yarım dönem erken mezun oldum ama bu ay da bursum yatmış ? normal mi bu durum kesilmesi mi gerekirdi yoksa?

 24. SÖNMEZ dedi ki:

  BENİM KIREDİ BURSA DÖNDÜ BU SENE BİŞİ YAPMAK GERKLİMİ ACAMA

  • MakaleYazarı dedi ki:

   KIREDİ diye bir şey yok. Kredi diye var. Yazım hatalarınıza bakarsak bu sene sonunda tekrar krediye dönecektir :D ( şaka bir yana bir şey olmaz ve deşelemeyin almaya devam edin)

 25. yılmaz dedi ki:

  bende daha 1. sınıfım öğrenim kredisi alıyorum 4 sene boyunca alacağım bu parayı topluca çekmem mümkün mü?

 26. sevilbzkl dedi ki:

  şimdi bu sigortalı iş olayının son durumu nedir ya? ben part time işe giricem, hala emin olmuş değilim kesilip kesilmeyeceğinden, bir bilginiz var mı acaba? asgari ücret altı göründüğü için kesilmemesi gerekir değil mi?

 27. FURKAN dedi ki:

  Hocam ben yatay geçiş yaptım 2 aylık bi bursum yatmadı daha sonra dilekçe gönderdim burslarım devam ediyor şimdi fakat bu yatmayan 2 burs ne olacak yatacakmı cevaplarsanız sevinirim…

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Aynı durumu ben de yaşadım. 1 aylık gecikme ile yattı. Fakat çift kredi yattı. Aramış ve oradaki görevliye not aldırmıştım. Kyk’yı arayıp durumu izah edin onlar çözer.

 28. oğuz kenar dedi ki:

  biz kredi ve bursları ilk olarak ocak ayında alıyoruz. 4. yüksek öğrenim yılı mayıs haziran gibi bitiyor. okul bittikten sonra burslar takibindeki ocak ayına dek yatmaya devam ediyor mu yoksa kesiliyor mu? ya da ne zamana kadar yatmaya devam ediyor?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Okul ile bağlantınız her nedenle olursa olsun kesildiği an krediniz de kesilir. Buna mezuniyet, atılma, yatay geçiş de dahil. Sadece yatay geçiş ve sene kaybı olmadan yeni okul kaydı durumunda kredinizi dilekçe ile devam ettirebilirsiniz.

 29. yasar dedi ki:

  arkadaslar ziraat bankasına gittim basvuru felan yapıp ilk paramı cektim ocak ayında subatın parasını cekmeye gittiğimde kartınızı alınpara ona gelecek denildi bazı evraklara imzalar attım atttım (cok uzun sürüyo ) kartımı verdi lakin kredi kartıydı suraya 500tl yaz dendi yazdım halletiim ilk defa kart basvurusu yapan biri olarak herkese ole oluyor diye dusundum benim sorum su üst makalede banka kartı denmiş ama bana kredi kartı verdiler bana kredi kartı verin diye extra bi talebim olmamasına ragmen sizedemi kredi kartı verildi bide kredi kartı verildiyse burs nası kredi kartına gelecek hala anlamadım ne zor iş mis ayrıntılı bilgi lütfen

 30. yusuf dedi ki:

  ben bir sene uzatmam durumunda benim kredi yatırılmaya devam edilecek mi?

 31. muhammed dedi ki:

  Merhaba, ben kredi başvurusu yaptım çıktı ocak ayınınkinide aldım ancak ailevi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım. benim krediyi iptal ettirmek için dilekçe yazmamısöylediler ancak ocak aynınkini nasıl ödüyeceğim ve şubat ayının krediside yatmış , eğer krediyi almaya devam edersem ögrenci olmadıgım için bana bunun bi cezası olurmu veya faizi ?

  • MakaleYazarı dedi ki:

   Okul ile ilişiğinizi kestiğiniz an krediniz durdurulur. Akabinde ise ödemeler başlar.

   • muhammed dedi ki:

    ben okulu ocak 15 de bıraktım ve 7 şubatta yatması gereken kredi yatmış. ben aslında mümkünse ve bir cezası yoksa krediyi almaya devametmek istiyorum. ancak bunun bir yaptırımının olup olmadığını merak ediyorum. lütfen yardımcı olursanız çok sevinicem

 32. polat dedi ki:

  1.sınıfta burs aldım. 2 .sınıfta bu krediye dönüştü bu burs parasını tekrardan bana vereckler mi?

 33. GÜL dedi ki:

  bu dönem üniversiteden mezun oluyorum burs alıyordum bursumu hangi aya kadar almaya devam ederim? Bir de üniversiteyi bitirdiğim için gidip bir işlem yaptırmam aldığım bursun kesilmesini talep etmem gerekiyor mu?

 34. emre123 dedi ki:

  ben yatay geçiş yaptım kredi alıyordum fakat kredim geçiş yaptiktan sonra kesildi 5 aydır alamıyorum.Gerekli belgeleri dilekçe eşliğinde gönderdim fakat yine yatmadı .ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilr misiniz? teşekkürler.

 35. ezgi dedi ki:

  Ben son sınıf öğrencisiyim.Ve bu sene öğrenim kredisi çıktı ama ben almadım.Şuan başvuru süresi uzatılmış durumda mart ayının sonuna kadar ben şimdi almak istesem kaç ay boyunca alırım bu krediyi haziranda mezun oluyorum.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz